ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Njoftim i pergjithshem per Wireless

Shko poshtė 
AutoriMesazh
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Njoftim i pergjithshem per Wireless   Tue Mar 25, 2008 4:16 am

Njoftim i pergjithshem per Wireless

Wireless sinjalet janė valė elektromagnetike qė udhėtojnė nėpėr ajėr.
Wireless rrjetat pėrdorin radio frekuencėn(RF), laserin, rrezet infra
tė kuqe (IR), satelitin ose mikrovalėt pėr tė bartur sinjalet nė mes tė
kompjuterėve, pa lidhje permanente pėrmes kabllove.
Aplikimi mė i shpeshtė i komunikimit wireless ėshtė pėr pėrdorim mobil.
Disa shembuj tė pėrdorimit mobil pėrfshijnė komuterėt (njerėzit qė me
laptop punojnė nė vende tė ndryshme), aeroplanėt, satelitėt, stacionet
kozmike dhe anijet kozmike.
Nė bėrthamė tė komunikimit wireless janė pajisjet e quajtura
transmetues (transmitters) dhe marrės (receivers). Transmiteri e
shėndrron shėnimin nė valė elektromagnetike, ndėrsa receiveri e bėn
procesin e kundėrt. Shumė prodhues pajisjesh pėr rrjeta e shndėrrojnė
transmiterin dhe receiverin nė njė njėsi tė vetme tė quajtur
transceiver (fig53). Tė gjitha pajisjet nė Wireless LAN duhet tė kenė
tė instaluar transceiverin.


Dy teknologjitė qė pėrdoren nė rrjetat wireless janė IR dhe RF. Rrjeta
e bazuar nė teknologjinė IR (infrared) pėrdoret nė rastin kur tė gjitha
pajisjet e rrjetės janė nė njė dhomė. Mirėpo nėse njerėzit ecin nėpėr
dhomė atėherė ata mund ta shkaktojnė ndėrprerjen e sinjalit.
Teknologjia RF i lejon pajisjet qė tė jenė nė dhoma tė ndryshme ose ndėrtesa tė ndryshme.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Njoftim i pergjithshem per Wireless
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Rrjeta-
Kėrce tek: