ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   Wed Mar 26, 2008 3:42 pm

E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė


Ēfarė na servir teknologjia pėr tė ardhmen? Si do tė jetė shtėpia,
transporti, riprodhimi, moda, interneti dhe lufta? "The Independent"
bėn parashikimet pėr gjashtė objektet pa tė cilat nuk jetojmė. Qė nga
meshkujt shtatzėnė deri tek copat qė nuk mbajnė njolla. Qė nga makinat
qė nxjerrin vetėm ujė tek tualetet qė tregojnė nėse keni pirė shumė. Qė
nga pėrqafimet ndėrkontinentale deri tek robotėt vrasės. Teknologja ka
ndryshuar nė mėnyrė radikale mėnyrėn si blejmė, ruajmė dhe konsumojmė.
Ajo ka ndryshuar mėnyrėn e lindjes sė fėmijėve, madje dhe personin qė
lind beben. Shtėpia do tė jetė njė objekt dixhital i teknologjisė sė
lartė dhe gjithēka do tė bėhet pėr tė minimizuar ndotjen dhe
maksimizuar efikasitetin. Videokonferencat, mesazhet elektronike,
rrjetet ndėrkombėtare tė kompjutarave do tė bėjnė qė njerėzit tė
udhėtojnė gjithnjė e mė pak, duke reduktuar transportin. Mosha mesatare
e lindjes nuk do tė jetė 30, por 60 vjeē. Largėsia s'do tė jetė mė
problem, pasi ēdo emocion yni do tė pėrcillet nė largėsi duke e
minimizuar bėrė mungesėn fizike. Ėndėrr? Thjesht realitet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   Wed Mar 26, 2008 3:42 pm

E ardhmja e shtėpisė
Dielli po lind nė
shtėpinė e sė ardhmes. Rrezet e para do tė bien mbi panelet solare tė
ndėrtuara nė mure dhe ēati. Familjet do ta dėrgojnė energjinė e tepėrt
nė rrjetin elektrik kombėtar, duke zvogėluar ndotjen nga karboni. Nė
dhomėn e gjumit agimi do tė jetė i rremė. Njė ekran sa muri do tė
transmetojė skenėn e preferuar tė familjes: njė peizazh vjeshte apo
plazhe ekzotike. Nė ambient do tė ndihet aroma e luleve tė malit dhe
vesa e mėngjesit do tė bjerė mbi fytyrat e banorėve qė t'i zgjojė nga
gjumi. Burri i shtėpisė do tė bėjė dush i pari, me ujin e ricikluar tė
enėve tė mbrėmjes. WC-ja do tė analizojė jashtėqitjen e tij pėr shenja
sėmundjesh. Sensorėt nė banjė do tė sprucojnė aromatikė sapo tė ndjejnė
praninė e gruas. Burri do tė pėrgatisė mėngjesin, ose mė mirė do tė
urdhėrojė frigoriferin dhe mikrovalėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   Wed Mar 26, 2008 3:43 pm

E ardhmja e transportit
Pas mė shumė se njė
shekulli mund tė themi me siguri se dominimit tė motorit me djegie tė
brendshme i ka ardhur fundi. Era e automobilit do t'i pėrkasė
historisė. Teknologjia ėshtė atje. Motori do zėvendėsohet me qeliza
hidrogjeni. "Honda" ka prodhuar njė makinė me karburant hidrogjeni.
"Mercedes-Benz" i ka testuar makina tė tilla dhe autobusėt me hidrogjen
janė parė nė rrugėt e Londrės. "General Motors" dhe "Nissan" e kanė njė
prototip tė tillė. Ato duken si tradicionalet, por janė radikale:
hidrogjeni reagon me oksigjenin brenda qelizave, tė cilat prodhojnė
energji qė nxit motorin tė drejtojė rrotat. Reaksioni prodhon vetėm
ujė. Satelitėt e lundrimit dhe radarėt do t'i ndihmojnė makinat "tė
ngasin veten". Ēfarėdo qė tė ngasin, motoristėt duhet tė paguajnė
gjithnjė e mė shumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   Wed Mar 26, 2008 3:43 pm

E ardhmja e riprodhimit
Nėse mendja ju shkon pėr
festa e argėtime, mendoni pėrsėri. E ardhmja e marrėdhėnieve seksuale
ėshtė pa seks. Tė paktėn pėr sa i pėrket riprodhimit. Qė kur bebi i
parė i epruvetės, Louise Brown lindi mė qershor 1978, doktorėt kanė
punuar ta heqin pasigurinė nga krijimi i bebeve. Nėse lindja e Louise i
bėri meshkujt tė panevojshėm, thjesht si prodhuesi i spermės, edhe
femra kėtė fund ka. Bebja e parė e krijuar, rritur dhe lindur nė
laborator ėshtė nė perspektivė, me prodhimin e mitrave artificiale.
Shtatzėnia e meshkujve ka lėvizur nga fantashkenca nė realitet me
zhvillimin e IVF-ve, ose transferimin e njė embrioni nė kavitetin
peritoneal tė burrit. Embrioni do tė ngjitet nė muret e barkut, njėsoj
si nė ato tė mitrės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   Wed Mar 26, 2008 3:43 pm

E ardhmja e modės
Shumė disenjatorė mode janė ende
"teknofobikė" dhe arsyeja kryesore ėshtė se klientėt e tyre nuk duan tė
veshin rroba nga fibra artificiale. Shumė tė tjerė kanė gjetur mėnyra
ta pėrdorin teknologjinė ashtu si duhet. Veshjet sportive teknike
shfrytėzojnė nanoteknologjinė. Kjo ka tė bėjė me trajtimin e copės me
teknologji tė padukshme nga syri i lirė. Tashmė kanė dalė nė shitje
veshje kundėr ujit tė cilat gjithashtu nuk mbajnė njolla. Edhe nėse ju
derdhet kafe apo vaj ato do tė rrėshqasin. Struktura imiton sipėrfaqen
e lules sė lotusit, e cila ka fije mikroskopike qė parandalojnė
thithjen e ujit. "Adidas" dhe "Nike" kanė prodhuar veshje kundėr
lagėshtirės, tė cilat transferojnė djersėn nga trupi nė sipėrfaqen e
copės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   Wed Mar 26, 2008 3:43 pm

E ardhmja e internetit
"Duhet tė futem nė
internet" ėshtė njė frazė qė i ka ditėt e numėruara. Telefonat
celularė, apo ēfarėdolloj aparati tė ketė evoluar prej tyre, do tė jenė
vazhdimisht tė lidhur me internetin. Pak vite mė parė qeshėm me
frigoriferin me internet, por shumė shpejt asnjė makinė nė qarkullim
s'do tė jetė pa tė. Do tė mund ta pėrdorim nxehtėsinė tonė dhe sistemet
e ndriēimit nė distancė. Madje dhe veshjet do tė jenė tė lidhura me
kiberhapėsirėn. Doni tė pėrqafoni dikė nė anėn tjetėr tė botės? Me
shtypjen e njė butoni nė celular veshjet e tyre do ta bėjnė pėr ju.
Vija ndarėse mes trupit dhe internetit do tė zbehet dhe do ta vėmė re
vetėm nėse interneti nuk punon. Do tė jetė e vėshtirė tė kaloni disa
minuta vetėm nė shoqėrinė tuaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   Wed Mar 26, 2008 3:44 pm

E ardhmja e luftės
Njė ekspozitė e fundit me
teknologjinė e re ushtarake u paraqit prototipi i njė makine vrasėse.
Quhej URV (Automjeti robotik pa ekuipazh) dhe dukej sikur dilte nga
filmat. Ishte e frikshme. Kishte radarė lazeri pėrpara qė skanonin nė
ēdo drejtim. Shumė mendojnė se ai ėshtė e ardhmja e luftės. Teknologjia
do tė sjellė armė tė sofistikuara, fillimisht nė SHBA dhe betejat do tė
bėhet kundėr robotėve dhe jo ushtarėve. Robotė qė mund tė diktojnė,
vlerėsojnė dhe sulmojnė njė shėnjestėr. Ata mund tė vrasin pa mėshirė
dhe as pendohen. Janė vrasės "gjakftohtė". Teknologjia po ndryshon dhe
natyrėn e municioneve. Bombat termobarike kanė mė shumė fuqi
shkatėrruese se ēdo mjet tradicional dhe mjetet elektromagnetike janė
nė gjendje tė ēaktivizojnė kompjuterė pa vrarė asnjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
E ardhmja: Cilat janė surprizat e teknologjisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajme e Portalit-
Kėrce tek: