ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Mark Simoni dhe “Komshinjtė e vdekjes”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Mark Simoni dhe “Komshinjtė e vdekjes”   Wed Mar 26, 2008 4:04 pm

Vepra tė shkrimtarėve pėr bijtė e tyre tė vdekur, vdekja si temė e tė
gjitha fushave tė dijes dhe krijimit, si dhe korbi, tė trajtuara krejt
nė mėnyrė tė veēantė, si njė shpend i pėrmendur nė kulturat e popujve
tė ndryshėm. Sapo merr nė dorė librin e Mark Simonit, tė krijohet ideja
se ke pėrpara njė temė tė zymtė e plot trishtim, vdekjen. Shkrimtari
Mark Simoni e ka shkruar kėtė libėr me njė elegancė, me njė lehtėsi
percepsionesh, me njė kulturė tė shumtė, por aspak tė rėndė. Janė tri
linja qė vihen re nė libėr. Tema e vdekjes, e pėrdorur nga letėrsi tė
ndryshme edhe nga autorė tė mėdhenj, si Kalvino e Xhois, koncepti rreth
saj nga filozofėt mė seriozė tė epokave, okulizėm dhe alkim, raportin
mes jetės edhe vdekjes, mistiken e kėtij raporti, veprat e mėdha nė
pikturė qė nga Van Gogue, afėr gjashtėdhjetė piktorė tė tjerė qė janė
ndikuar nga vdekja. Linja tjetėr figurės sė korbit, si njė nga shpendėt
qė ka atributin e parathėnies sė vdekjes. Aty gjejmė se si popuj edhe
kultura tė ndryshme, qė nga egjiptianėt e lashtė, nė rrafshe tė
ndryshme kohore, e kanė konsideruar kėtė shpend. Madje edhe vepra
letrare qė kanė pasur nė fokus kėtė shpend, sa tė rėndė aq interesant.
Shkrimtari Mark Simoni ka gjetur njė harmoni tė jashtėzakonshme mes
fakteve, letėrsisė me tė cilėn janė shkruar, stilit tė shkėlqyer qė ka
pėrdorur. Ky autor ka arritur qė njė kulturė tė rėndė e volum dijesh ta
dėrgojė tek lexuesi si njė material artistik shumė lehtė tė
perceptueshėm. Njė vend tė rėndėsishėm nė kėtė libėr zė ajo letėrsi e
shkruar nga shkrimtarė tė mėdhej, ku temė kryesore i librave tė tyre ka
qenė vdekja e fėmijėve tė tyre. Pėrfshirja e letėrsisė sė Carducit,
Ungarit, Stillit, Sabatos, A. Podrimjes dhe morti i fėmijėve tė tyre,
pavarėsisht se ėshtė njė temė e veēantė dhe interesante, ėshtė shkruar
dhe e trajtuar me njė veēanti qė sjell nė harmoni tė gjithė librin. Pėr
nga tema edhe kėndvėshtrimi qė merr, pėr nga volumi kronologjik i njė
teme tė caktuar tė pėrdorur tek ne, pėr marrjen nė analizė tė veprave
tė shkrimtarėve qė u kanė ikur nga kjo botė, e bėn librin “Komshinjtė e
vdekjes” tė shkrimtarit Mark Simoni, njė nga librat mė tė veēantė e
specifikė tė botuar tek ne. Nė 72 faqe libėr ka shumė dije, kultura tė
reja edhe tė vjetra, mistike edhe realitete, koncepte edhe analiza,
fakte interesante e histori tė pafund, dhimbje e trishtim tė lehtė,
muzikė e pikturė me temė vdekjen, jetė tė ndryshme tė mbushura me
trishtim, detaje mahnitėse. “Komshinjtė e vdekjes”, e shkrimtarit Mark
Simoni, ėshtė njė nga esetė mė serioze, tė mrekullueshme, interesante e
dinjitoze qė ka shkruar njė autor i yni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Mark Simoni dhe “Komshinjtė e vdekjes”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Halit Bogaj: ''Xhemail Abria- pleqnar i Kosovės''
» Si Dr.Mark Mirashi e solli nė jetė pacientin e vdekur
» Drita Krasniqi:Mark o vlla stė harron motra
» Mark Preēi: Nė kėrkim tė shtėpisė sė Gjergj Fishtės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: