ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 “Njė mijė diej vezullues”, tė Khaled Hosseini nė shqip

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: “Njė mijė diej vezullues”, tė Khaled Hosseini nė shqip   Wed Mar 26, 2008 4:05 pm

“Gjuetari i Balonave” ishte njė befasi. Bota afgane na ėshtė dukur
gjithmonė mes luftės, terrorizmit dhe interesave tė shteteve mėdha.
Ndėrsa autori Khaled Hosseini tregoi se aty ndjenjat nuk kishin vdekur.
Njerėzit ėndėrronin edhe aty mes vuajtjes ulėritese. Ndjenjat ishin tė
njėllojta nė Afganistan si nė ēdo cep tė botės qė qytetėruar. E nė kėtė
linjė ėshtė dhe libri i dytė “Njė mijė diej vezullues”. Shtėpia botuese
“OMSCA-1”, ka vendosur tė na befasojė edhe njė herė me librin e dytė tė
Hosseinit. Njė libėr qė pėr nga vlerat dhe idetė qė pėrcjell nuk bie
aspak nėn nivelin e paraardhėsit tė tij. Veē kėsaj, pėrkthimi me
mjeshtėri i Ledia Agollit e pėrcjell mjaft mirė mesazhin e autorit.
Gazeta “Los Angeles Times” ka dhėnė vlerėsimin mė maksimal pėr librin.
“Ky libėr i shkėlqyer ėshtė vazhdim i suksesit tė romanit “Gjuetari i
balonave”, thuhet nė komentin e gazetės prestigjioze.
Kush ėshtė Khaled Hosseini
Bir
i njė diplomati dhe i njė mėsueseje, u lind nė Kabul, Afganistan, mė
1965. Atij iu plotėsua kėrkesa pėr azil politik nė SHBA mė 1980 dhe u
transferua me gjithė familjen nė San Joze, nė Kaliforni, ku jeton edhe
sot me gruan dhe dy fėmijėt. Ėshtė diplomuar nė mjekėsi nė
Universitetin e San Diegos.
Nė vitin 2003 shkroi romanin “Gjuetari i
balonave”, i cilėsuar si romani mė i fuqishėm epik i kohėve tė fundit,
njė sukses i jashtėzakonshėm letrar, njė sukses spontan dhe i beftė qė
e detyroi kritikėn ta pėrcaktonte si “njė mrekulli tė fjalės sė
shkruar”.
Khaled Hosseini afirmoi edhe njė herė talentin e vetė me
romanin e tij tė ri “Njė mijė diej vezullues”, i cili, si edhe
“Gjuetari i balonave”, tashmė ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės
dhe ėshtė bestseller nė tė gjitha vendet ku ėshtė botuar.
Shoqėria e
famshme kinematografike “Columbia Pictures” ka siguruar tė drejtat pėr
tė realizuar filmin sipas subjektit tė romanit “Njė mijė diej
vezullues”.
Khaled Hosseini, mė 2006 ėshtė emėruar si i dėrguar i posaēėm i SHBA tek UNHCR, Agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr refugjatėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
“Njė mijė diej vezullues”, tė Khaled Hosseini nė shqip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ismet Ramadani:"Harta e shqipėrisė etnike" si shkas...
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !
» Hilmi Saraēi: Aziz Zhilivoda luftėtar dhe udhėheqės i shquar pėr Shqipėrinė etnike (1912 - 1994) (VI)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: