ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Tė denoncosh kohėn me vargje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Tė denoncosh kohėn me vargje   Wed Mar 26, 2008 4:06 pm

Ta shikosh kohėn me sytė e vargut, e mbi vargje tė derdhėsh shpirtin,
ėshtė vetėm njė meritė e poetėve. Por kur mes vargut sulmon dhe veset e
botės, atėherė ke bėrė njė punė dyfish. Kėsaj ja ka arritur poeti
Pėllumb Velo. Libri i ri me fabula “Kunadhja zyrtare” ėshtė njė tjetėr
sukses i autorit, tashmė tė sprovuar nė kėtė fushė. Nė vargun e
fabulave tė tij nuk ka vetėm muzė dhe krijimtari artistike, por edhe
nerv, shqetėsim dhe dhimbje pėr problemet qė kalon vendit. Janė kafshėt
qė flasin me gjuhėn e njerėzve dhe qė sjellin modele njerėzish apo
fenomene shoqėrore tė goditura nė shenjė. Fabula ėshtė njė nga gjinitė
mė tė vėshtira. Por Velo ka arritur qė me mjeshtėri tė bėjė njė hop
cilėsor nga njė njėri vėllim nė tjetrin. Me tė drejtė mund tė themi se
tashmė ai renditet ndėr penat mė tė njohura tė fabulave shqiptare tė
kohėve tė fundit, si Gjikė Kurtiqi, Ferid Lamaj dhe Ferhat Ēakėrri.
Fabula
tė tilla si “Ferra dhe shalqiri”, “Dreri, derri dhe kali”, “Druvari dhe
shkrepėsja”, “Dreri dhe palloi”, “Bleta dhe dreri”, janė jo vetėm tė
arrira artistikisht, por edhe denoncuese tė veseve dhe problemeve
shoqėrore. Janė 103 fabula qė kanė hyrė nė fondin e letėrsisė shqipe. E
mes fletėve tė librit, qė prej disa ditėsh ėshtė nė duar e lexuesit,
janė dhe vlerėsimet pėr krijimtarinė e poetit. Aspak lavde tė
pamerituar, penat qė kanė marrė pėrsipėr tė hedhin impresionet pas
leximit tė veprave tė Velos, janė plotė sinqeritet. Jo vetėm nga
mjeshtrit e fjalės sė shkruar, por edhe nga aktorė dhe njerėz tė tjerė
tė artit. Aktori Reshat Arbana, pas leximet tė fabulave tė Velos,
shprehet ndėr tė tjera, se “Velo ka dituar tė shpreh gjithēka qė e
shqetėson shqiptarin dhe Shqipėrinė nė pėrgjithėsi. Ndėrsa akademiku
dhe mjeshtėri i gjuhės shqipe, Shaban Demiraj, jep vlerėsim pėr stilin
dhe gjuhėn e pėrdoruar qė, sipas tij, ėshtė nė lartėsinė e duhur. “Pėr
nga tė shprehurit, libri ka mjaft pjesė tė bukura”.
Por njė
element tjetėr qė e bėnė mė interesant librin e Pėllumb Velos ėshtė dhe
grafika. Nėse Velo ka bėrė qė kafshėt tė flasin me fjalė, mjeshtri i
grafikės Kostaq Raka ka arritur tė flasė me anė tė figurave. Tė gjitha
fabulat kanė njė ilustrim perfekt qė ua shton bukurinė dhe kuptimin,
duke i bėrė mė tė gjalla pėr lexuesin.
Pėllumb Velo ėshtė njė emėr
qė udhėton prej vitesh nė viset e poezisė dhe letėrsisė. Asgjė nuk
ėshtė e rastėsishme. Derisa krijimtaria e tij ka arritur nė kėtė pikė,
i ėshtė dashur jo pak mund dhe punė. Velo ėshtė autor i nėntė librave
nė gjini tė ndryshme. “Zėri i nėnės mė thėrret”, poezi; “Kallzuesi i
penduar”, dramė; “Zgjimi”, komedi e vjershėruar; “Jetė nė ethe”, roman;
“Mall pėr vendlindjen”, poezi; “Mos e vrisni dashurinė”, poezi; “Rreth
i kuq”, roman; “Mallkuar dita qė linda”, poezi; “Dhelpra dhe Gjahtari”,
fabula dhe botimi i fundit qė vjen pėr lexuesin “Kunadhja zyrtare”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Tė denoncosh kohėn me vargje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ramiz Dėrmaku:VARGJE TĖ MBUJTURA ME ZĖRIN E LIRISĖ DHE NDĖRGJEGJEN E KOMBIT
» Musa Jupolli-ĒUN JAJĒI- Vargje zemrash
» Briliana Shaova:Puthja
» Vargje tė thurura nga Donika Ēela. Itali. - LARG URREJTJES!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: