ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Poezia rikthehet nė ēdo moshė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Poezia rikthehet nė ēdo moshė   Wed Mar 26, 2008 4:09 pm

Poezitė si rregull shkruhen nė rini. Tė rralla janė rastet nė letėrsinė
botėrore qė njė krijues boton librin e parė me poezi nė moshėn e tretė.
Por tashmė kemi dhe njė rast nė Shqipėri. Prendush Gjon Delia ėshtė ai
qė ka thyer kėtė rregull. Vetėm pak kohė mė parė ka nxjerrė librin e
tij tė parė me poezi, nė moshėn 75-vjeēare. Njė libėr modest, por qė
tregon se talenti nuk ka munguar te Delia. Nuk janė poezi sirtari qė
janė nxjerrė nga e kaluara. Ndėrgjegjja e autorit merret vetėm me kohėn
nė tė cilėn jetojmė dhe me problemet e saj. Atdhetarizmi ėshtė vija
kryesore, pak lirizėm, pak meditim, pak moral dhe pak filozofi. Janė 53
poezi tė shkruara vitet e fundit, ku motivi atdhetar ėshtė nė qendėr tė
tyre. Lufta e popullit tė Kosovė pėr pavarėsi ėshtė njė nga temat mė tė
pėlqyera tė autorit, gjė qė duket dhe nė titullin e librit “Plot njė
shekull ndarė nga nana”. Dy kapitujt tė librit i kushtohen luftės sė
Kosovės dhe Ushtrisė Ēlirimtare. Ndėrsa nuk mungojė dhe vargje qė janė
njė pėrmbledhje e historisė sė kombit. “Ne ishim pesė vėllezėr/E njė
nėnė na lindi/Jemi miliona/ E na pret bashkimi”.

librin e Delisė nuk mungojė dhe poezitė dhe kėngėt pėr heronjtė modernė
tė Shqipėrinė. Nėnė Tereza, Azem Hajdari dhe figura tė tjera
dėshmorėsh. Ndėrsa pjesa mė e bukur e librit ėshtė ajo me poezi qė
trajtojnė moralin e kohės. Larg klisheve, autori ka arritur tė hedhė nė
vargje perceptimin e tij pėr kohėn moderne. Siē i kėndon dashurisė pėr
atdheun, kombin dhe vlerave tė larta njerėzore, Delia i kėndon dhe
moralit tė shoqėrisė. Nė sytė e njė 75-vjeēari, modernia te brezat e
rinj pėrfytyrohet nė njė mėnyrė origjinale. Nė poezinė “Moda” me shumė
fines satirizohen prirjet e shoqėrisė sė hapur. “Kohėt e fundit na erdh
moda/Si pėr djem edhe pėr goca/Modė qė shpesh e prish hijeshinė/Veē tue
lyp kesh bukurinė”. Kėto fenomene, por dhe pėrballja e brezit tė vjetėr
me realitetin e ri, qė thuhet nė vargjet mė poshtė: “Bashkė me modėn
tash ka hi/Sėmundja e shekullit tė ri/ Jo veē tė rive, por edhe pleq/Hi
u ka hik mendja pėrdreq”.
Ky libėr nuk ėshtė bėrė pėr tė arsye
komerciale. Madje botimi i tij ėshtė bėrė pėr njė rreth tė ngushtė
shoqėror. Vet vajza e autorit ka financuar botimin e tij dhe ne nuk
kemi marrė pėrsipėr t’i bėjmė reklamė pėr tė shtuar shitje. Por teksa
lexon poezitė e Delisė nuk ke si tė rrish indiferent. Pa i hyrė nė hak
kritikėve letrarė dhe teorive tė letėrsisė, mbase nuk kemi tė bėjmė me
njė fenomen letrar. Por teksa sheh qė muza e poezisė jeton nė zemrėn e
kėtij njeriu, nuk ke si mos tė befasohesh. Njė 75-vjeēar ka gjithmonė
se ēfarė t’i thotė brezave qė vijnė. Por kur mesazhi vjen me poezi, njė
gjuhė qė po e harrojnė brezat e sotėm, kjo bėhet dhe mė kuptimplotė.
Mbase njė thirrje pėr tė rinjtė qė kanė harruar mesazhe tė tilla.
Prendush Delia nuk ka mbaruar fakultete, nuk ka bėrė specializime dhe
mastera. Por nė njė mėnyrė tė thjeshte duke kaluar nga dera e poezisė
arrin tė hyjė nė ndjenjat e njerėzve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Poezia rikthehet nė ēdo moshė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Poezia Llemadeo:Kosovė, Kosovė... !(Poemė)
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Gladiola Busulla: Poezia ėshtė njėlloj si dielli, ajri, uji
» Sot nė moshėn 72 vjeēare vdiq Prof. Dr. Emrush Gashi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: