ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Zhvillohet sistem miniatural pėr zbulimin e viruseve tė gripit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Zhvillohet sistem miniatural pėr zbulimin e viruseve tė gripit   Thu Mar 27, 2008 12:09 am

Zhvillohet sistem miniatural pėr zbulimin e viruseve tė gripit

Prodhuesi francezo-italian i gjysmėpėrēuesve STMicroelectronics dhe
laboratori singapurian "Veredus", i cili merret me zhvillimin e
pajisjeve diagnostifikuese, do tė lansojnė nė treg "VereFlu", njė
sistem miniatural pėr zbulimin e shpejtė tė viruseve tė gripit nė
terren, qė para sė gjithash ėshtė e rėndėsishme pėr gripin e shpezėve.

STMicroelectronics ka sqaruar se bėhet fjalė pėr njė pajisje tė
madhėsisė sa njė thua i dorės dhe, pėr testin e parė nė treg i cili
mundėson qė me anė tė njė testi tė vetėm tė identifikojė dhe
kategorizojė llojet e viruseve tė gripit A e B tė njerėzve, nė mesin e
tė cilėve ėshtė edhe ai i gripit tė shpezėve H5N1, ka transmetuar
agjencia Reuters.

Shfrytėzuesit e kėsaj pajisje, siē ka njoftuar STMicroelectronics, do
tė mund tė kryejnė analizėn e mostrave mikro tė pacientėve (gjakun,
strishot...) nė sistemin miniatural pėr pėrdorim tė vetėm dhe tė marrin
informatat gjenetike mbi infeksionin brenda dy orėsh, derisa me metodat
ekzistuese tė diagnostifikimit pėr kėtė gjė janė tė nevojshme disa ditė
apo javė.

Sipas tė dhėnave tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH), virusi
i gripit tė shpezėve deri sot ka mbytur 236 njerėz nė mbarė botėn.
_______________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Zhvillohet sistem miniatural pėr zbulimin e viruseve tė gripit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajme e Portalit-
Kėrce tek: