ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Kosova mban vendin e pare per perdorimin e internetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Antartiku
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 123
Location : in PC
Job/hobbies : Programming
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Kosova mban vendin e pare per perdorimin e internetit   Sun Mar 30, 2008 1:17 pm

Kosova radhitet para disa vendeve tė rajonit nė pėrdorimin e internetit. Sipas statistikave tė revistės sė specializuar "Internet World Stats", Kosova del nė mesin e vendeve me rritje mė tė madhe nė pėrdorimin e internetit. Edhe pse nuk ka tė dhėna zyrtare se sa ėshtė numri I atyre qė kanė lidhje interneti pėr shkak se shumė kompani, madje edhe tė palicencuara, ofrojnė shėrbime dhe lidhje tė tilla, ofruesit e shėrbimeve tė internetit janė tė kėnaqur me nivelin e shfrytėzimit. "Internet World Stats" ka publikuar numrin e pėrdoruesve qė kanė lidhje tė pėrhershme nė internet, sipas tė cilės Shqipėria ka numrin mė tė vogėl tė pėrdoruesve qė kanė lidhje interneti, me mė pak se 1000, Bosnja ka rreth 40 mijė, ndėrsa Maqedonia e cila ka numėr pėrafėrsisht tė njėjtė banorėsh me Kosovėn, ka 35 mijė lidhje tė vazhdueshme interneti. Edhe pse nė Kosovė mungojnė tė dhėnat zyrtare, vetėm kompania "Ipko-Net", e cila ka shtrirje nė tė gjithė Kosovėn, ka 30 mijė lidhje, ndėrsa Telekomi ka 10 mijė konektime interneti. "Kujtesa", ITS", "Albnet", gjithashtu janė tė pranishėm nė treg, kryesisht pėrreth kryeqytetit, ndėrsa ka operatorė lokale tė cilėt i ofrojnė kėto shėrbime. Po tė merren parasysh edhe kompanitė e tjera qė ofrojnė shėrbime interneti, Kosova ka rreth 60 mijė konektime, qė ėshtė mė e lartė se tė gjitha vendet e rajonit nė bazė tė pėrqindjes sė popullsisė. Edhe nga tė deklaruarit si pėrdorues tė internetit dhe nga numri i lidhjeve, del se nė Kosovė interneti pėrdoret mė shumė sesa nė Serbi, Shqipėri, Maqedoni dhe Bosnjė, madje edhe se nė Bullgari dhe Greqi, tė cilat janė anėtare tė BE-sė. Sa u pėrket ēmimeve, oferta nė Kosovė pėr lidhje interneti nė shtėpi ėshtė mė e lirė krahasuar me shėrbimin e internetit nė Shqipėri, por edhe Maqedoni. Pėrderisa oferta mė e lirė nė Maqedoni nėpėrmjet Telekomit ėshtė rreth 10 euro pėr sasi tė kufizuar deri nė 2 gb transferim, Telekomi i Shqipėrisė nuk ka ofertė mė tė lirė tė lidhjes ADSL sesa 21 euro pėr transferim pa limit. Ndėrsa, nė Telekomin e Kosovės, me 15 euro pėrfshirė edhe taksen e telefonisė, ofrohet shėrbimi i ADSL-sė pa limit. Nė Kosovė mė tė avancuara mbeten ofertat e kompanive private, tė cilat sillen rreth 10 euro, tė cilat nė Kosovė janė tė shumta. Nė "Ipko - Net" thonė se janė tė kėnaqur me nivelin e pėrdorimit tė internetit. "Ka njė trend gjithnjė e mė shumė nė rritje qė ka filluar pas luftės. Por, brengosės ėshtė numri shumė i vogėl I sajteve qė ofrojnė pėrmbajtje nė gjuhen shqipe, qofshin ato lajme ditore, apo sajte me interesa tė posaēėm si sport, kulture, hobi etj.", - vlerėsoi Akan Ismaili nga "Ipko-Net". Ndėrsa, Astrit Gashi nga Posta e Kosovės, tha se interneti edhe nė Kosovė kohėve tė fundit ka njė shtrirje tė jashtėzakonshme. "Megjithatė, shqetėsues mbetet fakti se ende jemi larg pėrmasave evropiane tė pėrdorimit", tha ai.
Created by antartiku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Kosova mban vendin e pare per perdorimin e internetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» POEZI QE FITOI VENDIN E PARE NE KOKURSIN LETRAR TE MALISHEVES?
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerės
» Historia e lashtė
» Ramiz Dėrmaku:KOSOVA, TAHIR ZEMAJ DHE KORBAT E KOMBIT
» ME GRYKĖ PUSHKE KĖNDON KOSOVA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajme e Portalit-
Kėrce tek: