ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Vullkanet!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DiNa
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 6
Age : 34
Registration date : 31/03/2008

MesazhTitulli: Vullkanet!   Tue Apr 01, 2008 1:04 am

Vullkan ėshtė njė ēarje nė koren e tokės (ose nė sipėrfaqen e ndonjė planeti tjetėr) pėrmes sė cilės villet jashtė llava e shkrirė dhe gazet.

Sot nė botė ka rreth 550 vullkane aktive. Rreth 60 prej kėtyre shpėrthejnė nė njė vit duke shkaktuar vdekje dhe shkretėtime. Mė tepėr se 500 miljonė njerėz jetojnė pėrqark kėtyre vullkaneve.

Njohėsit e vullkaneve flasin mbi vjellje nė formėn e derdhjes dhe tė shpėrthimit. Ėshtė pėrbėrja kimike e magmės ajo qė vendos nėse njė vullkan ėshtė shpėrthyes apo jo.
Nėse nė magmė janė ēliruar vetėm disa gaze atėherė vullkani nis tė derdhet jashtė. Kjo ėshtė vjellje nė formėn e derdhjes.
Nėse sasia e gazit tė ēliruar nė magmė ėshtė e lartė atėherė vullkani ėshtė shpėrthyes. Hi dhe copa guri villen me kilometra lart nė atmosferė. Maja e vullkanit mund tė shpėrthejė poashtu si tapa e shishes sė verės sė trazuar. Njė shi hiri bjen mbi tokė. Pėrqark kėtyre vullkaneve mund tė formoheshin tä ashtyquajturat rryma piroklastike, tė cilat janė orteqe tė zjarrta dhe vdekjeprurėse qė vėrshojnė me shpejtėsi prej disa qindra kilometrash nė orė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinknushi.piczo.com
 
Vullkanet!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gjeografia-
Kėrce tek: