ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 T3LN3T H4CK1NG

Shko poshtė 
AutoriMesazh
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: T3LN3T H4CK1NG   Fri Mar 07, 2008 3:42 am

T3LN3T H4CK1NGTelnet ėshtė protokoli qė ju mundėson tė depėrtoni nė kompjuter tjerė
nga kompjuteri i juaj. telneti ju mundėson interfajs tekstual pėr punė dhe startim tė programeve
nė kompjuterėt e tjerėve.

kur tė konektoheni me ndonjė kompjuter tjetėr, mund tė bėni gjėra tė ndryshme nė te, siq ėshtė
startimi i programit tė bazuar textual (si nė DOS-),
lexoni, editoni, krijoni dokumente si dhe editoni tėr sistemin.

Pėrpos qė Telnet ėshtė protokol, egziston edhe programi Telnet qė punon pėrmes
TCP/IP-s nė ndrimin e tė dhėnave me kompjuter tjerė. Kur tė i shkruani komandat nė
Telnet (program), telnet protokoli shfrytzon TCP/IP pėr komunikim direkt
me kompjuterin tjetėr dhe gjdo gjė qė ndodh e shef pran teje nė terminalin e Telenetit.

Pėr ta shfrytzua Telnetin ju nevoitet:

1. IP adresa ose Domain emri i kompjuterit nė tė cilin dėshiron tė depėrton
2. Telnet programi (ėshtė standard tek Windowsa dhe Linux-i)
3. Login dhe password (pėrpos nė rastėse egziston mundėsia tė konektoheni si guest)
4. Numri i portit portit tė caktuar pėr konektim tė caktuar)

tek Win95/98/NT Telnet programi ėshtė i kyqur nė sistem dhe tek
Win95/98 gjendet nė c:\windows\telnet.exe
Win NT gjendet nė c:\winnt\system32\telnet.exe

Mė sė thjeshti mund ta startoni duke hyr nė Start >> Run
shkruani "telnet" (pa thojza) dhe ENTER ose( klikoni nė OK ).

Pėr tė u konektuar nė kompjuterin tjetėr, sė pari duhet tė jeni tė konektuar nė Internet.
pra startojm Telnet programin, pėr tu konektuar kalojm nė
Connect >> Remote System... pas tė cilės paraqitet dritarja tjetėr me
HostName, Port dhe Terminal opcijom (shfrytzoni VT100 terminalin).

_____________________________
|Connect |
|-----------------------------|
| ________________ |
|HostName :|________________| |
|Port :|________________| |
|Term type:|________________| |
| ___________ __________ |
|| | | ||
|| Connect | | Cancel ||
||___________| |__________||
|_____________________________|


tek MacOS, telneti sėsht i kyqur dhe duhet tė instalohet..

Pėr tu konektua, tduhet shkruari HostName (psh. arbornet.org),
pas Port mund ta leni telnet, apo ved ta specifikoni portin 23 i
cili shfrytzohet mė sė shumti.

tek Linux-i nuk keni GUI aplikacionin, por shfrytzoni Telnet inga Shell-i.
Shkruani "telnet HostName:Port" (telnet arbornet.org:21)

Kur tė konektoni nė atė port(23)t, shifni informatat e caktuara pėr sistemin nė tė cilin keni konektuar

Kompjuteri nė tė cilin konektoheni kėrkon nga ju login dhe password.

Kur ta shenoni login dhe password (ne rastese 3X gabimisht shkruani
login ose password, sistemi ju diskonekton), vjeni nė njė reth qė ma sė tepėrmi i pėrngjan Linixit
sepse komandat e tij duhet tė i pėrdorni:
.

Disa nga komandat themelore janė::

cd = ndrim i direktoriumit, si nėDOS-u.
ls = qfletimi i fileve , dir nė DOS-u
cc = c kompajler
cmp = krahasoni dy file
find = gjetja e fileve
help = ndihm?!
kill = ndal procesin e startuar
mail = dergimi dhe pranimi i mailave
mkdir = kriim i direktoriumit
mv = percjellja e fileve
passwd = ndrimi i paswordit
rm = fshierja e fileve
rmdir = fshierja e direktoriumeve
vi = text editor
pico = text editor
w = kush esht on line (i lidhur ne sistem)

Kėto jan komandat themelore qe perdoren me se shumti por ka edhe shum tjera

Qe lista e porteve::

1 tcpmux - TCP Port Service Multiplexer
2 compressnet - Management Utility
3 compressnet - Compression Process
5 rje - Remote Job Entry
7 echo
9 discard
11 systat - Active Users
13 daytime
17 qotd - Quote of the Day
18 msp - Message Send Protocol
19 chargen - Character Generator
20 ftp-data - File Transfer [Default Data]
21 ftp - File Transfer [Control]
23 telnet
24 any private mail system
25 smtp - Simple Mail Transfer
27 nsw-fe - NSW User System FE
29 msg-icp
31 msg-auth - MSG Authentication
33 dsp - Display Support Protocol
35 any private printer server
37 time
38 rap - Route Access Protocol
39 rlp - Resource Location Protocol
41 graphics
42 nameserver - Host Name Server
43 nicname - Who Is
44 mpm-flags - MPM FLAGS Protocol
45 mpm - Message Processing Module [recv]
46 mpm - Message Processing Module [default send]
47 ni-ftp
48 auditd - Digital Audit Daemon
49 login - Login Host Protocol
50 re-mail-ck - Remote Mail Checking Protocol
51 la-maint - IMP Logical Address Maintenance
52 xns-time - XNS Time Protocol
53 domain - Domain Name Server
54 xns-ch - XNS Clearinghouse
55 isi-gl - ISI Graphics Language
56 xns-auth - XNS Authentication
57 any private terminal access
58 xns-mail - XNS Mail
59 any private file service
61 ni-mail
62 acas - ACA Services
64 covia - Communications Integrator (CI)
65 tacacs-ds - TACACS-Database Service
67 bootps - Bootstrap Protocol Server
68 bootpc - Bootstrap Protocol Client
69 tftp - Trivial File Transfer
70 gopher
71 netrjs-1 Remote Job Service
72 netrjs-2 Remote Job Service
73 netrjs-3 Remote Job Service
74 netrjs-4 Remote Job Service
75 any private dial out service
76 deos - Distributed External Object Store
77 any private RJE service
78 vettcp
79 finger
80 www-http - World Wide Web HTTP
81 host2-ns - HOSTS2 Name Server
82 xfer - XFER Utility
83 mit-ml-dev
84 ctf - Common Trace Facility
85 mit-ml-dev
86 mfcobol - Micro Focus Cobol
87 any private terminal link
88 kerberos
89 su-mit-tg - SU/MIT Telnet Gateway
90 dnsix - DNSIX Security Attribute Token Map
91 mit-dov - MIT Dover Spooler
92 npp - Network Printing Protocol
93 dcp - Device Control Protocol
94 objcall - Tivoli Object Dispatcher
95 supdup
96 dixie - DIXIE Protocol Specification
97 swift-rvf - Swift Remote Virtual File Protocol
98 tacnews
99 metagram - Metagram Relay
100 newacct - [unauthorized use]
101 hostname - NIC Host Name Server
102 iso-tsap
103 gppitnp - Genesis Point-To-Point Trans Net
104 acr-nema - ACR-NEMA Digital Imag. & Comm. 300
105 csnet-ns - Mailbox Name Nameserver
106 3com-tsmux
107 rtelnet - Remote Telnet Service
108 snagas - SNA Gateway Access Server
109 pop2 - Post Office Protocol - Version 2
110 pop3 - Post Office Protocol - Version 3
111 sunrpc - SUN Remote Procedure Call
112 mcidas - McIDAS Data Transmission Protocol
113 auth - Authentication Service
114 audionews - Audio News Multicast
115 sftp - Simple File Transfer Protocol
116 ansanotify - ANSA REX Notify
117 uucp-path - UUCP Path Service
118 sqlserv - SQL Services
119 nntp - Network News Transfer Protocol
120 cfdptkt
121 erpc - Encore Expedited Remote Pro.Call
122 smakynet
123 ntp - Network Time Protocol
124 ansatrader - ANSA REX Trader
125 locus-map - Locus PC-Interface Net Map Ser
126 unitary - Unisys Unitary Login
127 locus-con - Locus PC-Interface Conn Server
128 gss-xlicen - GSS X License Verification
129 pwdgen - Password Generator Protocol
130 cisco-fna - cisco FNATIVE
131 cisco-tna - cisco TNATIVE
132 cisco-sys - cisco SYSMAINT
133 statsrv - Statistics Service
135 loc-srv - Location Service
136 profile - PROFILE Naming System
137 netbios-ns - NETBIOS Name Service
138 netbios-dgm - NETBIOS Datagram Service
139 netbios-ssn - NETBIOS Session Service
140 emfis-data - EMFIS Data Service
141 emfis-cntl - EMFIS Control Service
142 bl-idm - Britton-Lee IDM
143 imap2 - Interim Mail Access Protocol v2
144 news
145 uaac
146 iso-tp0
147 iso-ip
148 cronus - CRONUS-SUPPORT
149 aed-512 - AED 512 Emulation Service
150 sql-net
151 hems
152 bftp - Background File Transfer Program
153 sgmp
154 netsc-prod
155 netsc-dev
156 sqlsrv - SQL Service
157 knet-cmp - KNET/VM Command/Message Protocol
158 pcmail-srv - PCMail Server
159 nss-routing
160 sgmp-traps
161 snmp - Simple Network Managment Protocol
162 snmptrap - Simple Network Managment Protocol Trap
163 cmip-man - CMIP/TCP Manager
164 cmip-agent - CMIP/TCP Agent
165 xns-courier - Xerox
166 s-net - Sirius Systems
167 namp
168 rsvd
169 send
170 print-srv - Network PostScript
171 multiplex - Network Innovations Multiplex
172 cl/1 - Network Innocations CL/1
173 xyplex-mux - Xyplex
174 mailq
175 vmnet
176 genrad-mux
177 xdmcp - X Display Manager Control Protocol
178 nextstep - NextStep Window Server
179 bgp - Border Gateway Protocol
180 ris - Intergraph
181 unify
182 audit - Unisys Audit SITP
183 ocbinder
184 ocserver
185 remote-kis
186 kis - KIS Protocol
187 aci - Application Communication Interface
188 mumps - Plus Five's MUMPS
189 qft - Queued File Transport
190 gacp - Gateway Access Protocol
191 prospero - Prospero Directory Service
192 osu-nms - OSU Network Monitoring System
193 srmp - Spider Remote Monitoring Protocol
194 irc - Internet Relay Chat
195 dn6-nlm-aud - DNSIX Network Level Module Audit
196 dn6-nlm-red - DNSIX Session Mgt Module Audit Redir
197 dls - Directory Location Service
198 dls-mon - Directory Location Service Monitor
199 smux
200 src - IBM System Resource Controller
201 at-rtmp - AppleTalk Routing Maintenance
202 at-nbp - AppleTalk Name Binding
203 at-3 - AppleTalk Unused
204 at-echo - AppleTalk Echo
205 at-5 - AppleTalk Unused
206 at-zis - AppleTalk Zone Information
207 at-7 - AppleTalk Unused
208 at-8 - AppleTalk Unused
209 tam - Trivial Mail Authentication Protocol
210 z39.50
211 914c/g - Texas Instruments 914C/G Terminal
212 anet - ATEXSSTR
213 ipx
214 vmpwscs - VM PWSCS
215 softpc - Insignia Solutions
216 atls - Access Technology License Server
217 dbase - dBASE Unix
218 mpp - Netix Message Posting Protocol
219 uarps - Unisys ARPs
220 imap3 - Interactive Mail Access Protocol v3
221 fln-spx - Berkeley rlogind with SPX auth
222 rsh-spx - Berkeley rshd with SPX auth
223 cdc - Certificate Distribution Center
243 sur-meas - Surveet Measurement
245 link
246 dsp3270 - Display Systems Protocol
344 pdap - Prospero Data Access Protocol
345 pawserv - Perf Analysis Workbench
346 zserv - Zebra server
347 fatserv - Fatmen Server
348 csi-sgwp - Cabletron Management Protocol
371 clearcase
372 ulistserv - Unix Listserv
373 legent-1 - Legent Corporation
374 legent-2 - Legent Corporation
375 hassle
376 nip - Amiga Envoy Network Inquiry Proto
377 tnETOS - NEC Corporation
378 dsETOS - NEC Corporation
379 is99c - TIA/EIA/IS-99 modem client
380 is99s - TIA/EIA/IS-99 modem server
381 hp-collector - hp performance data collector
382 hp-managed-node - hp performance data managed node
383 hp-alarm-mgr - hp performance data alarm manager
384 arns - A Remote Network Server System
385 ibm-app - IBM Application
386 asa - ASA Message Router Object Def.
387 aurp - AppleTalk Update-Based Routing Pro.
388 unidata-ldm - Unidata LDM Version 4
389 ldap - Lightweight Directory Acess Protocol
390 uis
391 synotics-relay - SynOptics SNMP Relay Port
392 synotics-broker - SynOptics Port Broker Port
393 dis - Data Interpretation System
394 embl-ndt - EMBL Nucleic Data Transfer
395 NETscout Control Protocol
396 netware-ip - Novell Netware over IP
397 mptn - Multi Protocol Trans. Net.
398 kryptolan
400 work-sol - Worksation Solutions
401 ups - Uninteruptible Power Supply
402 genie - Genie Protocol
403 decap
404 nced
407 timbuktu
408 prm-sm - Prospero Resource Manager Sys. Man.
409 prm-nm - Prospero Resource Manager Node Man.
410 decladebug - DECLadebug Remote Debug Protcol
411 rmt - Remote MT Protocol
412 synoptics-trap - Trap Convetion Port
413 smsp
414 infoseek
415 bnet
416 silverplatter
417 onmux
418 hyper-g
419 ariel1
420 smpte
421 ariel2
422 ariel3
423 opc-job-start - IBM Operations Planning and Control Start
424 opc-job-track - IBM Operations Planning and Control Track
425 icad-el - ICAD
426 smartsdp
427 svrloc - Server Location
428 ocs_cmu
429 ocs_amu
430 utmpsd
431 utmpcd
432 iasd
433 nnsp
434 mobileip-agent
435 mobileip-mn
436 dna-cml
437 comscm
438 dsfgw
439 dasp
440 sgcp
441 decvms-sysmgt
442 cvc_hostd
443 https
444 snpp - Simple Network Paging Protocol
445 microsoft-ds
446 ddm-rdb
447 ddm-dfm
448 ddm-byte
449 as-servermap - AS Server Mapper
450 tserver
497 retrospect - Retrospect Backup software
515 printer - spooler
517 talk
518 ntalk
525 timed - timeserver
526 tempo - newdate
548 AppleShare IP Server
3000 First Class Server
5500 Hotline Server
5501 Hotline Server
8080 http

Portet nuk i kam pėrkthye, sepse e humbin domethanjen.


Provoni te konektoheni nė ndonjerin nga kėto porte, dhe shkruani "man", "help"
ose "?" apo diqka tjeter pėr tė i msue komandat per secilin port (jo bash tė gjitha).
Tė gjith serveret si kan te hapura tė gjitha portet prandaj ju preferoj, shfrytzimin e port scanerit.
oki pai pai tashė....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
T3LN3T H4CK1NG
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: