ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Si u krijua interneti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Antartiku
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 123
Location : in PC
Job/hobbies : Programming
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Si u krijua interneti   Sun Apr 06, 2008 8:32 pm

Si shpikja mė e madhe e njerėzimit pas rrotės e zjarrit, interneti po transformon gjithnjė e me tepėr jetėn e njeriut. Transformim, i cili pėr nga rėndėsia e tij, po kthehet nė njė pėrdorim tė domosdoshėm, qė i ngjan kafesė sė mėngjesit.

Kafe e cila mund tė konsumohet nė tavolinė i vetėm apo me miqtė e tu, por tani falė kėsaj shpikjeje, me tė gjithė botėn. Interneti prej vitesh mundėson komunikim tė shpejtė tė individėve, organizatave,mediave, qofshin vizive apo tė shkruara, duke u kthyer nė enciklopedinė mė tė madhe tė botės moderne.

Fillimet

Fillimet e internetit i pėrkasin viteve 60-tė, si pėrpjekje e ushtrisė amerikane tė lidhte me Rrjet / Network, bazat e saj nėpėr Amerikė. Mė pas filluan universitetet me njėra-tjetrėn dhe mė vonė, universitetet shėrbyen si ISP pėr studentėt dhe profesorėt, kjo me qėllim tė bėhej njė shkėmbim sa mė i madh informacioni. Rreth viteve 70-tė filloi dhe komercializimi i internetit, por mund tė dėrgohej vetėm posta elektronike dhe nė atė kohė ishte njė shėrbim tepėr i kushtueshėm.

Si u krijua interneti

Zanafilla e idesė pėr ndėrtimin e rrjetit, qė pėr ne ėshtė i njohur me emrin "internet", rrjedh nga koha e Luftės sė Ftohtė nė vitet 60-tė. Si iniciatorė tė kėtij rrjeti janė strukturat ushtarake tė ShBA-sė. Qė nė fillim tė viteve “60-tė, ushtarakėt amerikanė mendonin se si ti mbronin informacionet e tyre edhe nė raste tė ndonjė sulmi atomik nga kundėrshtarėt. Si zgjidhje mė e mirė e kėtij problemi shikohej njė rrjetė elektronike. Nė kėtė rrjetė duhej qė tė njėjtat tė dhėna tė regjistroheshin dhe tė shpėrndaheshin nėpėr kompjuterat qė ndodheshin nė distancė. Nė rast tė ndryshimeve tek kėto tė dhėna, duhej qė ndryshimet tė bėheshin nė tė gjithė kompjuterat e lidhur nė atė rrjetė. Secili nga kompjuterat e lidhur duhet tė komunikonte nė disa lidhje me kompjuterat e tjerė. Vetėm nė kėtė mėnyrė ishte e mundshme vazhdimėsia e komunikimit nė rast tė shkatėrrimit tė ndonjėrit nga kompjuterat, ose kėputjes sė ndonjė lidhjeje. Por nė vitin 1964, Forcat Ajrore tė SHBA-sė angazhojnė firmėn RAND Corporation, pėr ndėrtimin e projektit tė quajtur "Rrjeti i decentralizuar".

Kjo firmė nuk u angazhua pėr atė qė ne sot e njohim si paraardhės i internetit. Pėr shkak tė shumė vėshtirėsive, ky projekt nuk u realizua, vetė ideja pėr njė "rrjetė tė decentralizuar", ku mbajtja e tė dhėnave bėhet nė formė paketash, mbeti njė ide nė letėr. Qendra shkencore Advance Research Projects Agency (ARPA), qė nga viti 1958 shėrbente pėr zhvillimin shkencor pėr ushtrinė amerikane, vendosi qė mė 1966-ėn tė ndėrlidhė rrjetin me llogaritėsin ARPA. Me kėtė rast, ideja pėr "rrjetin e decentralizuar" u zhvillua edhe mė tej dhe mori njė formė paksa mė tė kuptueshme. Nė vitin 1969, nė rrjetin ARPA-net ishin tė lidhur katėr llogaritės. Tre vite mė vonė, nė ARPA-net ishin tė lidhur 40 llogaritės. Duhet theksuar se edhe nė kėtė kohė, ARPA-net ishte njė rrjet i mbyllur. Nga ky rrjet i mbyllur, ARPA-net do tė ndėrtohej mė vonė si rrjeti i internetit.

Nė ditėt e sotme

Nė internet mund tė komunikosh me kėdo dhe nga kudo, mund tė lexosh, mund tė kulturohesh (ose tė ēkulturohesh nėse je pa mend), mund tė informohesh, mund tė blesh e tė shesėsh mallra e shėrbime, mund tė paguash faturat e shtėpisė e tė biznesit, tė paguash e tė paguhesh, mund tė botosh, tė dėgjosh muzikė,tė shohėsh koncerte e filma, mund tė bėsh shkollė e trajnime profesionale me korrespondencė, e tė tjera e tė tjera;.. e pa fund gjėra tė pėrditėshme nga jeta e ēdokujt prej nesh.

Zhvillimi mė i madh nė kėtė botė tė re tė teknologjisė sė informacionit (IT) ėshtė bėrė qė nga fundi i viteve 1980-tė e nė vijim. Ashtu siē i duhej njeriut, njė plug qė e tėrhiqte me qe, kuaj apo traktor, pėr tė lėruar tokėn, dhe mė pas njė laps e mjete tė sofistikuara pėr tė shkruar, ashtu edhe pėr internetin duhet tė kesh njė kompjuter dhe njė lidhje, qė tė hysh nė botėn e madhe tė cyberspace (kibernetikės). Nuk mund tė mendohet pėrparimi i sotėm nė botė, i palidhur me botėn e kompjuterit e tė IT-sė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Si u krijua interneti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interneti, si funksionon "vegla" mė e fuqishme e epokės sonė
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: