ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 ?Aeroxheli? peshon pak me shume se ajri. Eshte masa trupore me e lehte ne bote

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: ?Aeroxheli? peshon pak me shume se ajri. Eshte masa trupore me e lehte ne bote   Thu Apr 10, 2008 12:31 am


Eshte masa me e lehte qe njihet. Pesha e tij eshte pak me e madhe se
ajo e ajrit, dhe shkencetaret e kane krahasuar me nje cope mjegull.
Quhet Aeroxhel, dhe Nasa e ka perdorur ne Stardust,
nje nga misionet e saj te fundit ne hapsire ku coi ne orbite nje
satelit per te mbledhur pluhurin mikorskopik qe kometat lene nga mbrapa
me nje shpejtesi prej 6 km ne sekond. Fal porozitetit shume te madh te
xhelit dhe vetise se tij jashtezakonisht izoluese, pluhuri kozmik gjeti
nje krevat te rehatshem per tu ndalur, gati per te qene e analizuar ne
laboratoret amerikane.
Nje tjeter arritje e shkences? Jo, sepse
Aeroxheli ka lindur para luftes se dyte boterore nga kerkimet e
shkencetarit Steven Kistler, qe ne vitin 1931 arriti te eliminonte
pjesen me te madhe te lengjeve qe gjendeshin ne brendesi te nje xheli
silici, pa prishur zinxhirin molekulare qe mbante ne kembe strukturen.
I perbere prej 99% ajer, ka nje trasparence qe perfaqson padukshmerine, dhe mirkocopezat e Comet Wild 2 qe mbeten ne substance, edhe pse mikroskopike, ishin te dukshme me sy te lire.
Duket se po te mbash ne duar nje pjese te ketij materiali ke
sensacionin e te mos pasurit asgje ne dore ose ate te shperberjes se
materialit per peshen e tij ?te munguar?. Ne dyqanin virtual E-bay jane ne shitje kampione te vogla per kurjozet, ku cmimi varion nga 30 ne 50 dollare amerikane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
?Aeroxheli? peshon pak me shume se ajri. Eshte masa trupore me e lehte ne bote
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bimėt dhe shtazėt sheruese dhe ushqimore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca-
Kėrce tek: