ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 OBSH: "Epidemia e duhanit" do tė vrasė njė miliardė njerėz

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: OBSH: "Epidemia e duhanit" do tė vrasė njė miliardė njerėz   Thu Apr 10, 2008 12:36 am

Duhani
ka vrarė 100 milionė persona nė mbarė botėn gjatė shekullit tė 20-tė
dhe mund tė vrasė edhe njė miliardė gjatė shekullit 21.


E gjithė kjo mund tė ndodh nėse
qeveria dhe shoqėria civile nuk ndėrmarrin masa urgjente pėr kufizimin
e pėrdorimit tė tij, thekson Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH)
nė "Raportin pėr epideminė botėrore tė duhanit - 2008".
Raporti, qė bazohet nė hulumtime tė realizuara nė 179 vende nė botė, u
prezantua mbrėmė nė Nju-Jork nga ana e drejtoreshės sė pėrgjithshme tė
OBSH-sė Margaret Ēan dhe nga prefekti i Nju-Jorkut Majkėll Blumberg.
Nė raport theksohet se qeveritė nė botė marrin 200 miliardė dollarė nga
akciza pėr prodhimin e duhanit, por shpenzojnė mė pak se njė tė pestėn
e kėtyre mjeteve financiare pėr kontrollin e pėrdorimit tė prodhimeve
tė duhanit.
OBSH-ja nė raport u propozon autoriteteve qė tė ndėrmarrin gjashtė masa
pėr kontrollė - rritje tė ēmimeve dhe tė shkallėve tatimore tė
prodhimeve tė duhanit, ndalim pėr reklamimin e tyre, mbrojtje tė
joduhanpirėsve nga pirja pasive, masa pėr ndihmė tė pirėsve tė duhanit,
studim tė tendencave nė pėrdorimin e prodhimeve tė duhanit me qėllim qė
tė realizohet pas luftės efikase kundėr "epidemisė sė duhanit".
Sipas OBSH-sė "epidemia e duhanit" nė vit vret rreth 5,4 milionė njerėz
nga kanceri nė mushkėri, nga sėmundjet kardiovaskulare dhe sėmundje tė
tjera, me ē'rast paralajmėrohet se nėse nuk ndėrmerren masa urgjente ky
numėr do tė rritet nė tetė milionė njerėz nė vit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
OBSH: "Epidemia e duhanit" do tė vrasė njė miliardė njerėz
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Muhabere Krasniqi me kėngė tė re pėr dėshmorin e kombit "Kjani Bela" - Video

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca-
Kėrce tek: