ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Zbulohen ne Kine fosilet e dinosaurit me te vogel fluturues

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Zbulohen ne Kine fosilet e dinosaurit me te vogel fluturues   Thu Apr 10, 2008 12:37 amKine
- Nje dinosaur i para 120 milion vjeteve qe i ngjan nje harabeli te diteve tona. Eshte fosili i nje pterosauri i gjetur ne nje rajon ne veri lindje te Kines nga nje skuader shkencetaresh te Chinese Academy of Sciences dhe te Universidade Federal di Rio de Janeiro. Zbulimi eshte publikuar ne Proceedings of the National Academy of Sciences. Mesa duket eshte nje specie e panjohur me pare qe studiuesit e kane pagezuar me emrin “Nemicolopterus crypticus“,
reptil i vogel fluturues, skeleti i te cilit eshte konservuar ne
gjendje shume te mire. Eshte i gjate vetem disa centimetra dhe
parashikohet se kishte nje hapje krahesh rreth 25 centimetra.
Analiza e nivelit te zhvillimit te kockave ka bere qe shkencetaret te
mendojne se behet fjale per nje kelysh i cili do ishte bere me i madh
ne moshe te rritur, edhe pse mbetet specia me e vogel e pterosaureve e
njohur deri tani.
Mungesa e dhembeve ben qe ai t’i ngjaje pterosaureve te epokave te
mepasshme, por disa karakteristika te tij jane te vecanta, si struktura
e femureve ose prania e falangjeve te rrumbullakosura, si ato te
zogjve. Kjo ben te supozosh se struktura e tij i ishte pershtatur jetes
ne peme, mbi te cilat ai kercente ne kerkim te insekteve.
Dhe ne fakt ai popullonte pyjet e gingko ne epoken e Cretaceous te hershem
(periudha nga 100 deri ne 65 milion vjet me pare), dhe pikerisht nga
ato peme ka nisur fluturimin per te evoluar ne pterosauret gjigande qe
jane pasardhesit e tij. Ekzemplari me i madh i ketyre pterosaureve
gjigande eshte Quetzalcoatlus, i cili ka jetuar rreth 70 milion vjet me pare dhe konsiderohet si kafsha me e madhe fluturuese e te gjitha koherave. Sic shpjegohet nga Alexander Kellner, pjesetar i grupit te kerkuesve braziliane, fosili i gjetur ne Kine “lejon te shkruhet nje kapitull i ri ne historine e evolucionit te ketyre reptileve fluturues”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Zbulohen ne Kine fosilet e dinosaurit me te vogel fluturues
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca-
Kėrce tek: