ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 farė ėshtė P2P??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: farė ėshtė P2P??   Thu Apr 10, 2008 6:36 am

Peer-to-Peer
(lexohet Pir-tu-pir) ėshtė njė model tranferimi nga njė kompjuter nė
njė tjetėr i tė dhėnash midis dy ose mė pėrdoruesve tė rrjetit
zakonisht pa kalimin e kėtyre tė dhėnave nėpėrmjet njė kompjuteri tė
tretė. P2P i cili ėshte shkurtimi pėr Peer-to-Peer, ka lindur pėr tė
mbrojtur pėrdoruesit tė cilėt shperndajnė tė dhėna nė mėnyrė tė
paliēensuar. Mbrojtja qendron nė anonimitetin e dy pėrdoruesve dhe tė
dhėnave qė ato ndajnė duke qėnė se asnjė institucion i tretė ose person
nuk mund tė ndėrhyjė nė lidhjen midis dy kompjuterave pa thyer ligjet e
privacy-s.

Por ditet e sotme rrjeti P2P ėshtė rrjeti nė tė cilin qarkullojne
materialet qe shkelin tė drejten e autorit si psh. film, muzike,
programe etj. Madje kohet e fundit ėshtė ber shumė problem edhe persona
tė tere po kapen nga autoritet perkatese pėr shkembim tė ketyre
materialeve.

Me pak fjalė ana pozitive e P2P ėshtė shfrytezuar e kthyer nė dicka negative pėr industrine e muzikes edhe filmit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
farė ėshtė P2P??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: