ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 WWW ( World Wide Web)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: WWW ( World Wide Web)   Thu Apr 10, 2008 6:37 am

Web(World Wide Web) ose WWW

Duhet tė keni parasysh qe Web nuk ėshtė sinonim me internetin. Ato jane
dy gjera tė ndryshme por shumė tė lidhura me njera tjetren.

Interneti ėshtė njė rrjet I madh kompiuterash qe lidh miliona e
miliona kompiutera nė tė gjithė boten. tė cilet shkembejne informacione
tė ndryshme ndermjet tyre duke perdorur protokolle tė ndryshem. nė baze
tė tipit tė informacioneve tė shperndara, interneti ndahet dhe perdoret
pėr qellime ose sherbime tė ndryshme si: Faqe interneti, e-mail, File
sharing etj...Web ėshtė njė menyre me ane tė se ciles mund tė shperndahet njė
lloj informacioni nė internet. Web ėshtė sherbimi kurse interneti ėshtė
transportuesi. Web ėshtė njė prej sherbimeve kryesore tė internetit.
Ashtu si E-Mail perdor strukturen e internetit pėr tė shperndare posten
ashtu edhe Web perdor strukturen e internetit pėr qellimet e tij qe nė
rastin konkret ėshtė shperndarja e faqeve web.

njė analogji do tė ishte me FAX-in. FAX perdor rrjetin telefonik
pėr tė shperndare nė tė gjithė boten njė lloj informazioni tė caktuar.
Qe faksi tė dergohet dhe tė merret, nė tė dy anet duhet tė kete aparate
tė cilat jane nė gjendje tė interpretojne protokollin e FAX-it. Ashtu
edhe Web pėr tė kryer funksionalitetin e tij nė tė dy anet e
komunikimit perdor dy “paisje”, Web Server nga njera ane i cili mban
faqet web dhe njė browser nga ana tjeter i cili kerkon nga web server
keto faqe dhe ia shfaq perdoruesit. Web perdor protokollin http, njė
prej gjuheve tė folura nė internet, pėr tė transmetuar tė dhena. Web
perdor browsera si Internet explorer ose Netscape pėr tė marre
informacione tė quajtura faqe web(web pages). Keto faqe web lidhen
ndermjet tyre me ane tė hyperlinks. Faqet Web jane tė formatuara(tė
ndertuara) sipas njė gjuhe qe quhet HTML.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
WWW ( World Wide Web)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: