ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Qfar ėshtė BittTorrent !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Qfar ėshtė BittTorrent !   Thu Apr 10, 2008 6:38 am

BitTorrent
ėshtė njė program file sharing (P2P) paisje pėr shperndarje tė
skedareve e shkruar nga programuesi Bram Cohen. Me BitTorrent, skedarėt
ndahen nė pjesė tė vogla, zakonisht njė ēerek megabajt. Kur pjesėt tė
jene shperndare tek PEERS, ato mund tė ribashkohen nė makinen kėrkuese.
Ēdo peer pėrdorė lidhjen mė tė mirė deri tė pjesėt qė i mungojne duke
ofrouar nė tė njejtėn kohė ngarkim pėr pjeset qė veq i ka shkarkuar.
Kjo metodė ka treguar rezultat veēanėrisht nė tregėtimin e skedareve tė
mėdhenj sikur videot apo kodet burimore tė softuerit. Nė shkarkimin e
zakonshėm, kėrkesat e larta shpiejnė deri tė "fytet e pakalueshme" pėr
shkak tė kufijve(caqeve) tė serverit host. Me BitTorrent, kėrkesa e
lartė nė fakt do tė shpejtoje tejēimin pasi qė mė shumė “farė” (ang.
seed) tė dosjes sė plote i ofrohen grupit. Cohen thotė qė pėr skedar tė
popullarizuar BitTorrent mund tė pėrkrahė pėrafėrsisht njė mijė herė mė
shumė shkarkime se HTTP.Shperndarja e skedareve nė BitTorrent....BitTorrent e zvogelon ngarkesen e serverit,sepse perdoruesit
zakonisht e shkarkojne skedarin prej perdoruesve tė tjere e jo
serverit.. Pėr tė shperndare njė skedar nepermjet BitTorrent-it,
perdoruesi krijon njė skedar .torrent, skedare i vogel "tregues", i
cili permbane:* Emrin e skedarit, madhesine, dhe hash-in e ēdo blloku nė skedare (i cili ndihmon pėr vertetesimin e identitetit tė skedarit)

* Adresen e serverit “tracker” (qe do tė diskutohet me poshte)Skedari torrent pasatj mund tė shperndahet tek perdoruesit e tjere
nepermjet emailit apo duke u vendosur nė njė uebsit. Pastaj hapet
Klienti BitTorrent qe ju lejon perdoreuesve tė tjere tė lidhen pėr tė
filluar shkarkimin. Kur perdoruesit tjere e perfundojne shkarkmin, ata
mund tė behen farezuesit (seeders) e rinj – duke u bėrė keshtu edhe njė
burim pėr skedarin nė fjalė. njė pasoje e kesaj menyre ėshtė se nese tė
gjitha farėt hiqen nga lidhja, skedari mund qe tė mos ofrohet pėr
shkarkim, edhe pse skedari torrent mund tė posedohet nga ju. Shkarkimi
me BitTorrent ėshtė i thjėshtė. Ēdo person qe deshiron tė shkarkoj
dosjen se pari e shkarkon torrentin dhe e hape ate me ndonje program
pėr klient BitTorrent. Skedari torrent i tregon klientit adresen e
percjellsit (tracker) i cili mban njė liste tė perdoruesve qe po
shkarkojne skedarin si dhe tė gjitha vendet dhe pjeset ku ekziston
skedari. Pėr ēdo burim tė arritshem, klienti konsideron cilat blloqe
janė tė arritshme dhe pastaj kerkon bllokun me tė rralle qe nuk e ka.
Kjo e shton mundesine qe peers do tė kene blloqe pėr tė shkembyer. Posa
klienti tė kete shkarkuar njė bllok, ai e kontrollon ate pėr tu
siguruar se perputhet me ēka skedari torrent thote se duhet tė jete.
Pasatj fillon tė kerkoj pėr dike pėr tė ia dhene ate bllok. BitTorrent
ju ofron shkarkesen me tė shpejtė personave qe ngarkojne me se shumti,
njė veti e njohur si rezistence ndaj ushujzave, pasi diskurajojn
ushujzat (leechers) nga marrja e skedareve pa dhene aspak. Edhe pse
BitTorrent ėshtė protokoll i mirė pėr perdoruesit broadband, ai ėshtė
me pak i efektshem pėr lidhjet dialup, ku nderprerjet janė tė shpejta.

Faqja zyrtare e BitTorrent


Kodi:
http://www.bittorrent.com/


Gjithashtu BitTorrent ka edhe njė makine kerkimi sic ėshtė Google
por vetem pėr Torrente. Kete mund ta gjeni nė adresen e meposhteme.Kodi:
Kodi:
http://www.zoozle.org/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Qfar ėshtė BittTorrent !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: