ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Qfarė ėshtė Wireles

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Qfarė ėshtė Wireles   Thu Apr 10, 2008 6:39 am

Rrjeti
i veglave ekektronike me sistem pėrēimi rrezatues tė infomatave tėrsia
e komponeteve tė sistemit e njohur nga tregu i veglave komunikuese me
termin Wireless me kuptimin Rrjetat pa KabloRrjetat pa Kablo janė rrjeta pėrmes tė cilave kryhet bartja e tė
dhėnave qoftė nė njė pjesė tė caktuar tė njė rrjeti lokal ose nė tėrė
rrjetin global botėrorė, bartja e tė dhėnave nė kėtė rast bartet pėrmes
valėve dhe jo pėrmes kablove lodhėse.Telefonia mobile ėshtė njė lloj teknologjie e rrjetave pa kablo e
qė gjendet ēdo kund rreth nesh. A na pret diē e ngjashme edhe nė fushėn
e rrjetave kompjuterike? Komunikimi pa kabllo ėshtė gjithnjė e mė i
pranishėm edhe nė kėtė fushė, e trendi nė rritje edhe mė i theksuar.
Shkaku kryesor pėr kėtė ėshtė pranimi i standardit IEEE 802.11 pėr
Ethernet pa kabllo (Wireless Ethernet), pranimi i tė njėjtit nga njė
shumicė e madhe prodhuesish, si dhe zhvillimi teknologjikė sa i pėrket
shpejtėsisė dhe sigurisė sė komunikimeve pa kabllo. Pasi qė kemi tė
bėjmė me njė teknologji jo mjaft tė njohur, tė shfrytėzuesit, nė njėrėn
anė ėshtė prezent mosbesimi, e nė anėn tjetėr kėrkesat jo reale. Me
kėtė tekst duam t’ju afrojmė botėn e Wireless LAN rrjetave (WLAN) dhe
tė japim pėrgjigje nė pyetjet mė tė shpeshta lidhur me to. Kėto pyetje
kanė tė bėjnė me mundėsin e aplikimit, mėnyren e integrimit tė rrjeteve
pa kabllo nė rrjetat ekzistuese me kabllo, pėr atė se nga ēka varet
mbulushmėria maksimale si dhe sa ėshtė i sigurt komunikimi.

FunksionimiPėr ndėrtimin e njė rrjeti pėrēues tė informatave me ndihmen e
valėve rrezatuese nevojiten sė paku dy vegla elektronike tė instaluara
nė aparate tė ndryshme elektronike. Njėra nga kėto vegla duhet qė tė
kodojė informatat e mara nga makina elektronike dhe tė transformoj ato
nė rrezatim i cili prodhohet po nga ajo vegėl dhe shpėrndaet nė
hapėsirė me largėsi tė caktuar brenda sė cilės gjendet vegla pranuese e
cila kodin e pranuar e transformon nė kodin e makinės ku gjendet.Varėsisht nga shkathtėsia e transformimit dhe prodhimit tė rrezeve
gjendet edhe shpejtėsia dhe largėsia e pėrēimit tė informatave. Po
ashtu rolė tė veēantė nė pėrēimet e tilla ka edhe frekueca e zgjedhur e
rrezatimit e cila mund tė jetė edhe e dėmshme pėr shėndetin. Me qėllim
tė ikjes sė kėsaj dukurie prodhimi i kėtyre veglave ėshtė standartizuar
nga disa firma, standarte prodhuese qė pranohet nga shtete tė ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Qfarė ėshtė Wireles
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Prof. Dr.Nexhmedin Spahiu: Lindja dhe gjymtimi i Republikės sė Kosovės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: