ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Krijimi i njė FTP Server nė Kompjuterin tuaj me ndihmen e Serv-u.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Krijimi i njė FTP Server nė Kompjuterin tuaj me ndihmen e Serv-u.   Sat Apr 12, 2008 1:31 am

Krijimi i njė FTP Server nė Kompjuterin tuaj me ndihmen e
Serv-u.

Gjerat qe u nevoiten:
Software: Serv-u 4.0 version
Web faqja www.NO-IP.com

Hapi i Pare: Marrja e nje IP Adrese Statike
Ip Adresa Statike per FTP server. Mos harroni juve nuk iu duhet qe t'ia ndrroni
Ip Adresen statike sa here qe ndryshon IP juaj, sepse Servisi i NO-IP e ruan
IP tuaj dhe bėn update me IP e cdo kohe qe keni me URL FT serverin tuaj.
(p.sh ju keni ftp:sg1.serveftp.com)
Pra ju skeni nevoje qe ta postoni IP tuaj qe ta shikojn te gjithe ne internet.

1. Shko nė www.NO-IP.com dhe krijo nje user account.
2. Ploteso informatat qe iu kerkon dhe kliko butonin Register.
3. Accounti juaj eshte krijuar dhe passwordi i accountit tuaj te eshte derguar
nė e-mail tend.
4. Kontrollo e-mail inboxin dhe prit derisa te vije e-maili qe permban
passwordin e userit qe ke hapur.
5. Pasi ta marresh passwordin, shko prap nė www.NO-IP.com dhe jepe e-mail
adresen tende dhe passwordin per tu logiratur ne accountin tuaj.
6. Pasi te hapet accounti juaj, Kliko tek "Add a host" qe eshte ne te majt te
Menys.
7. Nė Hostname shkruaj qka te duash (p.sh Sg1) dhe zgjedhe nje Domain nga lista
qe te jepet aty (p.sh ftpserve.com)
8. Kontrollo "Allow Wildcards" dhe kliko nė butonin "Submit"
9. Tani ju keni njė adres statike (p.sh Sg1.serverftp.com
10. Kliko nė OS linkun nė "the Dyn Update Client" ne te djatht te menyse dhe
ndjek linket per te bere download "the client"
11. Pasi ta bejsh Dowload, instaloe ate software dhe shkruaj e-mailin dhe
passwordin kur iu kerkon.
12. Ne fund beje me tick boxin qe eshte afer Adreses tuaj Statike.

Tani ju keni nje web adres statike.. vazhdojm

Hapi i Dyte: Instalimi dhe rregullimi i FTP Serverit
1. Instaloe Serv-U 4.0
2. Hape Serv-U dhe perdore wizardin per te rregulluar FTP-ne tuaj.
3. Kliko Next gjersa iu pyet per njė IP Address, lere zbrazet dhe kliko Next.
4. Shkruaj domain emrin (domain name) qe e keni dhene tek regjistrimi me lart (p.sh
Sg1.serveftp.com) dhe kliko Next.
5. Aty iu pyet nese doni te lejoni hyrje anonyme, zgjedhe NO dhe kliko Next.
6. Iu thot qe te krijoni emrin accountin, beje YES dhe kliko Next.
7. shkruaj emrin qe deshiron per User name per ate account (p.sh Gashi) dhe
kliko Next.
8. Sheno passwordin per ate account (p.sh $t4rG4t3) per shkaqe sigurie krijo
password qe permban shkronja numra simbole dhe kliko Next.
9. Do iu pyet per "home directory" te accountin qe e keni krijuar. Zgjedhe
ndonje directory dhe kliko Next.
10. Zgjedhe Yes to lock kete account nga Home directory. Ju duhet ta beni kete
sepse useri sdo mund te shkoi asesi tek home directory dhe pastaj kliko Next.
11. Accounti tani eshte i rregulluar dhe kliko Finish.

Hapi i tretė: Konfigurimi i user accountit
1. Nė te majt te menuse zgjedhe accountin qe sapo keni krijuar dhe pastaj kliko
nė tabin General.
2. Kontrollo filet e fshehta "Hidden"
3. Kontrollo Allow Lejimin dhe jepe nje numer ne box.
4. Rregullo Max. e shpejtsis se download qe ju e deshironi.
Nese ky eshte nje account qe do e perdorni shume persona, beje shpejtsin me te
vogel qe te bejn download nga bandwidth i juaj.
Une zakonisht e lė ne mes 10 - 20. Nese e leni zbrazet, perdoruesit mund te bejn
Full Download nga bandwidth i juaj
5. Rregullo Maximumin e numrave te personave, pra se sa veta mund te behen log
on ne te njejten kohe. Kjo nvaret nga shpejtesia e connectit tuaj por provo
keshtu: nvaresisht se cfar internet conectimi perdor(p.sh ISDN - 3, ADSL apo me
cabell - 5- 6 perdorues).
6. Tani, Kliko nė "Dir Acces" tabin.
7. Aty ju duhet te shihni "Home folderin". Selektoe atė dhe beji autorizimet
tuaja.
8. Nese ju vetem doni qe perdoruesit tjer te mund te bejn download kontrollo
vetem Read, List dhe Inherit.
9. Nese ti donqe perdoruesit te mund te bej upload, por por tek vetem nje folder
i posaēem por jo te bejn Download, kliko butonin "add" dhe zgjedhe ate folder.

Tani selektoe folderin dhe rregulloji aturozimet tjera ne folderit. Kontrollo
Write, Append, List, cerate & Inherit. pasi ti perfundoni permiresimet e
folderit kliko nė shigjeten siper qe eshte e vendosur ne skaj te anes se djatht
ne qoshe
Ju duhet qe kete folder special per upload ta vendosni ne parin ne list, perpara
home folderit.
10. Nese keni ndonje folder dhe deshironi qe askush te mos kete qasje ne ate,
por ai eshte brenda home folderit, ateher kliko butonin "add" dhe pastaj zgjedhe
ate folder.
Rregulloi permiresimet qe deshiron, dhe sigurohu qe te gjitha kutitė janė
majtas.
Pasi ti rregullojsh permiresimet kliko nė shigjeten siper qe eshte e vendosur ne
skaj te anes se djatht ne qoshe.
Ju nuk duhet te lejoni aty acces folder qe te jete ne liste.
11. Aty ka shume ndryshime/rregullime te permiresimeve dhe lejimeve ju mund ti
mesoni ngadale.
Une iu skjarova sado pak bazen statike
12. Tani Serveri juaj eshte gati!
13. Mund ta hapesh dhe pastaj duke u logiratur me Username dhe Password kyēesh
ne FTP Serverin e krijuar

Kete e kam perdorur dhe e shkrujta ne .txt shpresoi qe nuk kam harruar ndonje
gjė pa cekur.
(Mos e keq-edito nese e poston ne ndonje tjeter web faqe..nga Sg1)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Krijimi i njė FTP Server nė Kompjuterin tuaj me ndihmen e Serv-u.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PĖRSHĖNDETJE, URIME dhe SUKSESE nė JETĖN TUAJ tė LAVDISHME

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: