ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 > Paisjet e Kompjuterit brenda dhe jasht <

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: > Paisjet e Kompjuterit brenda dhe jasht <   Sat Apr 12, 2008 2:23 am

Nje pamje e kompjuterit te hapur.
(IMG:http://upload2.postimage.org/681569/kompjuterimekapakun.jpg)

Pjesa e mbrapme e kompjuterit.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681595/pjesaembrapmeekompjuterit.jpg)

Madherbord i vjeter


(IMG:http://upload2.postimage.org/681608/mobo.jpg)

Madherbord i ri,pjeset kryesore.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681645/moboerepjeset.jpg)

Pamje e CD-Romit para dhe mbrapa

(IMG:http://upload2.postimage.org/681658/cdromdrajvparambrapa.jpg)

Flopi drajvi para dhe mbrapa.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681673/floppydrajv_parambrapa.jpg)

Vendosja e hitsinkut me ventilatorin mbi procesor.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681693/procesorheatsinkinstalim.jpg)

Pamja e siperme dhe e poshtme e copes procesorike.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681716/pamjaeposhtmedheesipermeecopesprocesorike.jpg)

Foleja e CPU-se

(IMG:http://upload2.postimage.org/681730/FolejaCPU.jpg)

Instalimi i chipit procesorik ne folene e CPu-se.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681739/instalimicopescpumbifole.jpg)

Hitsinku dhe ventilatori.Instalimi i hitsinkut me ventilatorin mbi copen procesorike.Hard Drajveri.Pjeset kryesore te montuara ne kompjuter.Kabllo IDE,Fasho.Lidhen ne folete IDE ne CD-ROM,CD/DVD ROM me folete IDE perkatese ne madherbord.Folete IDE 1 dhe IDE 2 ne madherbord.Nje pamje e porteve mbrapa kompjuterit.Folete e memorjes RAM.Copat e memorjes RAMDy fole audio; e bardhe,e zeze ne madherbord.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: > Paisjet e Kompjuterit brenda dhe jasht <   Sat Apr 12, 2008 2:24 am

Foleja AGP e videokartes dhe 5 fole PCI

(IMG:http://upload2.postimage.org/681905/foleteAgpdhePCI.jpg)

Video kartele.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681919/videkarte.jpg)

Ne
raste kur kompjuteri nuk ka video karte,shfrytezohet per detyrat video
grafike,chipi video i salduar ne madherbord.Chipi video njihet edhe si
"onboard video"

(IMG:http://upload2.postimage.org/681929/videochipisalduarnemotherbord.jpg)

Karta e zerit.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681938/kartaezerit.jpg)

Chip audio i salduar ne madherbord.Kryen te gjitha funksionet audio,kur kompjuteri nuk ka karte zeri.


(IMG:http://upload2.postimage.org/681966/Audiochipisalduarnemadherbord.jpg)

Karta e rrjetit.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681971/kartaerrjetit.jpg)

Karte modemi e zakonshme.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681980/modemkarte.jpg)

Karte kabell modem.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681987/kabellmodem.jpg)

DSL Modem.

(IMG:http://upload2.postimage.org/681995/DSLModemCisko.jpg)

Karte per te pare televizor/video ne kompjuter.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682001/TVKarte.jpg)

Karte Satelitore.CMOS dhe bateria.Flash Karte.Firewire karte.Firewire port.Kapacitoret.Router per te lidh disa kompjutera ne rrjet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: > Paisjet e Kompjuterit brenda dhe jasht <   Sat Apr 12, 2008 2:25 am

Ventilatori i Procesorit.


(IMG:http://upload2.postimage.org/682093/ventilatoriprocessorit2.jpg)

Ushqysi
rrymes.Pamje nga mbrapa,me dritaren e ventilimit,folene e
rrymes,ndryshusin e voltazhit dhe celesin ndiz(- =ON) dhe fik(o=Off).

(IMG:http://upload2.postimage.org/682100/Powersupplymbrapa.jpg)

Ushqysi i rrymes (power supply) se bashku me konektoret.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682106/powersupplymekonektoret.jpg)

Foleja ku futet konektori rrymes se ushqyesit ne madherbord.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682113/konektorirrymesnemodherbord.jpg)

Portet,serial,paralel,SCSI dhe USB.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682127/portet1.jpg)

Porti
video dixhital.(DVI port) se bashku me konektorin.DVI porti siguron
transmetim me besnikeri te sinjalit dixhital te videokartes ne
ekran.Figura del me cilesi te larte.Ne rastet kur kompjuteri ka port te
zakonshem te monitorit te tipit VGA atehere sinjali dixhital i marre
nga videokarta,perkthehet ne sinjal analog video,cilesia e figures me e
ulet.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682134/DVIVideoport.jpg)

VGA port,port i zakonshem i monitorit me konektorin blu.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682141/portVGApermonitor.jpg)

Port S VIdeo me konektorin perkates.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682144/portkabellsvideo.jpg)

Front
Panel Header.Vendi ku lidhen konektoret e butonit te ndezjes se
kompjuterit,konektori i hard drajverit dhe konektori reset.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682165/FPheader1.jpg)

Konektori i rrymes lidhet me folene ne madherbord.

(IMG:http://upload2.postimage.org/682168/Konektorirrymeslidhetnemadherbord.jpg)

Porti modemit me konektorin.Porti eternetit me konektorin RJ 45.Skeme madherbordi.Shpresoj qe do ti ndihmojn keto ilustrime ndonje studenti apo anetari te ri qe nuk ka njohuri te mjaftueshme rreth Harduerit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: > Paisjet e Kompjuterit brenda dhe jasht <   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
> Paisjet e Kompjuterit brenda dhe jasht <
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Hardwer Kompjuteri-
Kėrce tek: