ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 DITURIA QE PERMBAHET NE KURAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: DITURIA QE PERMBAHET NE KURAN   Sat Mar 08, 2008 10:02 pm

Gjithēka qe kemi pare deri tani na tregon qarte
se: Kuani eshte nje liber per te cilin gjithe ngjarjet e treguara ne te
(apo fenomenet qe jane pershkruar ne te) jane provuar se jane te
verteta. Faktet e paraqitura ne Kuran per ēeshtje shkencore apo te
dhenat qe jepen ne te per te ardhmen, jane te tilla qe asnje njeri nuk
i ka ditur ne kohen qe eshte bere shpallja e ketij libri. Eshte e
pamundur qe keto informata te kene qene te ditura krahasuar me nilevin
e diturise dhe teknologjise ne ate kohe. E te gjitha keto tregojne
teper qarte se Kur'ani nuk eshte fjale e njeriut. Perkundrazi, Kurani
eshte fjale e Zotit te Madheruar, Krijuesit te gjithe gjerave, Atij qe
mbulon ēdo gje me diturine e Tij.


Ne nje ajet ne Kuran, Allahu thote: "... Sikur tė ishte (Kurani) prej
dikut tjetėr, pėrveē prej Allahut, do tė gjenin nė te shumė
kundėrthėnie." (Kur'an, 4:82) Jo vetem qe nuk ka asnje kunderthenie ne
Kur'an, por edhe ēdo informate ne te shfaq/paraqet mrekulline e ketij
libri hyjnor ēdo dite e me teper.Per njeriun mbetet atehere te kapet fort tek ky liber i shenjte i
shpallur nga Zoti, dhe ta perdore ate si udhezimin e tij te vetem. Ne
nje ajet tjeter Kuranor thuhet: "Dhe ky eshte libri dobi prurės (te
cilin) Ne e zbritėm, ndaj pėrmbajuni atij dhe ruajuni ashtu qė tė
mėshiroheni." (Kur'an, 6:155)


Ndersa ne disa ajete te tjera, Allahu thekson:"E ti thuaj: “E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj, e kush tė dojė, le tė besojė, e kush tė dojė, le tė mohojė..." (Kur'an, 18:29)"Jo ashtu! Nė tė vėrtetė kėto janė kėshilla. Kush don, merr mesim nga
ai (Kur’ani) (i cili) ėshtė kėshillė nė flet tė ēmueshme, me vlerė tė
lartė e tė ruajtur." (Kur'an, 80:11-14)

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
DITURIA QE PERMBAHET NE KURAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Besim fetar-
Kėrce tek: