ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Qka eshte RAM

Shko poshtė 
AutoriMesazh
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Qka eshte RAM   Mon Mar 10, 2008 3:43 am

RamRAM ( shkurtimi i Random-acces memory - lexo
Random-akses memory me kuptimin Kujtesė me hyrje tė rastėsishme) ėshtė
kujtesa kryesore e pėrkohshme e kompjuterit. Nė tėrsine e kupjuterit
kjo kujtesė pasqyronė trurin e vogėl tė njeriut nė tė cilin mbahen tė
dhėnat pėr njė kohė tė shurtė.

Kujtesa RAM ėshtė pikėpremje (udhėkryq) i tė gjitha tė dhėnave,
pavarėsisht se nga vinė ato (nga kujtesa e pėrforcuar (hard disc),
luajtsit e mediumeve (floppy, CD-player, DVD-player) apo mjetet tjera
futėse tė tė dhėnave si tastatura). Kujtesa RAM nė tėrsi ėshtė njė
pasqyrim i tavolinės sė punės nė njė punishte, nga e cila organizohet
veprimtaria pėrkatėse.
E rėndėsishme ėshtė tė pėrmendim se kur kompjuteri fiket, kujtesa RAM
zbrazet, pra ikėn i gjithė informacioni qė ishte nė tė. Pra, n.q.s jeni
duke shkruar njė letėr dhe ... "ikin dritat" , e gjithė puna do tė
shkojė kot nėse nuk e keni regjistruar atė (ka mėnyra e mjete nga
memorja RAM nė njėsitė e disqeve, vetėm n.q.s jepni komandėn pėr
regjistrimin e tij nė to. N.q.s programi qė pėrdorni pėr njė qėllim ose
njė tjetėr ndėrpritet (ose bllokohet) pėrpara se ta regjistroni atė
punė tė bėrė deri nė atė moment, kompjuteri do ta zbrazė kujtesen RAM
dhe do ta ri-fillojė atė me ngarkesėn e re (programin).Egzistojn dy lloje kryesore te Ram Memorise edhe ate: DRAM dhe SRAM.

DRAM eshte Memorie Dynamike dhe te dhenat ne ket memorie fshihen ma shpejt dhe kjo memorie kerkon me shpesh te behet rifreskimi.

SRAM eshte Memorie Statike apo e Qendrueshme dhe i ruan te dhenat me
gjat dhe nuk ka nevoj te behet rifreskimi perderisa nuk i ndalet qasja
elektrike

Dallimi primar eshte pra SRAM memoria eshte me e shtrejt se DRAM dhe
SRAM konsiderohet se eshte me e shpejt se DRAM .Por siq e permenda SRAM
kushton me teper dhe per ate shumica perdorin DRAM

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Qka eshte RAM
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Hardwer Kompjuteri-
Kėrce tek: