ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Ē’ėshtė ADSL

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Ē’ėshtė ADSL   Mon Mar 10, 2008 1:14 pm

ADSL ėshtė njė teknologji qė lejon transmetim te dhenash me shpejtesi te larte aksesi ne internet, duke shfrytezuar linjen ekzistuese telefonike. Quhet asimetrike sepse transmeton te dhena me bande te ndryshme ne download/downstream (ne drejtim te perdoruesit) dhe upload/upstream (ne drejtim te Internetit).

Duke u nisur nga fakti qė pjesa me e madhe e perdoruesve qė kerkojne akses ne internet jane te prirur pėr te marre informacione te ndryshme prej tij, ADSL me teknologjine e saj asimetrike ben te mundur qė informacioni i marre nga klienti ėshtė me i madh dhe me i shpejte se ai i derguar pėr te marre kėtė informacion, konkretisht:Downstream (informacioni qė merr perdoruesi) ėshtė ne limitet nga 1.5 deri 8 Mbps

Upstream (informacioni qė kerkohet nga perdoruesi) ėshtė ne kufijte 640 Kbps dhe 1.54 Mbps.


2. Perparesite e ADSL


Shpejtesi e larte aksesi ne Internet mbi 2 Mbps, rreth 30 herė me i shpejte se lidhja dial-up. Si rezultat i menyres se shpejte te transmetimit te te dhenave nepermjet linjes telefonike, ka kapacitet te mjaftueshem te perpunoje forma te ndryshme aplikacionesh si psh: cilesi te mirė ne video konferencat dy-drejtimshe.


Aksesi: Me ADSL klienti ėshtė gjithmone i lidhur on-line me njė te klikuar te mausit. Atij nuk i duhet te prese pėr t’u lidhur me dial-up pėr te perdorur internetin ose pėr te pare e-mail-in e tij. Jo mė thirrje e njė numri pėr t’u lidhur ne internet.

Siguria: pėr vete faktin qė ADSL perdor linjen telefonike e cila ėshtė personale pėr ēdo perdorues, ėshtė i pamundur interferimi i individeve te tjere ne informacionin personal te perdoruesve, gje e cila ėshtė e rendesishme pėr ēdo klient dhe informacioni i shkembyer ėshtė me i sigurte.

Funksionaliteti: Institucionet, rezidencat, shkollat dhe ndermarjet, te cilat kane nevoje aksesi pėr disa perdorues, mund te perdorin njė linje te vetme ADSL.

Komoditeti: Eleminon konceptin e tarifimit “me kohe” sepse tarifa ėshtė fikse mujore pa kufizim kohor. Perdoruesi perdor Internet ne menyre intensive 24 ore ne dite.3. Ēfare kerkon ADSL?


3.1 njė linje telefonike te gatshme nga Albtelecom.

3.2 njė ADSL modem qė te jetė i pajtueshem me sherbimin ADSL .

Modemi ADSL do jetė i rekomanduar nga shperndaresi, qė ne kėtė rast ėshtė Albtelecom. Nuk mund te perdoret njė modem i zakonshem.

3.3 njė splitter (zberthyes) pėr telefonin ose sherbimin fax.

Aksesi ADSL lejon edhe transmetim data edhe voice qė realizohen mbi njė cift lidhjesh qė ėshtė ai i sherbimit telefonik, keshtu qė kemi nevoje pėr njė zberthyes “splitters” qė te ndaje voice nga data. Ne dalje te tij data shkojne tek modemi ADSL ndersa voice tek telefoni /fax.

3.4 njė Computer me porte Etherneti ose USB dhe njė procesor 166Mhz dhe me njė RAM 32 MB.4. Sa paketa ADSL do ofroje ALBTELECOM?


Albtelecom do ofroje rreth 3 paketa ADSL-256 (IP Dinamik); ADSL-512 (Dinamik dhe Statik) dhe ADSL-1024 (IP Statik).5. A mund te kem njė IP Statike me aksesin ADSL?


Adrese statike do te jepen vetėm me ADSL Biznes ndersa pėr paketat e tjera perdoret vetėm njė adrese IP Dinamike

Albtelecom do te ofroje njė material mbi kushtet dhe termat e ketij perdorimi qė do shoqerojne sherbimin dhe modemat ADSL dhe ėshtė e rekomandueshme te lexohet nga te gjithė perdoruesit ADSL.6. A mund te lidh njė rrjet ne lidhjen time ADSL?


ADSL ėshtė ideale pėr te lidhur njė rrjet (network) ne zyra apo shtepi ne Internet. Lidhja e rrjetit tuaj ADSL modem/router dhe gjithė kompjuterat e tjere do kene akses interneti.7. A do kene nevoje pėr linje shtese telefonike?


Sherbimi ADSL operon mbi linjen ekzistuese telefonike, pa patur nevoje pėr njė lidhje te re telefonike dhe nuk nderhyn ne transmetimin e zerit/fax.
8. A ka gjeresi brezi te garantuar aksesi ADSL?


ADSL ėshtė njė sherbim jo me bande te garantuar, kjo nenkupton qė gjeresia e brezit ndahet mes njė numri perdoruesish dhe shpejtesia aktuale varet nga numri i perdoruesve qė lidhen ne te njejten kohe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Ē’ėshtė ADSL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: