ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Krko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA T GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Antarve
 Profili
 Krko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 ǒsht ADSL

Shko posht 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: ǒsht ADSL   Mon Mar 10, 2008 1:14 pm

ADSL sht nj teknologji q lejon transmetim te dhenash me shpejtesi te larte aksesi ne internet, duke shfrytezuar linjen ekzistuese telefonike. Quhet asimetrike sepse transmeton te dhena me bande te ndryshme ne download/downstream (ne drejtim te perdoruesit) dhe upload/upstream (ne drejtim te Internetit).

Duke u nisur nga fakti q pjesa me e madhe e perdoruesve q kerkojne akses ne internet jane te prirur pr te marre informacione te ndryshme prej tij, ADSL me teknologjine e saj asimetrike ben te mundur q informacioni i marre nga klienti sht me i madh dhe me i shpejte se ai i derguar pr te marre kt informacion, konkretisht:Downstream (informacioni q merr perdoruesi) sht ne limitet nga 1.5 deri 8 Mbps

Upstream (informacioni q kerkohet nga perdoruesi) sht ne kufijte 640 Kbps dhe 1.54 Mbps.


2. Perparesite e ADSL


Shpejtesi e larte aksesi ne Internet mbi 2 Mbps, rreth 30 her me i shpejte se lidhja dial-up. Si rezultat i menyres se shpejte te transmetimit te te dhenave nepermjet linjes telefonike, ka kapacitet te mjaftueshem te perpunoje forma te ndryshme aplikacionesh si psh: cilesi te mir ne video konferencat dy-drejtimshe.


Aksesi: Me ADSL klienti sht gjithmone i lidhur on-line me nj te klikuar te mausit. Atij nuk i duhet te prese pr tu lidhur me dial-up pr te perdorur internetin ose pr te pare e-mail-in e tij. Jo m thirrje e nj numri pr tu lidhur ne internet.

Siguria: pr vete faktin q ADSL perdor linjen telefonike e cila sht personale pr do perdorues, sht i pamundur interferimi i individeve te tjere ne informacionin personal te perdoruesve, gje e cila sht e rendesishme pr do klient dhe informacioni i shkembyer sht me i sigurte.

Funksionaliteti: Institucionet, rezidencat, shkollat dhe ndermarjet, te cilat kane nevoje aksesi pr disa perdorues, mund te perdorin nj linje te vetme ADSL.

Komoditeti: Eleminon konceptin e tarifimit me kohe sepse tarifa sht fikse mujore pa kufizim kohor. Perdoruesi perdor Internet ne menyre intensive 24 ore ne dite.3. fare kerkon ADSL?


3.1 nj linje telefonike te gatshme nga Albtelecom.

3.2 nj ADSL modem q te jet i pajtueshem me sherbimin ADSL .

Modemi ADSL do jet i rekomanduar nga shperndaresi, q ne kt rast sht Albtelecom. Nuk mund te perdoret nj modem i zakonshem.

3.3 nj splitter (zberthyes) pr telefonin ose sherbimin fax.

Aksesi ADSL lejon edhe transmetim data edhe voice q realizohen mbi nj cift lidhjesh q sht ai i sherbimit telefonik, keshtu q kemi nevoje pr nj zberthyes splitters q te ndaje voice nga data. Ne dalje te tij data shkojne tek modemi ADSL ndersa voice tek telefoni /fax.

3.4 nj Computer me porte Etherneti ose USB dhe nj procesor 166Mhz dhe me nj RAM 32 MB.4. Sa paketa ADSL do ofroje ALBTELECOM?


Albtelecom do ofroje rreth 3 paketa ADSL-256 (IP Dinamik); ADSL-512 (Dinamik dhe Statik) dhe ADSL-1024 (IP Statik).5. A mund te kem nj IP Statike me aksesin ADSL?


Adrese statike do te jepen vetm me ADSL Biznes ndersa pr paketat e tjera perdoret vetm nj adrese IP Dinamike

Albtelecom do te ofroje nj material mbi kushtet dhe termat e ketij perdorimi q do shoqerojne sherbimin dhe modemat ADSL dhe sht e rekomandueshme te lexohet nga te gjith perdoruesit ADSL.6. A mund te lidh nj rrjet ne lidhjen time ADSL?


ADSL sht ideale pr te lidhur nj rrjet (network) ne zyra apo shtepi ne Internet. Lidhja e rrjetit tuaj ADSL modem/router dhe gjith kompjuterat e tjere do kene akses interneti.7. A do kene nevoje pr linje shtese telefonike?


Sherbimi ADSL operon mbi linjen ekzistuese telefonike, pa patur nevoje pr nj lidhje te re telefonike dhe nuk nderhyn ne transmetimin e zerit/fax.
8. A ka gjeresi brezi te garantuar aksesi ADSL?


ADSL sht nj sherbim jo me bande te garantuar, kjo nenkupton q gjeresia e brezit ndahet mes nj numri perdoruesish dhe shpejtesia aktuale varet nga numri i perdoruesve q lidhen ne te njejten kohe.
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://www.dinama.net
 
ǒsht ADSL
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
 :: Tutoriale-
Krce tek: