ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 e kaluara e arsimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: e kaluara e arsimit   Tue Mar 11, 2008 2:23 am

Historia e arsimit nė Kosovė ndahet nė tri periudha : Periudha e parė fillon me hapjen e shkollave fillore anembanė Kosovės para dhe pas Luftės sė Dytė Botėrore. Arritjen mė tė madhe nė kėtė periudhė e paraqet themelimi i Universitetit tė Prishtinės dhe hapja e Bibliotekės Universitare tė Kosovės. Gjatė kėsaj periudhe arsimi zhvillohej nė tri gjuhė: shqipe, serbokroate dhe turke.

Periudha e dytė fillon rreth vitit 1991 dhe paraqet reagim ndaj rrėnimit tė dhunshėm tė sistemit arsimor nga ana e politikės represive serbe. Si rezultat i kėsaj, ngrihet njė sistem i pavarur arsimor, qė realizohej nė 452 shkolla tė plota fillore, 67 shkolla tė mesme, 1 universitet me 14 fakultete dhe 7 shkolla tė larta, me afro 400.000 nxėnės e studentė dhe me 21.000 punėtorė tė arsimit. Financimi i kėtij sistemi bėhej nga puna vullnetare dhe ndihmat qė i jepnin diaspora dhe popullata shqiptare, tė cilėt kėtė sistem e shihnin si hapin e parė tė pavarėsisė sė Kosovės.

Periudha e tretė, qė fillon me pėrfundimin e luftės nė vitin 1999 e kėndej, karakterizohet me reformat qė i bėhen arsimit nė tė gjitha nivelet: nga arsimi dhe edukimi parashkollor e deri nė universitet, tė cilat kishin pėr synim pėrshtatjen e arsimit nė Kosovė standardeve bashkėkohore evropiane e botėrore. Gjatė kėsaj periudhe fillon tė zhvillohet edhe sistemi privat i arsimit. Si hap i parė i kėtij sistemi merret themelimi i Departamentit tė Arsimit dhe Shkencės (DASH), qė pėrcillet me krijimin e infrastrukturės ligjore dhe profesionale, e cila duhet tė letėsojė reformimin rrėnjėsor tė arsimit (sistemi 5 + 4 + 3-4 nė arsimin e pėrgjithshėm dhe nė atė profesional dhe Marrėveshja e Bolonjės nė arsimin e lartė), si dhe me themelimin e Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė nė mars tė vitit 2002.

[redaktoni] Objektet arsimore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
e kaluara e arsimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arsimi-
Kėrce tek: