ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 mesuesi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: mesuesi   Tue Mar 11, 2008 2:25 am

Te arsimimi pėr minoritetet, numri i mėsimdhėnėsve nė raport me nxėnėsit ėshtė 1 me 14, derisa pėr shqiptarėt e Kosovės ėshtė 1 me 21. Shikuar nga aspekti financiar, pėr nxėnėsit nga radhėt e minoriteteve ndahen 25% mė shumė mjete.

Programet e trajnimeve profesionale janė kryer nga shumė agjenci ndėrkombėtare dhe vendore. Nė vitin 2006 janė trajnuar 70% tė mėsimdhėnėsve. Pėrqindja e mėsimdhėnėsve tė trajnuar dallon prej njė rajoni nė tjetrin. Nė Gjakovė, p.sh., janė trajnuar mbi 90% tė mėsimdhėnėsve, ndėrsa ka komuna ku kjo pėrqindje nuk arrin 50%.

Sa u pėrket plan-programeve mėsimore, pėr minoritetin turk dhe boshnjak plan-programet e gjuhės amtare, historisė, gjeografisė, artit figurativ dhe edukatės muzikore janė hartuar nga ekspertėt e kėtyre komuniteteve, kurse materia mėsimore pėr lėndėt e tjera ėshtė pėrkthyer, duke ua pėrshtatur specifikave tė komuniteteve tė cilave u dedikohet. Gjatė zhvillimit tė procesit arsimor, pėr plan-programet qė pėrdoren janė bėrė konsultime edhe me ekspertėt e pakicės ashkalike, rome dhe egjiptiane. Minoriteti goran ėshtė integruar mė vonė, mirėpo edhe pėr nxėnėsit e kėtij komuniteti tashmė janė hartuar plan-programet mėsimore. Profesionistėt e komunitetit serb nuk kanė pranuar tė angazhohen nga Ministria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
mesuesi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arsimi-
Kėrce tek: