ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 nxenesit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: nxenesit   Tue Mar 11, 2008 2:26 am

Sipas ligjit, arsimi fillor dhe i mesėm nė Kosovė ėshtė falas dhe financohet nga buxheti i Kosovės. Ligji pėr arsimin u garanton arsimim tė barabartė tė gjitha komuniteteve nė Kosovė.

Numri mesatar i nxėnėsve pėr klasė nė shkollat e Kosovės ėshtė 35[1]

Sipas statistikave tė TASH-it, nė vitin shkollor 2002/03, nga numri i pėrgjithshėm prej 340,257 nxėnėsve tė shkollės fillore, shkollėn e kanė braktisur 5,682 apo 1.67%(prej tyre 3,075 apo 54% janė meshkuj, kurse 2,607 apo 46% janė femra). Nė vitin shkollor 2004/05, nga 355,339 nxėnės, shkollėn e kanė braktisur 4,141 apo 1.17% (1,932 apo 47% meshkuj dhe 2,209 apo 53% femra). Gjatė vitit shkollor 2002/03, numri i nxėnėsve qė e kanė braktisur shkollėn e mesme ėshtė 1,554 apo 2.32% (992 apo 64% meshkuj dhe 562 apo 36% femra), ndėrsa nė vitin shkollor 2004/05, numri i nxėnėsve tė shkollave tė mesme qė e kanė braktisur shkollėn ėshtė 1,428 apo 2.07%, (982 apo 67% meshkuj dhe 446 apo 33% femra).[2]

Nė vitin 2004 MASHT-i, nė bashkėpunim me Shėrbimin Katolik tė Ndihmave (CRS) dhe Shoqatėn e Prindėrve dhe tė Arsimtarėve, kanė krijuar projektin “Parandalimi i braktisjes sė shkollės nga vajzat”.[3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
nxenesit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arsimi-
Kėrce tek: