ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 sex and the city dhe realiteti i njujorkut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: sex and the city dhe realiteti i njujorkut   Tue Mar 11, 2008 4:03 am

A ėshtė realisht e mundur qė njė femėr e vetmuar me rrogė prej njė ēikė mė shumė se 4000 dollarė nė muaj, sa merr Carrie, tė bėjė jetė aq tė luksoze dhe tė harxhojė me mija dollarė nė kėpucė? Cila ėshtė me tė vėrtetė jeta intime femrave tė Nju-Jorkut dhe si sillen meshkujt e kėtij metropoli

Ju qė pėrcillni me kujdes serinė televizive “Sex and the City”, i dini po thuaj tė gjitha imtėsitė nė lidhje me katėr kryeprotagonistet e saj. Kėsaj rradhe nuk do tė merremi me ndodhitė e katėrshės, por me realitetin e kėsaj serie. Pra, pyetjet qė do tė shrohen janė: sa janė tė vėrteta ngjarjet qė paraqiten nė ”Sex and the City”?

Pėrgjigjen nė kėto pyetje do ta kėrkojmė te 29 vjeēarja Georgina Blau, adhuruese e madhe e kėsaj serie. Pėrveē kėsaj, edhe profesioni i Georginas ka tė bėjė me serinė, meqė ajo fiton para duke shėtitur pėr tri orė tė tėra turistėt nėpėr vendet ku zėnė vend ngjarjet e “Sex and the City”

Pėrderisa nė videon e autobusit shfaqen episodat e serisė, turistėt e shumtė pėrmes Georgines mėsojnė se ku jeton Carrie (kryeprotagonistja e serisė, aktorja Sara Jessica Parker), ku blen rrobat e saja e tė tjera. Janė 12 vende tė kėtilla tė cilat vetėm sa shtojnė popullaritetin e serisė.

Shumė prej turistėve pyesin Georginan, a mund njė mend Carrie tė jetojė ashtu si nė seri, duke bėrė harxhime tė mėdha.

Georgina u pėrgjigjet: “Rroga e Carriet ėshtė diku 50 mijė dollarė nė vit. Nė periudhėn tre mujore tė ngjarjeve tė pėrshkruara nė seri ajo ka blerė pesė palė kėpucė tė “Manolo Blahnik”-ut dhe pesė palė tė “Jimmi Choos” (njė palė kėpucė kushtojnė 1100 dollarė).

Carrie po ashtu ka blerė rroba nė vlerė prej 1200 dollarėsh dhe disa cikėrrime tė tjera qė kushtojnė goxha shtrenjtė. Po t’i bėjmė njė hesap kėtyre harxhimeve tė saja pėr cikėrrime del se gjysma e rrogės i ka shkuar asaj nė to, ndėrkohė qė qiraja mujore pėr banesėn e Carrie-t nė Uper East Side ėshtė hiē mė pak se 2500 dollarė nė muaj” – shpjegon Georgina Blau.

Thėnė shkurt, seria ėshtė shumė-shumė larg realitetit tė femrave qė jetojnė tė vetmuara nė Nju-Jork. ”Nuk mund tė paramendoj tė harxhoj 600 dollarė pėr kėpucė. Nė atė rast do tė duhej ta shisja qenin tim, ndėrsa unė mendoj qė qeni ėshtė mė i rėndėsishėm se kėpucėt”, thotė aktorja e re, Katie Stewart, e cila herė pas herė i ndihmon Georginas. Pėrndryshe, Katie Steward thotė qė ajo personalisht nuk njeh askė qė mbath kėpucė tė firmės ”Jimmy Choo”.

Jo vetėm kėpucėt dhe rroga, por edhe jeta intime e femrave tė Nju-Jorkut ėshtė shumė ndryshe nga ē’paraqitet nė kėtė seri. Edhe pse njė e treta e banorėve tė Nju-Jorkut jeton nė vetmi, nuk ėshtė aspak e lehtė tė krijohet njė lidhje dashurie. Tė gjithė ata qė janė kėtu synojnė karrierė. Prandaj, tė gjithė kanė plane pesėvjeēare apo edhe dhjetėvjeēare. “Unė asesi nuk po arrij tė ‘inkuadrohem’ nė planet e dikujt”, ankohet Katie. “Askush prej tyre nuk dėshiron martesė”, shton Georgina. Derisa nė seri, kur dikush thotė “do tė thėrrasė nė telefon(pėr tė caktuar takim)”, kjo ka domethėnien se “do tė shihemi sė shpejti”, nė jetėn reale, sipas Georginas, kjo ka njė kuptim krejtėsisht tjetėr: ”Lamtumirė!”

Njė fakt tjetėr pėrkeqėson akoma gjendjen e femrave nė Nju-Jorku: nė kėtė metroplol ka mė shumė femra se sa meshkuj tė vetmuar. Judy Kurianski, psikoloke, pohon: “Gjendja nuk ėshtė aq e mirė pėr femrat nė kohėn e sotme… Meshkujt nuk kanė aq nevojė tė kallzohen, tė tregojnė kualitet e tyre, sepse nė qytet ka mjaft shumė femra qė i duan… Shumica e njohjeve janė tė shkurtėra, me fjalė tė tjera lidhje sa pėr njė natė… Femra e gjorė nė atė rast i thotė vetes: Paj, as mbiemrin nuk ja di… Ēfarė jam duke bėrė…”.

Megjithatė, Judy Kurianski shton qė edhe ndėr meshkujt e Nju-Jorkut ka tė tillė qė i frikėsohen bukurosheve tė Nju-Jorkut. Kėshtu, ajo ka mbledhur rrėfime tė djelmoshave tė viteve tė njėzeta tė moshės tė cilėt pėrdorin viagrėn, nga frika se mund tė dėshtojnė me femrat e kėtij qyteti tė madh.

Katie Stewart thotė se edhe ajo ka dėgjuar pėr kėto rrėfime. Sidoqoftė, ajo, sikurse shumė femra tė tjera tė Nju-Jorkut, ende shpreson se do tė vijė “i vėrteti” dhe se do tė ketė fat nė dashuri.

Sido qė tė jetė, Georgina Blau ka fituar mirė nga seria dhe turistėt e interesuar pėr tė parė Nju-Jorkun me “sytė e protagonistėve tė Sex and the City”. Me paratė e fituara, ajo ka blerė njė banesė modeste (37 metra katrorė) nė Upper East Side, aty ku jeton Carrie, porse ende nuk ka para pėr tė blerė kėpucė “Manolo Blahnik” apo “Jimmy Choo”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
sex and the city dhe realiteti i njujorkut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Dashuria dhe Sexy-
Kėrce tek: