ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 barcoleta 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: barcoleta 2   Wed Mar 12, 2008 10:13 pm

Fut Zeqir qit Sotir! (Nga Ardian Elezi)

Shkoi Zeqiri m'Greqi me punu ke Vasili me Vasiliqinė, qi ishin i ēift greknish ka ato qi nuk i rrjedh ēesmja (=nuk pjellin). Vasili i tha se pa u bo kaurr e pa nėrru emnin nuk kishte pėr ta morė m'punė. Kshuqi Zeqiri, gjithė siklet, shkoi ke qisha me u pagzu. E kapi prifti, e xhėveshi n'mes t'miletit ene e zhyti tre herė mei kazon me ujė "tė beku" tu i thonė pėr ēdo herė: "Fut Zeqir, qit Sotir! Fut Zeqir, qit Sotir! Fut Zeqir, qit Sotir!" Masi u bo Zeqiri Sotir, filloi punė ke Vasiliqija ne ke Vasili.

Erdh' kreshmja ene, simas adeteve t'kaurrve, Sotiri nuk duhet t'hajte mish. Po a mun rrite "Sotiri" pa mish?! Kshu qi, boni ē'boni e u nrejt notėn e poqi i pulė t'modhe. Mirpo erdh' era deri nolt ke Vasiliqija, qi u nre e fugoi pėr m'guzhinėt. E kapi "Sotirin" gjallė ene i tha: "Sotiiir! Po mėkaton, more i paudhė! C'ėshtė ajo pulė qė ke vėnė nė zjarr?!" "Po nuk o pulė, mi, se o pras!" Vasiliqija u shkėly sysh: "Uėėė, more mavri, po ē'thua, mo?" "Pras, mi, pras!" njulte komė "Sotiri". "Me kė tallesh, more malukat?! Si u bėka pula presh?" "Po bohet, mi zoje, bohet! E shtje tre herė n'ujė ene i thu: fut pulė, qit pras, fut pulė, qit pras, fut pulė, qit pras..."Punėt e beut (Nga Ardian Elezi)

Ca gazetarė shkun ke beu me bo i anketim, ene e pysin: ēere osht seksi, qef apo punė? - Punė, - i dha xhevap beu. Masnej gazetarėt shkun ke argati ene e pytėn ene ate: ēere osht seksi, qef apo punė? - Qef mre qef! Tha argati. Po no beu na tha qi o punė. - Heee, - vazhdoi argati, - po t'kishte pas qenė punė ma jepte mu beu, nuk e bojte vetė.Bileta (Nga Ardian Elezi)

Dy ēifutėn ishin ul m'tren pėrballė dy kaurrve. Kaurrit u shkėlyn sysh kur panė se ēifutnit kishin tė dy bashkė veē nji biletė ene i pytėn:

- Po ju, mre, ēere kini n'men me bo? Pse kini veē 'i biletė?

- Eeeeee, - ia kthynė ēifutnit, - puna jonė punė ēifuti! Nuk harxhojmė pare kot no.

- Po ēere kini n'men me bo, mėr lonetėn? -pytėn kaurrit.

- Nji, kini pėr ta pa - thanė ēifutnit tu u zgėrdhi me njoni-qetrin.Mas iēike hyni faturino m'vagont. Ēifutnit ia mathėn vrapit e shkunė e hynė (me ner) m'hale. Erdh faturino, i mur biletat kaurrve, masnej shkoi e i ra derės hales. Dera hales u ēel iēikė fare ne dul veē 'i dorė me i biletė. Faturino mur biletėn ene hiku. Masnej dulėn ēifutnit pri halje ene i thonė kaurrve: "Ho, mre, a e patė zybėn si e hongri e?!"

"Qyqa! -thirrėn kaurrit,- A bofshit hajėr ju, mėr ēifutėn, ē'paskshit pas qenė! Ene no neserejt kshu kina pėr ta bo."T'nesmen, simas llafes, vinė kaurrit tė dy me 'i biletė, kur ē'me pa! Po na vishin ēifutnit pa biletė hiē.

"Qyqe! Po sod, mre, si kini pėr t'ia bo?"

"Sod kina 'i stil ene mo t'mirė!" - i kthyn xhevap ēifutnit. Kaurrit fėrkun durėt pri qefit ene mezi po pritshin me msu stil'n e ri. Hala pa hy mirė m'derėt faturino, ia mathėn kaurrit vrapit e hynė m'hale. Mas atyne fugunė ene ēifutnit pėr mrapa, i ranė derės hales ene, sa u ēel dera e dul dora, ia murėn biletėn ene fugunė e hynė m'halet qetėr.

Skeda fituese

Njė grua shkon nė shtėpi plot varėse, byzylykė dhe unaza floriri:

- Mos u ēudit! - i thotė tė shoqit. Fitova nė njė llotari sportive.

Pas njė jave, ajo shkon nė shtėpi me njė peliēe shumė tė shtrenjtė veshur.

- Po kjo?- e paet i shoqi.

- Prap fituese e skedinės unė. Fitova dhe lloton e dytė, po e di ē'ke ti?, ēohu e mė bėj gati vasken, se do tė lahem.

- Jo! - bėrtiti i shoqi. -Mos do qė tė lagėsh skedėn fituese?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
barcoleta 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Barcoleta-
Kėrce tek: