ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Programi i pergjimit te celulareve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Programi i pergjimit te celulareve   Thu Mar 13, 2008 2:21 am

Programi i pergjimit te celulareve nuk eshte me nje ceshtje e re, e cila
duhej te zbulohej nga televizionet dhe me te cilen duhet ti interesoj cdo
qytetari.Perpara disa muajve u morra rregullisht si edhe kerkova programin
FlexiSpy, ku ne baze te informacionit nga kompania e cila e prodhoi kete program
lejon pergjimin e bisedave telefonike ne celular, rregjistrimi i thirrjeve si
edhe SMS, mbajtjen e arkivit dhe mbi te gjitha thirjet si edhe kohezgjatjen e
tyre si edhe shume funksione te tjera qe kryen ky program. Te gjitha keto te
dhena mund te bien ne dore te personit te interesuar ne cdo moment, nepermjet
nje lidhje te shkelqyeshme on line. Sigurisht, FlexiSPY i cili u reklamua si
program qe lejon perdoruesit e ketij programi te shikojne nese i tradheton
gruaja eshte ne fakt i shtrenjte. Punon vetem ne aparatura celularesh, te cilat
mbeshteten ne platformen S60 te Nokias.

FlexiSPY nuk eshte i vetmi program i cili lehteson pergjimet. Me nje klik te
thjesht ne internet do te gjeni disa programe analoge te ketij stili, te cilat
punojne vetem tek smart phones . Nje kategori tipike programesh jane ato qe
lejojne hyrjen e SMS. Programet e llojit te tille jane kryesisht te pamundura te
shifen nga perdoruesi, punojne vazhdimisht si dhe marrin persiper te futenne
numra te tjere telefonash dhe dergojne te dhena, si per thirrjet qe hyjne dhe
ato qe dalin, si edhe per SMS. SMS Forwarder

Lite eshte nje program i ketij lloji e cila jepet edhe falas, lejon shikimin e
te gjitha SMS ne nje numer te caktuar celulari. Nje program


tjeter i avancuar i ketij lloji, kontrolli i te cilit mund te behet... vetem me
SMS dhe jo nga ndonje zyre eshte SMS Anywhere

ndoshta flitet per nje spyware te cilin F-Secure http://www.f-secure.com/v-descs/flexispy_a.shtml
i dha pseudonimin Acallno.A, te cilen qe ta beni tuajn duhet te paguani
perafersisht 10 dollar. Dhe lista vazhdon... me Multitasker.

Per platformen S60 dhe kryesisht per gjeneraten e dyte te saj, jane paraqitur me
dhjetra programe, te cilat mund te perdoren...per pergjime. Nqs do te keni
mundesine e nderhyrjes fizike mund te fusni ne gracke celularin dhe te
rregjistroni te gjitha bisedat qe behen nga telefoni qe e keni futur ne gracke
si edhe te merrni me MMS fotografite te cilat behen ne menyre periodike nga
telefoni qe e keni futur ne gracke. Kompani te ndryshme kane paraqitur ne treg
edhe aparatura te vecanta per... pergjime, si psh Spyphone http://www.spy-safetyphone.com/.


Persa i perket gjetjes se pozicionit ku ndodhet perdoruesi kjo do te ishte e
pamundur, nqs aparati celular qe pergjoni nuk do te kishte GPS, por mund te
perdoret informacioni i celulave te celularit. Mbledhja e informacionit te
celules mund te behet me nje program, sic eshte CellTrack

ku sigurisht eshte nje procedure e cila kerkon durim shume te madh, si edhe
shume kohe te lire ne dispozicion. Ne vazhdim celulari i cili vihet ne pergjim
duhet ti futet edhe nje program tjeter, ku te dergoj informacionet e celules me
SMS ne numrin qe keni caktuar ju. Fatkeqsisht nuk gjetem nje program te tille me
Java ME program, megjithese kerkuam shume.Edhe nqs mendojme se ekziston nje gje
e tille, ai do te perdoret ne kohe te caktuar, duke derguar informacione SMS.
Kjo do te ishte e mundur nqs programi do te zgjidhej si screensaver. Disa
celulare te cilet jane ne treg, midis te cileve edhe GX29, lejojne perdoruesin
per cdo Java program si screensaver, por kjo do te kuptohej menjehere nga
perdoruesi te cilit i keni ngritur gracken.

Perballimi i pergjimeve

Nqs dyshoni se ne celularin tuaj S60 jane futur disa nga keto programe qe folem
me lart nuk do jete e nevojshme te shikoni me termometer temperaturen e baterise
(e cila nxehet shume gjate ketyre pergjimeve). Udhezime me shume per te kuptuar
per programet te cilat jane bere install ne celularin tuaj pa dijenine tuaj sic
eshte FlexiSPY do ti gjeni tek faqja e F-Secure http://www.f-secure.com/v-descs/flexispy_a.shtml.
celularin tuaj mund ta mbroni ne keto raste edhe me ndonje program antivirusi.
Per programet e tjera mjafton te shtypni vazhdimisht butonin menu , derisa te
dali control panel dhe te shkoni tek veglat dhe te vazhdoni te beni klik» tek
ikona e mirembajtjes se programeve ose e thene ndryshe nje program manaxhimi
celularesh, duke hequr cdo gje e cila ju duket e... dyshimte.

Mos e hidhni celularin nga dritarja...

Mbas te gjitha ketyre qe thame me lart ju mund te shqetesoheni dhe ndiheni se
duhet te hidhni telefonin nga dritarja.Eshte mire te degjoni edhe gjerat e tjera:
99% e programeve te cilat lejojne pergjimet punojne ne aparatura te vjetra te
cilat bazohen tek platforma symbian S60 ,sic eshte psh celulari Nokia 6600

Qe te behet instalimi i ketyre programeve ne celular duhet qe ai... i cili do
tju fusi ne gracke, duhet te kete nderhyrje fizike ne celularin tuaj, si edhe
shume kohe per te programuar celularin . Nqs nepermjet... Bluetooth-it tuaj
dergohet nje delfin, ne celular nuk mund te instalohet asgje, qofte ky edhe nje
microfon incizimi.Nqs do te merrni nje program te cilin nuk e njihni nepermjet
Bluetooth kur ndodheni ne nje ambjent te jashtem, mos i percmoni 2-3 mesazhet e
sigurise te cilat ju lajmerojne ne lidhje me kete program.

Pergjimet e verteta nuk behen asnjehere nepermjet Bluetooth si edhe programeve
te cilat futen nepermjet SMS ne celular. Perdoren zakonisht metoda te tjera,te
cilat behen me aparate te enkriptuara...

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Programi i pergjimit te celulareve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: