ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 ty po te drjtohem

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: ty po te drjtohem   Fri Mar 14, 2008 2:01 am

Ty po te drejtohem, vajze moj syzeze;
me do a s'me do, kjo eshte hipoteze.
Pamja jote e embel, porsi teoreme;
kur te shoh perpara, sikur zgjidh probleme.
Ti je elegante si ekuacion;
mesi yt i holle porsi ypsilon.
Supet delikate, pika infenksioni;
qafa si cilinder, koka si trung koni.
Hunda si segment, posi rreze drite,
veshet simetrike, balli si orbite.
Buzet si elips, mjekra si kupole,
syte si dy vatra, vetull parabole.
C'mi ke ndare aq bukur floket si spirale,
moj tu thafte dora si me simetrale.
Rreze rrezatojne syt' e tu te qeta,
njeri rreze alfa, tjetri rreze beta.
Per ty psheretimat qe dalin rrethore
hapen vale-vale si rrathe bashkqendrore.
Une e ti nje thyese lidhur ne nje bosht
ti numerusi siper, une emerusi poshte.
Po s'ta bera jeten diell si pranvera,
c'vite me jane taksur mi shumezofte zeroja.
Dashurise per ty mos ti shuhet vapa;
cdo fjale qe te thuash do ta fus ne kllapa.
Dhe, oh si do rritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore, mot fuqi kubike.
Bukuria jote bukuri limit;
mi perndau mende gjer ne infinit.
Me trete formule, me shkrive te gjalle
si nje copez akull ne plus njeqind shkalle.
Folme shpirti im, shpirt ne maksimum
se pa ty s'kam gjume as ne minimum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
ty po te drjtohem
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Poezi-
Kėrce tek: