ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 pozita gjeografike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: pozita gjeografike   Fri Mar 14, 2008 2:41 am

Kosova gjindet nė mes tė Europės Jug-Lindore. Kosova, shtrihet mes paraleles 42° e 44° tė hemisferės veriore tė Tokės dhe mes meridianit 20° e 22°. Duke zėnė pozitė qendrore nė Gadishullin Ballkanik, paraqet nyje tė rėndėsishme tė lidhjes midis, Evropės sė Mesme dhe asaj Jugore, Detit Adriatik dhe Detit tė Zi. Sipėrfaqja e Kosovės ėshtė 10 908 km2 dhe ėshtė e populluar me mbi 2 milionė banorė.

Boshtin kryesor tė lidhjes sė viseve veriore dhe jugore tė Ballkanit e bėjnė luginat e lumenjve: Ibėr, Sitnicė dhe Lepenc. Ky bosht ndan disa lugina tė tėrthorta: nė afėrsi tė Mitrovicės pėrgjatė lumit Iber kalon magjistralja e Adriatikut e cila e lidhė bregdetin e Malit tė Zi , nė afėrsi tė qytetit tė Besianės (Podujevės). Rruga e Llapit dhe Toplicės e lidhė me qytetin e Nishit dhe me brendėsin e Gadishullit Ballkanik, nė afėrsi tė Prishtinės, ndodhet lugina e Drenicės e cila e lidhė Drinin e Bardhė me rrugėn mė tė shkurtėr pėr bregdetin Shqiptar. Nė qytetin e Ferizajt ndahet rruga e Moravės sė Binēes e cila kyēet nė arterien kryesore lumore tė Moravės dhe Vardarit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
pozita gjeografike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gjeografia-
Kėrce tek: