ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Vendbanimet ne Kosov

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Vendbanimet ne Kosov   Fri Mar 14, 2008 2:49 am

Ky Artikull ėshtė pėr Qytetet dhe Fshatrat/Katundet e Dardanisė me Infomarcione mbi popullsinė, gjeografinė, ekonominė, sportin, kulturėn dhe projekte tė ndryshme.

Kosova ndahėt nė 7 rajone administrative: Prishtinė, Gjakovė, Gjilan, Mitrovicė, Pejė, Prizren dhe Ferizaj.


Rajoni i Ferizajit

Ferizaji (komuna)

* Banor: 145'000
* Km²: 720

Vende nė Ferizaj

* Shtime
* Kaēaniku
* ShtėrpcėKomuna e Vushtrrisė

* Banor: 106.000 banorė
* Km²:345 km²

Vendbanimet nėn administrimin e Kuvendit Komunal-Vushtrri

Territori i komunės ėshtė pėrcaktuar me Rregulloren e UNMIK-ut Nr.2000/43 dhe pėrfshin qytetin e Vushtrrisė lagjet urbane si dhe fshatrat dhe vendbanimet nė vijim : Balinc Banjskė Beēiq Beēuk Bivolak Bozhlan Bruznik Bukosh Ceceli Dėrvar Dobėrllukė Dolak Dubofc Dumnicė e Poshtme Dumnicė e Epėrme Dumnicė e Llugės Galicė Gllavotin Gojbulė Gracė Gumnishtė Gurbardh Liqej Karaēė Kollė Kunovik Kurullovė Mavriq Mihaliq Miraēė Nadakofc Novolan Novosellė e Begut Novosellė e Maxhunit Okrashticė Oshlan Pantinė Pasomė Pestovė Prilluzhė Reznik Ropicė Samadrexhė Sfaraēak i Epėrm Sfaraēak i Poshtėm Skoēne Skromė Sllakofc Sllatinė Smrekonicė Stanofc i Epėrm Stanofc i Poshtėm Strofc Studime e Epėrme Studime e Poshtme Shallc Shilovicė Shtitaricė Taraxhė Tėrllabuq Velikorekė Vesekofc Vėrnicė Vilanc Zagori Zhilivodė.

E pėrgatiti: Hajdin ISLAMI, Vushtrri-Kosovė, Burimi www.kk-vushtrri.orgRajoni i Gjakovės

* Banor:
* Km²:Rajoni i Gjilanit

Gjilani (komuna)

* Banor: 133'724 banorė
* Km²: 515

Vende nė Gjilan

* Bilishti
* Bresalci
* Budrikė e Poshtme
* Bungeti
* Burimzė
* Capar
* Cernicė
* Ēelik
* Miresh
* Dragancė
* Tunaj
* Gadish
* Gjilan
* Goden i vogėl
* Lamishtė
* Kokaj
* Shpal
* Kmetoc
* Koretishtė
* Rrezanė
* Mrizisht
* Kufcė
* Kullė
* Blinajė
* Livoē i Epėrm
* Livoē i Poshtėm
* Llashtisht
* Llocė
* Fushėmir
* Katunisht
* Makresh i Epėrm
* Makresh i Poshtėm
* Malishtė
* Muzgovė
* Muēaj
* Nasalė
* Parallovė
* Partesh
* Muhaxheraj
* Pasjan
* Pėrlep
* Pidiē
* Pogragjė
* Ponesh
* Trollisht
* Malmir i Epėrm
* Malmir i Poshtėm
* Lugishtė
* Sllubicė
* Stanaj
* Stanishor
* Strazhė
* Stublinė
* Shillovė
* Shurdhan
* Margesh
* Idrizaj
* Urbishti i Zhegosit
* Urbishti i Kmetocit
* Thanėz
* Zhegos
* Zhegėr

Shiko edhe: Regjistri i standardizuar i emėrvendeve tė Kosovės-Prishtinė, 2005

Vėrejtje: Kjo listė mund tė ndryshon fill pas aplikimit tė Pakos sė Ahtisarit

Mėhallė / Pjesė qyteti nė Gjilan

* Arbėria
* Dardania
* Kodra e Dėshmorėve

Shkollat nė Gjilan

Shkollat fillore

* Shkolla fillore "Thimi Mitko"
* Shkolla fillore "Musa Zajmi"
* Shkolla fillore "Selami Hallaqi
* Shkolla fillore "Abaz Ajeti"
* Shkolla fillore "Rexhep Elmazi"

Shkollat e mesme

* Gjimnazi "Zenel Hajdini"
* Shkolla e mesme e bujqėsisė "Arbėria"
* Shkolla e mjeksisė "Asllan Elezi"
* Shkolla ekonomike "Marin Barleti"
* Shkolla teknike "Mehmet Isai"

Fakultetet nė Gjilan

* Fakulteti i mėsuesisė "Skėnderbeu"
* Kolegji Universitar "Gjilani"
* Kolegji Universitar "Fama"

Kamenica

Vitia

Rajoni i Mitrovicės

* Banor:
* Km²:Rajoni i Pejės

* Banor:
* Km²:Rajoni i Prishtinės

Prishtina (komuna)

* Banorė: 672'186 (Mė 1. Janar 2005)
* Km²: 572

Vende nė Prishtinė

* Prishtinė

Grashticė Makofc Matiqan Hajvali Fshati Llap
Kolovicė Llukar Bėrnic Novosellė Badofc
Besi Radoshefc Dabishefc Prapshticė Hajkobillė
Gllogovicė Mramur Progofc Bashki Shkabė
Qagllavicė Zajēec Keēekollė Trudė Gardhanishtė

* Podujevė (78 Fshatra)
o Podujeva: 50`000 Banorė
o Komuna: 150`000 Banorė
o Siperfaqe: 633 Km²

Sfeēėl Dumosh Shajkofc Mėrdarė Gllamnik
Orllanė Llapashticė Llugė Herticė Dumnicė
Ballofc Lladofc Obranēė Pollatė Turuēicė
Kėrrpimeh Batllavė Tėrrnavė Lluzhan Bradash
Surdullė Pėrpellac Ballaban Penuh Reēicė
Metehi Bellopojė Kaqubeg Rimanishtė Gjellishtė
Gėrdofc Dyz Halabak Burincė Nishefc
Revuēė Pakashticė Dobratin Brecė Lupēė
Murgullė Tėrnavicė Rep Zakut Sekiraēė
Shejkovicė Bellasicė Brainė Kalaticė Krushevicė
Mazap Rakinicė Dobėrdol Kaēubeg Velikorek
Bajēinė Sekiraēė Veskofc Godishnjak Merēez
Popovė Peran Penuh e ulet Letanc Sibofc i ulet

* Fushė Kosovė
o F. Kosova: Banorė
o Komuna: Banorė
o Sipėrfaqja: Km²

Brecė Bardh i Madh Bardh i Vogėl Gjelbishtė
Lismirė Miradi e Epėrme Miradi e Poshtme Orlaj

* Obiliq
o Obiliqi: Banorė
o Komuna: Banorė
o Sipėrfaqja: Km²

Mazgit Milloshevė Hade Shipitullė Sibofc
Plementin Azizi Babimofc Grabofc

* Lipjan
o Lipjani: Banorė
o Komuna: Banorė
o Sipėrfaqja: Km²

Gadime P Gadime E Ribar M Gushtericė P Gushtericė E
Sllovia Magure Blinaja Suhadolli Brusi
Lapi Akllapi Shalė Rajcė Grackė
Topliēan Banullė Dobratinė Hallaq Janjevė
Dobrajė M Dobrajė V Ribar V* Novobėrdė
o Novobėrda: Banorė
o Komuna: Banorė
o Sipėrfaqja: Km²

Bostan Turiēec Rainoc Muhaxher Jasenovik
Bolec Leshtar Makishinicė Pėrkofc Zebnicė

* Gllogovc (53 Fshatra)
o Gllogovci: 20`000 Banorė
o Komuna: 88`000 Banorė

Gllabar Baicė Llapushnik Krajkovė Komoran
Zabel E Zabel i Poshtėm Stankofc Negrofc Tėrstenik
Ēikatovė Shtrubullavė Damanek Korroticė E Korroticė P
Krikovė

Lumenjė

* Llap
* Prishtevkė
* Sitnicė
* Drenicė
* Ulkianė
* Lumėbardh
* Lumi i Vogėl
* Dumnicė
* Murgulla

Liqenjė

* Liqeni i Batllavės
* Liqeni i Badofcit

Lugina

* Rugova

Rajoni i Prizrenit

* Banor:
* Km²:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Vendbanimet ne Kosov
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gjeografia-
Kėrce tek: