ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Besimet fetare pas vitit 1990

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 28
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Besimet fetare pas vitit 1990   Sat Mar 15, 2008 12:59 am

Besimet fetare pas vitit 1990
Pas rrėzimit tė regjimit komunist i cili ishte frymė materialiste dhe tė tėrė zhvillimin dhe jetėn e bazonte nė forcat e veta, pėrsėri ri filloi jeta kulturoro-fetare. Populli nė kėtė fillim tė rremujshėm fetarė edhe pėr kundėr asaj se kishin objektet fetare si dhe njohuritė pėr prejardhjen e tyre fetare pėrsėri ishin shumė tė kufizuar nė fenė e tyre.
Gjat kėsaj kohe shumė misionarė tė tėgjitha besimeve fetare, grupacioneve tendenciose, sekteve tė ndryshme zunė vend nė Shqipėri duke proklamuar platformat e tyre duke pėrdoru metodat e shumta pėr tė tėrhequr rininė kah veti. Nė kėtė drejtim nuk kurseheshin as fjalėt as invetimet e shumta nė drejtim tė inicimit tė rinisė pėr t'u bėrė pjesė e tyre. Gjat kėsaj kohe rifilluan misionin e tyre edhe emisarėt e njohur fetarė qė pėr shkak tė qėndrimeve tė tyre fetare kaluan pjesė tė jetės sė tyre nėpėr burgjet e komunizmit.
Edhe pėrkundėr tendencave tė grupeve tė shumta tė reja si dhe tendencave tė mėparshme tė njerėzve eminent (si Ismail Kadare dhe Ramiz Alia) pėr pėrdorimin e tėgjitha metodave nė vendosjen e krishterimit si besim tė vetėm fetarė nė Shqipėri pėrsėi kjo nuk ndodhi dhe nė Shqipėri nga pabesimi ose hutia nė pabesim populli nė pėrjithėsi pėrsėri kaploi fene Islame, Krishtere dhe Ortodokse.
Udhėheqėsit fetarė tė kėtyre besimeve qė ishin me ndikim dhe qė kishin vuajtur nėpėr burgjet e komunizmit pėr qėndrimete tyre fetae gjat kėsaj kohe rii filluan punėn e tyre nė ligjėrimin e besimit tė tyre, nė ringjalljen e oblejkteve fetare, rindėrtimin e tyre si dhe ndėrtimin e objekteve tė reja fetare nė vendbanimet me mungesė tė tyre. Kėro aktivitete zakonisht jan zhvilluar me vetfinansim ose tė pėrmbajtura nga organizata fetare nga jashtė Shqipėria duke pėrmbajtur secila grupin e vetė fetarė. Po kėshtu ėshtė pėrtėrirė nė menyrė tė dukshme Kisha Ungjillore e Shqipėrisė, pėrmes misionarėve dhe bashkėsive tė krishtera ungjillore nė tė gjithė vendin sidomos nė qytete.
Nė trojet shqipėtare jashtė shqipėrisė shqiptarė gjithashtu nuk janė pjestarė tė njė besimi fetar kėshtu qė nė Maqedoni shqiptarėt janė tė besimit Islam, nė Kosovė gjithashtu shumica i takojnė kėtij besimi, nė Mal tė Zi shqiptarėt i takojn besimit tė Krishterė gjithashtu edhe nė Ēamėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Besimet fetare pas vitit 1990
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Besim fetar-
Kėrce tek: