ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Artistet shqiptare ne bote, "ne podin e nderit"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 28
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Artistet shqiptare ne bote, "ne podin e nderit"   Sat Mar 15, 2008 1:19 am

Artistet shqiptare ne bote, "ne podin e nderit" Jehona e fames se tyre ne skenat pertej Shqiperise, gjithmone eshte prezent nder ne. Jane jo pak artiste shqiptare qe kane pushtuar skena te rendesishme boterore, por Shqiperia rralle i sheh te ngjiten ne skenat e saj. Disa prej tyre kane nisur te numerojne dekada qe nuk i kane shkelur skenat ku kane lindur. Per te paren here, nje iniciative e Ministrise se Kultures kerkon t'i riktheje ne qender te vemendjes artistet tane, qe kane mundur ta percojne jehone e Shqiperise pertej mureve te saj. Fondi i ekselences duket se do te nise te funksionoje edhe ne art. Sipas drejtores se projekteve prane MTKRS-se, Suela Kusit: "Ne po punojme per fondin e ekselences. Do te kete nje kalendar vjetor, i cili do te perfshije emrat e artisteve shqiptare, qe jane prezent ne skenat boterore qe te mund te jene edhe ne Shqiperi". Kontributi i tyre jashte Shqiperise eshte i vyer, por me kete fond te ekselences, i cili ende nuk dihet se sa do te jete, do t'u krijoje mundesine ketyre artisteve, qe te ngjiten serish edhe ne skenat shqiptare, ne baze te nje programi te perbashket. Jane jo vetem balerinet shqiptare ne skenat e ekranet italiane ne shenjester te ketij fondi, Ambeta Toromani, Kledi Kadiu a Ilir Shaqiri, por edhe me tej Angjelin Prelocaj, Inva Mula a Eromonela Jaho, Elsa Lila apo edhe te tjere artiste shqiptare pertej ketij vendi. Kjo eshte nje nisme, e cila pritet qe t'i parashtrohet edhe Kryeministrit Sali Berisha, ne menyre qe te kete nje mbeshtetje edhe me te gjere. E keshtu, pritet qe ne mars, sipas te thenave te drejtores se projekteve prane MTKRS-se, Suela Kusit. Ndoshta pergjate vitit 2008 do te mund te kemi rikthime te bujshme artistesh si ai i balerinit Ilir Kerni, i cili e mbylli karrieren e tij 30 vjecare ne skenen e Teatrit te Operas me baletin "La Sylphide" fundvitin qe shkoi.

Po sa i takon projekteve qe afrohen cdo dite ne zyrat e Ministrise se Kultures, per aktivitete kulturore qe kerkojne mbeshtetjen e "kupole se kultures" c'po ndodh?!

Nje formule e re aplikohet per te paren here kete vit. Per ata qe s'e dine, te nxitojne, pasi afati i fundit, per te cuar nje projekt per mbeshtetje nga ministria, eshte 31 janari. Sipas drejtores Kusi: "Kemi menduar keshtu, pasi qe ne fillim te vitit ne te dime se kush eshte drejtuar per te kerkuar fonde ne ministri". Cka do te krijoje edhe mundesi planifikimi per ndarjen e fondeve per projektet qe perkojne edhe me prioritetet e Ministrise se Kultures. Eshte Keshilli Artistik, ai qe do te jape OK per projektet dhe fondet qe do te akordohen per secilin pre tyre. Sigurisht qe preferohen projekte qe ministria te mos jete mbeshtetesja e tyre e vetme, apo financuesja e plote e projektit. E pas listimit te plote te projekteve qe do te afrohen ne ministri, do te nise faza e dyte. Ajo e plotesimit te formulareve per aplikim dhe do te jete Keshilli Artistik i Ministrise se Kultures, ai qe do te vendose ne baze te prioriteteve qe ka ministria, se cili prej morise se projekteve do te mbeshtetet. Gjithcka duke u varur direkt edhe nga mundesite qe ka ministria per t'i financuar ato.

Deri tani, sipas Kusit, jane paraqitur shume projekte, pasi s'ka dite qe shkon te mos trokase dikush per te sjelle projektin e tij per te mundur te thithin sadopak fonde per aktivitetin qe ata kerkojne te mbajne per vitin 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Artistet shqiptare ne bote, "ne podin e nderit"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: