ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Dy pikpamje rreth artit dhe lidhjet e tij me kulturen!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 28
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Dy pikpamje rreth artit dhe lidhjet e tij me kulturen!!!   Sat Mar 15, 2008 1:24 am

Dy pikpamje rreth artit dhe lidhjet e tij me kulturen!!! Kam degjuar se: "kultura eshte ajo qe mbahet mend mbasi eshte harruar.”

Nuk e di nese do mund ti jepja nje percaktim te sakte ketij termi pikerisht sepse ne cdo etape kohore ne te cilin kultura ka kaluar e ka ndryshuar formen e saj vazhdimisht. Nese ne antikitetin e lashte grek me termin kulture nenkuptohej procesi I formimit te personalitetit njerezor nepermjet te kuptuarit, ne kulturen romake percaktohej pothuajse ne kete forme, por ne aspektin shpirteror te fjales, ne epoken modern ky percaktim mori pamjen e:
Bashkesia e vlerave, traditave, zakoneve qe I japin identitet dhe qe karakterizojne nje popull (duke perfshire gjuhen, besimin, monedhen, veshjet etj). Konceptimi humanistik, e paraqet kulturen si formim individual, nje aktivitet qe lejon te kultivohet shpirti njerezor (rrjedh ne fakt nga folja latine colere, kujdesje) Bashkon si individin ashtu edhe kolektivin ne te cilin ai ben pjese.
Te pyesesh se c’eshte arti eshte sikur ti beje vetes pyetjen, “C’eshte jeta???” Dhe ne epoken ne te cilen ne jetojme (super teknologjike) eshte akoma edhe me e veshtire ta percaktosh. Per mendimin tim arti eshte esenca e bukurise, tensionim i vazhdueshem ne kerkim te perfektes estetike. Eshte arma e vetme e neve njerezve qe na ngelet per te sfiduar vdekjen: cfare ngelet nga njeriu pervec veprave te tij, ato qe kane qene gjenialiteti I shpirtit te tij? “Ars longa, vita brevis”: pervecse shpirtra kalimtare, cfare tjeter jemi ne…??? Rruga e artit nderkohe nuk ka limitime kohore; eshte ndoshta nje lum I cili qe nuk ndalet se treguari jetet tona, veprat tona, ato vepra qe kur jane krijuar nga mendjet gjeniale pervecse te bukura per tu pare, te “buta” ne te prekur, te pelqyeshme per tu degjuar, mbarten ne vete thesare te mrekullueshme vlerash, te cilat nga te perkohshme i shnderruan ne te perjetshme: KRYEVEPERA
Nese arti sipas disave do te percaktohej si: “shprehje e vetvetes”, atehere shume gjera qe ne mund ti kemi quajtur banale, te paperfillshme e I kemi kthyer shpinen, ne realitet mund te ishin shume mire art. Jo vetem pikturat, shkrimet, skulpturat, por gjithcka qe na rrethon mund te ishte art, e ne as qe e veme re kete…!
Lindja e artit perfaqeson lindjen kulturore te njeriut, nga ana e vete I ndertuar nga kultura e tij brenda nje procesi dinamik qe arrin deri me sot tek ne duke pershkruar nje pervoje jete antike, por gjithmone te re e te rinovueshme ku arti na jepet si nje karakteristike e gershetuar, universale e species njerezore.Pikpamja 2

Cfare bashkepunon ne formimin e individit ne planin intelektual dhe moral eshte fitimi I ndergjeshmerise se rolit qe I vendos ne shoqeri; me gjere, trashegimia e lidhjeve dhe pervojave te fituara permes studimit me qellim, pregatitjen e vecante ne nje ose me shume te fushave te dijes
Ne perfundim kultura mund te sihet si identitet I nje populli (duke perfshire gjuhen, zakonet, besimin, monedhen etj) megjithate mund te shquhen edhe 2 koncepte thellesisht te ndryshem:
1. Konceptim humanistik ose klasik, e paraqet kulturen si formim individual, nje aktivitet qe lejon te kultivohet shpirti njerezor (rrjedh ne fakt nga folja latine colere, kujdesje per token dhe bagetine)
2. Nje percaktim antropologjik ose modern qe paraqet kulturen si nje bashkesi e larmishme e vlerave, idealeve, zakoneve te popullsive te ndryshme ose teshoqerive te ndryshme. Bashkon si individin ashtu edhe kolektivin ne te cilin ai ben pjese.
Keto percaktime ne kohe kane qene te ndryshme, nese ne periudhen antike greke kulture quhej: (pika 1 e 2 ndarjeve te mesiperme), edhe ne periudhen romake po ashtu por me ndryshimin e vetem se ata e thonin ne menyre metaforike, pra kujdesjen e shpirtit) ne periudhen e iluminismit ajo mori nje forme me te madhe: kultura nuk perfaqesohej vetem si rritje nga ana intelektuale apo shpirterore te nje individi te vetem, por shkon deri ne: Trashegimia universale e dijeve dhe e vlerave qe duke u formuar pergjate historise, si te tilla te hapura per te gjithe, perbente djepin e vazhdueshem te pasurimit te eksperiences.
Arti eshte nje menyre komunikimi dhe per kete arsye ai mund te percaktohet si nje gjuhe. Arti ne kuptimin e vete me te gjere perfshin cdo aktivitet njerezor – i zhvilluar ne menyre individuale ose kolektive – qe duke u mbeshtetur mbi kuptime teknike dhe norma sjelljeje qe rrjedhin nga studimi dhe pervoja cojne drejt formave kreative te shprehjes estetike. Arti mund te merret ne shqyrtim edhe nen aspektin e nje profesioni te tradites se vjeter te zhvilluar ne ndjekje te disa kanuneve te kodifikuara ne kohe. Ne kete kuptim profesionet artizanale, ato pra qe kane me bejne me artizanatin – rrjedhin shpesh nga mesjeta kur ishin ne nje fare menyre te zhvilluara si veprimtari e specializuar dhe mjeshtrat artiste te artit u bashkuan ne korporata. Arti perfshin qe nga piktura, skulptura, kenga, muzika, poezia, proza e deri te fotografia, kuzhina, parfumeria etj.

Kultura, ne zhvillimin hisorik eshte shfaqur ne shume etapa: kultura greke, romake, kultura europiane e shek. 700, kultura moderne,etj. E ne te gjitha keto etapa eshte e lidhur ngushtesisht me artin. Arti ne cdo nje prej ketyre etapave ka qene prezent dhe pikerisht si forma praktike nese kulturen do mund ta quanim forme teorike! Cdo kulture ka nje forme arti te cilen e kultivon, e ushqen. Arti eshte I lidhur ngushtesisht me kulturen, ndoshta te kultura gjen thellimin e duhur qe veprat te dalin ne formen me te bukur, te jene kryevepra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Dy pikpamje rreth artit dhe lidhjet e tij me kulturen!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: