ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 " NUK E DUA JETĖN TIME "

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: " NUK E DUA JETĖN TIME "   Sat Mar 15, 2008 2:17 am

uk tė dua mė, o jetė,
as nuk dua nė ty tė rrojė,
ngase je e pavėrtetė,
e pėrse nė ty tė jetoj?

Tani se dua as dritėn e diellit,
se dua mė as dashurinė!
edhe nėse jetoj nė zjarr tė tmerrit,
mė nė ty s'dua tė rri.

Mos vajtoni as ju oj qyqe tė mjera,
se s'dua t'ju dėgjoj as zėrin mė,
se lumturinė mė mori era,
e nė kėtė jetė mė askund vend nuk zė.

Po bėjė lutje, e pse o Zot s'mė dėgjon,
po e thėrras vdekjen, e pse nuk vjen?
E ēka o jetė tani nga unė kėrkon,
kur e gjithė rininė mė shkatėrron?!

Mjaft o jetė mė mundove,
s'mė le vend askund nė kėtė botė,
mjaft dhembje mė shkaktove,
e dhembjen time e dėshmojnė kėta lotė.

O, mos ago as ti o dritė,
se mė shumė mė pėlqen nata,
errėsirėn tani jam duke e pritė,
ngase kurrė lumturi nė kėtė jetė nuk pata.

Ah sikur ta dije, se sa tė urrej,
t'ma merrje shpirtin kėtu tek shkruaj,
qė ti s'mė do mua, unė e vėrej,
e pėrse mė lė qė tė vuaj?

Ka kohė qė po tė kėrkoj,
e askund nuk tė gjej,
nė ēdo vend po gjurmoj,
Vallė?! Ku je mshef?

Po! Tek unė nuk pate mėshirė,
qė nė kėtė moshė ta urrej jetėn,
tė vdes ndoshta ėshtė mė mirė,
nga ky tmerr ta shpėtojė vehtėn.

Mos ke mėshirė pėr mua,
eja e mė shpėto,
se jetėn mė se dua,
tė lutem, mos mė tradhėto.

Mė shpėto nga kėto vuajtje,
nga kėto lot, nga ky pikėllim,
ah, moj mendje ēfarė nuk bluajte,
nė kėto ditė, qė po ngdhinė.

Ka filluar tė bėhet ditė,
ah, moj natė ti mos kalo,
eja vdekje, se jam duke tė tė pritė,
mos kėshtu, mos mė tradhėto.

Mjaft mė tradhėtove mbi kėtė dhe,
mjaft mė le duke tė pritur,
jo, pėr mua s'ka ditė tė re,
se drita ime tani ėshtė fikur.

Po tė kėrkoj nė dritė tė qiriut dhe nė mesin e humnerės,
tė lutem, eja e mos mė tradhėto,
eja e merre kėtė shpirt tė fatėzezės,
e nga kėto vuajtje mė largo.

Unė jam njė e mjerė,
nė kėtė botė jam pa dashuri,
e pa fat unė paskam lerė,
qė t'mos njoh unė kurrė lumturi.

Nuk dua mė tė pres,
nuk dua mė tė jetoj,
por dua qė tė vdes,
se tė nesėrmes nuk i besoj.

Tė prita dje, tė prita dhe sot,
do tė pres ndoshta me vajė e lotė,
por kur vdekja mė afrohet,
atėherė ndoshta do tė pendohem.

Oh, tė lutem mė trego se ku je,
se nga malli do tė verbohem,
tė lutem eja, se tė pres,
se zemra e shpirti do t'mė shkatėrrohen?!

Por ja, jeta na zhgėnjeu,
na largoi tė dy, tė dy
zemrat na i theu, dhe s'dua qė kėsaj jetė t'i thojnė,
kur njėri larg tjetrit po jetojmė.

Nė atė ēast unė ndihmė kėrkova,
para Zotit u gjunjėzova,
O, Zot! Nė zemėr njė plagė tė rėndė e kam,
edhe nė kėtė jetė e mallkuar jam.

Nė shpirtin tim, fle zemra jote,
dhe tani jetoj vetėm me shpresė,
kjo dritė s'mė lė vend askund,
andaj mė mirė ėshtė qė tė vdes.

Me lotė filloj tė shkruaj,
me shpirt po digjem, e me zemėr vuaj,
pėrse kjo jetė mė tradhėtoi,
e pėrse tani tė jetoj?

Vuajtja tek unė gjithmonė mbretėron,
e rruga e varrit mė perėndon,
mė mirė tė vdes, se tė jetoj,
se kėto vuajtje s'mund mė t'i duroj.

Pėrse, o Zot kaq mė mundon,
e zemrėn dhe shpirtin ma “,
fatin tim gjithmonė ta vajtoj,
e nė rininė time, vdekje tė kėrkoj.

Mallkuar ēoftė emri dhe jeta ime,
mallkuar ēoftė kjo jetė me mundime,
gėzim pėr zemrėn time, se di pėrse s'ka,
kjo zemėr e shkretė si lule ėshtė tha.

Kėtė shpirt tė lutem, mos e merr,
se aty jeton njė i mjerė,
largoni kėto vuajtje, e kėto lotė, qė kurrė nuk pushojnė,
e pa fat jam nė jetė, dhe kur nuk shoh dritė tė vėrtetė.

E mallkuar ėshtė kjo zemėr,
andaj leri kėto sy tė mallėngjyer,
qė edhe njėherė tė shijojnė atė dritė tė pakėt qė e kisha,
e tani dua qė t'mė harrosh.

Frymėzimi im i pa fat,
qė vjen e mė djeg mu nė gji,
pėr kėnd tė flas, e pėr kėnd tė shkruaj,
e pėrse mė bėn qė kaq shumė tė vuaj?

Jam shkrirė, nė jetė jam tretur,
e tėra kėrkoj tė vdes, tė shkoj nė dhe,
tė pushoj, tė bėhem tokė,
trupi yt pėr tė mė shkelur.

E tė bėhem pluhur, qė kurrė s'do tė kesh pėr tė mė vėrejtur,
bashkė me pranverė po largohem edhe unė,
kur t'mė kujtojnė shokėt e shoqėt, le tė shiqojnė nė dhe,
se aty pushon njė turp, qė dikur i deshti shumė,
dhe ja, tani u bė pėr ta shkelur edhe ju!.

Po nėnės time, vallė kush do t'i jep ngushėllime,
nė ankthe tė jetės le t'mė kujtojnė,
nganjėherė le tė vjen tek varri,
le ta shiqon varrin tim aty ku shkruan:
"Amanet, mė kujtoni nganjėherė"?

Amanet mė kujto nganjėherė,
mė pėrqafo prej sė largu,
sė paku njė herė nė vit,
se pėr mua nuk do tė ketė as pranverė,
as s'do tė zbardh kjo e mjera ditė.

Mos e harro shifrėn qė tė don,
kthema dritėn, se ky zjarr mė pėrvėlon,
mos u largo nga gjiri im,
se s'ka kush pas teje, t'mė jep ngushėllim.

Pėrse kėshtu mė tradhėtove,
don qė t'ma shuash tė vetmėn dritė,
zemrėn dhe jetėn ma helmove,
andaj kthehu, e mos shko, o shpirt.

Tė kėrkoj vdekjen, mė dhimbet jeta,
e kur s'tė kam pranė, qajnė sytė e mi,
andaj prapė mė e mirė ėshtė vdekja,
kur s'kam ku tė gjej unė lumturi.

Nė ėndėrr tė shoh, kur sytė e mi lotojnė,
nė netėt pa gjumė, ndiej zemrėn qė vajton,
kėrkoj hijen tėnde nė muret e dhomės sime,
e mėngjesi agon, por vuajtjet nuk pushojnė.

Nė lotėt e mi, njė melodi e re,
ma shuan mallin, nuk mė len tė vdes,
ditėt kalojnė por asgjė nuk ndryshon.

Koha shėnon vuajtjet e mia nė ditar,
sytė e tu nuk mė len tė qetė,
ah, ky kujtim
dashurinė e humbur kėrkon.

Ky rrembesh shiu, kujtimet m'i riktheu,
ma pushtoi shpirtin zemrėn ma theu,
kohėn e pranverės sė kaluar mua ma kujtoi,
atėherė kur zemra ime nė tėnden jetoi.

E tani u larguam! Jetė pa mėshirė!
Po bredhi nėpėr rrugė, ēdo kund po gjurmoj me shpirt tė tretur,
nė ēdo pėllėmb po tė kėrkoj,
po e thėrras vdekjen, nga ky zjarr tė mė shpėtoj.

Por, vallė! Jeta a sillet me ēdokend si me mua,
kėsaj bote tė hidhur - jetė po i thuhet,
e ēfarė, o Zot ėshtė ai kur zemrėn ta vret
dhe kur ai na mallkon, ndihmė nga ai a kėrkohet?

Sytė i kam tė mbushur me lotė
dhe kurrė s'mė thahen pėr atė njeri qė ma theu zemrėn,
dhe mė shtyn tė qaj,
por mė e mirė ėshtė vdekja, se e tėrė jeta t'mė kalon nė vaj?!

Unė po vdes, e tani nė shpirt tė kujt, vallė do tė jetoj,
nė atė shpirt qė e desha,
e qė kurrė "Tė dua", s'mė tha,
por tani le tė harrohen t...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
" NUK E DUA JETĖN TIME "
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Poezi-
Kėrce tek: