ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 PĖR ATĖ... QĖ SOT GJENDĖT NĖ VARR...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: PĖR ATĖ... QĖ SOT GJENDĖT NĖ VARR...   Sat Mar 15, 2008 2:19 am

E heshtur nė cepin e dhomės,
me njė bllokė tė vogėl nė duar,
ēėndronte e ndrojtur pa fjalė,
kjo zemra ime e lėnduar...!

Dhe bllokun e hapė mė ngadalė,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se ti je aty
dhe unė tė flas shpirti im... !

Por ti papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjigje nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė tė gjejė!

Aty lexoj dy fjalė...
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė,
tė them ktheu nė jetė!

Dikur aty diēka
mė kishe shkruar ti,
tani unė bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!

E mbaj aq pranė me zemrėn
shtrėnguar thellė nė shpirtė,
se ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė sėrish!

Se ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the, pse s'e di,
ti veē ma shkruajte “TĖ DUA”
dhe ike u largove pėrgjithnji!

Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė puthjen time ta merrje,
tė ta thosha atė qė kurrė nuk ta tashė,
kur kokėn nė mua mbėshtesje?!

Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja edhe njėherė,
kur mė dhembje mė buzėqeshe,
mė kujtove atė pranverė?!

Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e padrejtė,
ty tė mori kaq larg nga unė,
pėrse nuk na bashkonė pėrsėri,
tė na bėn tė gėzuar?!

Po ti a mė mbanė mend mua
apo ndoshta me engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhem engjull sė shpejti,
qė ti tė mė duash pėrsėri?!

Tė lutem mė ndihmo tė vijė edhe unė atje,
mos mė lerė tė vuaj ē'do ditė e natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !

Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre kokėn,
e vetmuar pa ty nė ē'do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zemėr pėr dashuri nuk kam.

Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė t'i sillja pranė
dhe ti me thoshe mos mė lėndo!

Pėrse ike kaq larg nga unė,
jo mė as lule s'tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė ty
se pėr mua pa ty kjo jetė ėshtė e kotė!

Ē'do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė krahėt e tu tė fluturoj!

Kur pranė teje qėndroj e heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadalė,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe ti mė thua me zemėr, e jo me fjalė!

Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejtė teje fluturoj,
ti mė shtrėngon aq fortė pranė vetės
dhe ngadalė pėshpėris “Tė Dashuroj”

Zot tė lutem kthema pėrsėri atė qė dikur ma more,
mos mė le tė vuaj kaq shumė pėr tė,
se mė s'po mund tė duroj dot,
e pamundur ta harroj,
kur sytė e mi pėr atė pikojnė vetėm lotė,
kthema tė lutėm sepse e dua gjithmonė, gjithnjė?!

O Zot a mė dėgjon vallė,
ktheje edhe njėherė nė ketė jetė,
a mė sheh mua , a e sheh zemrėn time duke u kallė,
o Zot ma kthe vetėm edhe njėherė atė shpirtė,
nga ajo ditė qė e more dhe mė le pa tė,
unė mbeta LOTI_DASHURISĖ...?!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
PĖR ATĖ... QĖ SOT GJENDĖT NĖ VARR...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skeleti gjigand

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Poezi-
Kėrce tek: