ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 BIOS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 28
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: BIOS   Sat Mar 15, 2008 11:58 am

BIOS ėshtė shkurtesė qė del nga fjalėt Basic Input/Output System e qė ėsht e njohur edhe gabimisht si Basic Integrated Operating System i referohet kodit tė krijuar nga IBM e qė ėshtė kompatibil pėr kompjuterin nė ndezje (start) tė tijė. Funksioni primarė i BIOS-it ėshtė qė tė pėrgatis aparatin qė programet e tjera kompjuterike tė ruajtura nė formate dhe media tė ndryshme si nė hard disk, disketė, CD, DVD etj. tė mundė tė lexohen, ekzekutohen ose tė kontrollojnė kompjuterin. Ky proces ėshtė i njohur si rinisje (ang.:Booting , shqiptimi:buting.).
Termi pėr herė tė parė u paraqit nė sistemin operativ CP/M pėr tė pėrshkruar pjesė tė CP/M gjat kohės sė rinisjes. Shumica e verzioneve tė DOS-it kan skedė emėruar si "IBMBIO.COM" ose "IO.SYS" qė janė analoge me diskun CP/M njohur si BIOS.
BIOS-i ka fillimisht 3 funksione tė rėndėsishme:

  • Tė zbatoj disa teste dianjostike, pėr tė kontrolluar gjėndjen e funksionimit tė hardware-it dhe ti senjalizojė gabime tė pritėshme, me njė kodė sonor (beep code);
  • Tė lokalizojė sistemin operativė dhe ta karikojė nė RAM;
  • Tė furnizojė njė pamje software pėr futjen nė periferikat dhe nė hardwarin e PC-s.

Pėr ti rregulluar disa parametra nė BIOS menjėher gjat ndezjes tė kompjuterit shtypim tastėn "del" apo F2 apo ndonjė kombinacion tjetėr sipas produktorit i kompjuterit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 28
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: BIOS   Sat Mar 15, 2008 11:58 am

Lista e furnizuesve tė BIOS-it
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: BIOS   Tue Mar 25, 2008 6:16 am

shume mire e paske ba ket veq vazhdo bro jijiji Very Happy:D:D:P

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: BIOS   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
BIOS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Hardwer Kompjuteri-
Kėrce tek: