ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Portokoli TCP/IP

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Win 32 Trojan
Anetar Aktiv/e
Anetar Aktiv/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 100
Age : 24
Location : N'start
Job/hobbies : Hacker
Registration date : 14/03/2008

MesazhTitulli: Portokoli TCP/IP   Sat Mar 15, 2008 7:10 pm

<HR style="COLOR: #d8d8d8" SIZE=1>
Protokolli TCP/IP. Pėr bartjen e tė dhėnave digjitale nė ēdo rrjeti tė ndėrtuar sė paku nga dy kompjuter dhe njė lidhje transmetuese e informatave nevojitet protokollimi i tė dhėnave. Nėse ky protokollim standardizohet pėr disa rrjete, atėherė kemi tė bėjmė me njė sistem tė rrjeteve qė quhet internet. Sot, c“do transportim (bartje apo shkarkim) i tė dhėnave nga fletat elektronike, E-Mail, FTP-sė ose transportimet nga ndonjė Telenet i largėt, zbėrthehen nė tė ashtuquajtura "paketa" dhe protokollohet me protokollin TCP (Transmission Control Protocol) (Protokolli i transmetimeve tė kontrolluara). Nė kėtė protokoll futen tė dhėnat mbi paketė dhe tė dhėnat e adresuesit IP (Internet Protocol) (Protokolli i internetit).

Gjatė kėrkimit tė ndonjė flete elektronike nė internet apo postes elektronike E-Mail, ju dėrgoni tė dhėna nė rrjetė. Kėto tė dhėna zbėrthehen nė paketa. Paketat nė vete kanė tė dhėnat pėr adresėn se ku duhet tė mbėrrijnė dhe numrin e radhės nė tė dhėnėn e dėrguar nė rrjetė.

Pėr arritjen nė adresėn e saktė, tė paketės dhe nė radhėn e duhur brenda tė tė dhėnės sė dėrgua nė rrjetė, pėrkujdeset protokolli TPC. TCP-ja pėrkujdeset qė paketat tė transportohen nė adresė tė saktė dhe sipas radhės sė duhur. Pasi qė tė kenė mbėrri tė gjitha paketat nė adresėn e dėshiruar mbyllet procesi i transmetimit (bartjes ose shkarkimit).

Sikurse telefonat qė nė rrjetin telefonikė lajmėrohen me njė numėr tė paracaktuar nga qendra, po ashtu edhe ēdo llogaritės qė kyēet nė internet ka njė numėr tė quajtur Adresa IP. Llogaritėsit tė lidhur nė rrjetė quhen Host ose Llogaritės Host. Kėshtu, kur ju kyēeni me kompjuterin personal nė rrjetė, qendra e juaj, ju lajmon aty me njė Adresė IP. Keto qendra nė terminologjinė e pėrdorur sot i quajnė Provider. Qendra ka llogaritės Host, nė tė cilin lajmėrohet kompjuteri juaj dhe nga aty merre njė Adresė IP statike me tė cilėn lajmėroheni nė llogaritės tjerė. Disa qendra tė mėdha kanė funksionet shėrbyese qė ju mundėsojnė klientėve tė tyre njė lajmėrim (Adresėn IP) dinamikė. Me kėtė shėrbim ju mundėsohet prezantimi i ndryshėm i Adresės IP tė kompjuterit tuaj nė rrjetet tjera. Mirėpo lajmėrimi juaj nė qendėr ėshtė i njėjti edhe pasi tė jeni ri lajmėruar nė qendėr, porse pėr rrjetet dhe llogaritėsit tjerė nė rrjetė, qendra do tė prezantojė njė Adresė IP tjetėr nga ajo para. Pėr njė gjė tė tillė klientit i nevojite njė program (software) qė pranon protokollin TCP/IP. Nė sistemin operativ MS Windows p.sh. ėshtė nėn regjistrin e Windows dokumenti winsock.dll.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Portokoli TCP/IP
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: