ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Sistemet numerike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Antartiku
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 123
Location : in PC
Job/hobbies : Programming
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Sistemet numerike   Sat Mar 15, 2008 11:52 pm

Sistemet numerike jane: Sistemi binar(0.1 baza 2),sistemi oktal(0.1.2.3.4.5.6.7 baza 8)sistemi decimal(0.1.2.3.4.5.6.7.8.9 baza 10), sistemi heksadecimal(0.1.2.3.4.5.6.7.8.9.A.B.C.D.E.F baza 16)
Te gjitha pjeset e kompjuterit komunikojne ne mes vete me kodin e numrave binar.
Aryeja pse eshte zgjedh ky sistem eshte sepse kompjuteri e ka me te leht identifikimin dhe kombinimin e dy numrave se sa p.sh. e 10 numrave(sistemi binar) dhe po ashtu probabiliteti i gabimit eshte me i vogel sepse kemi vetem 2 numra.
P.sh. nese ne e klikojm shkronjen A ne tastier kompjuteri ate do ta identifikoj p.sh si 1101.
Kompjuteri numrat binar i kupton si: 1-ka tension dhe 2-nuk ka tension.

Mbledhja e numrave binar 1+0=1. 1+1=10. 0+1=1. 0+0=0
10100
+
01101
110001

Shendrrimi i numrave decimal ne binar behet:
p.sh. 97
97/2=48 mbetja 1
48/2=24 mbetja 0
24/2=12 mbetja 0
12/2=6 mbetja 0
6/2=3 mbetja 0
3/2=1 mbetja 1
1/2=0 mbetja 1
(97)10=(1000011)2
Created by antartiku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Sistemet numerike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: