ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Kilobyte

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Kilobyte   Wed Mar 19, 2008 1:08 am

Kilobyte perbėhet prej fjales Kilo dhe fjales byte, fjala Kilo pėrdoret nė shkencat natyrore dhe simbolizon 103 = 1000, dmth kur njė njėsis (matėse) i shtohet parashtesa kilo aterher ajo njesi shumzohet me 1000, psh 1 Kilo(1000 k) dhe 1 metėr(1 m) kur i bashkojm del 1 km (1 kilo metėr) e cila ėshtė e barabart me 1000 m (metėr) pra fjalėn kilo mund ta zėvendėsojm me 1000. Kurse Kilo ne informatik pėrdoret jo pėr 1000 gjegjėsisht pėr 103 por pėr 1024 (210=1024, Edhe numri 8 luan nje rrol tė rrėndėsishem pasi 1 Byte = 8 bit[1]) pra:

| 1 Kilobyte (Shkurtimisht KB) = 1024 Byte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Kilobyte
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: