ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Si ta hapim nje Radio ne Internet ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Si ta hapim nje Radio ne Internet ?   Wed Mar 19, 2008 1:11 am

DO TE JU TREGOJ SE SI HAPET NJE RADIO PREJ INTERNETIT

1.DUHET TE KENI TE INSTALUAR WINDOWS XP PROFESSIONAL
2.DUHET TE KENI INTERNET KONEKCION 24 OR (BROADBAND PER MBI 100 DEGJUES)
3.IIS SERVICES TE INSTALUAR - N?SE NUK DINI SE SI INSTALOHET IIS SERVICES JA NJE SQARIM:
SHKONI N? START>CONTROL PANEL>ADD/REMOVE PROGRAMS>ADD/REMOVE WINDOWS COMPONENTS
PASTAJ SHKONI KU SHKRUAN INTERNET INFORMATION SERVICES DHE KLIKONI DETAILS DHE ZGJEDHNI WORLD WIDE WEB SERVICE DHE KLIKO
OK DHE PRIT TE INSTALOHET (DUHET T? KENI CD-NE E WINDOWS XP PROFESSIONAL TE VENDOSUR N? CD-ROOM)
4.DUHET TE KENI IP STATIKE
5.DUHET TE KENI TE INSTALUAR WINAMP-IN

SHKOJM TE SHK@RKOJM SHOUTcast SERVER nE:
http://www.shoutcast.com/downloads/s...-5-windows.exe
PASI TE MBAROJ SHK@RKIMI E HAPIM DHE E INSTALOJM

PASTAJ SHKOJM E SHK@RKOJM SHOUTcast DJ DSP ne:
http://www.shoutcast.com/downloads/s...2b-windows.exe
PASI TE MBAROJ SHK@RKIMI E HAPIM DHE E INSTALOJM

SHKOJM TE KONFIGUROJM SHOUTcast SERVERIN: My Computer> C: > Program Files > SHOUTCAST > sc_serv.ini
sc_serv.ini E HAPIM ME WORDPAD

HAPET NJE TEKST:
E GJEJM KU SHKRUAN MaxUser=32
NUMRIN 32 E NDRYSHOJM E BEJM 100

PASTAJ E GJEJM KU SHKRUAN Password=changeme
changeme E NDRYSHOJM E BENI SI TE DONI POR NUK DUHET TA HARONI SE DO NA DUHET ME VONE

PASTAJ E GJEJM KU SHKRUAN PortBase=8000
8000 DUHET NDRYSHUAR NE 8015

E BEJME SAVE DHE I MBYLLIM TE GJITHA DTRITARET.

TANI SHKOJME NE: Start>Programs>SHOUTcast DNAS>SHOUTcast DNAS (Console)
E LEME TE HAPUR

SHKOJME TEK WINAMP-I KLIKOJME ME ANEN E DJATHT DIKU LART
SHKOJME TEK Options>Preferences
HAPET NJE DRITARE SHKOJME TEK: DSP/Effect> Nullsoft SHOUTcast Source DSP v1.8.2b [dsp_sc.dll]

HAPET NJE DRITARE TJETER KU SHKRUAN SHOUTcast Source

SHKOJME TEK Output
POSHTE SHKRUAN Address e shkruani IP Statike tuajen
TEK Port SHKRUANI 8015
TEK Password PASSORDIN E NJEJTE QE E NDRYSHUAM PAK ME PARE
TEK Encoder ZGJIDHNI 1
TEK Reconnection Timeout SHKRUANI 0
PASTAJ SHKOJM? NE Yellowpages DHE SHKURAJM SIPAS DESHIRES

SHKOJME TEK BUTONI TJETE Encoder
TEK Encoder Type ZGJEDHIM MP3 Encoder
TEK Encoder Settings ZGJEDHIM 24KBPS, 22.050kHz, Mono

SHKOJME TEK BUTONI TJETE Input
KETU ZGJEDHIM NESE DUAM TE LISHOJME MUZIKE NGA SOUNDCARD-I APO WINAMPI

SHKOJME PERSERI TEK Output BUTONI DHE E BEJME CONNECT
MOS HARONI IP TUAJ DHE PASSOWRDIN

DHE URAAAA E HAPET NJE RADIO ONLINE

PER TA VERTETUAR SE A PUNON HAPIM INTERNET EXPLORERIN DHE SHKRUANI IP STATIKE TUAJ DHE PORTN
(PeRSHEMBULL 62.162.255.14:8015)


KY SEND FUNKSIONON 100%SIGURT PER ATA QE JETOJN JASHT KOSOVE SE INTERNET PROVAJDERI I TYNVE SPO I QET FIREWALL IP-ES PER MOS ME BA RADIO SI KETA TON NE MAQEDONI QKA PO NA QESIN.
MIREPO KA EDHE DISA INTERNET PROVAJDERA NE MAQEDONI QE NUK QESIN FIREWALL IP-ES PER MOS ME BA RADIO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Si ta hapim nje Radio ne Internet ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: