ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Si behet ndarja e Harddiskut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Si behet ndarja e Harddiskut   Wed Mar 19, 2008 1:15 am

ndarja e Diskut behet kur ta ben formatimin e PC, ( nuk e di a din ta ben formatimin ), Formatim e PC mundesh ta besh diekt me CD e Windos XP ketu eshte nje avantazh.

- Qė don ta besh Formatin e PC fute ne CDROM apo cilen nga Lectoret eki Master, dhe e ristarton PC dhe normal automakisht e merr pėr siper CD e Windos Xp, nė qoftese nuk e merr ndizet PC normal, at her Provo dhe nje her ta ristartosh dhe ne at moment qe fillon te ndizet e klikon nė Esc dhe hapet faqja e zez sikur te jesh nė MSDOS dhe ti tregon psh HardDisk, DVD,CDROM apo e cek ermin e Lektorve qe ike psh sikur mua qe me tregon, HadrDisk, Plextor DVD dhe LiteON.

- Pasi qe jan paraqitur ketu siq e ceka manalt, me shigjetat nė testatur shkon ne cilin lektor eki CD Windos dhe klikon Enter,pastaj tė thot qe don te vazhdosh kliko Enter pėr ta filluar Proceduren, ( ike 20 sec pėr te klikuar Enter qe jo ndizet PC normal. Kur te klikon Enter hapet dritarja e kaltert dhe te pyt a don ta bejsh reparimin e Windos XP apo don ta instalosh WindosXP, ti kliko per ta instaluar XP, dhe past kur te pyt ne ket PC eshte i instaluar nje Program XP ti kliko nė Esc dhe ti qet Psh sikur tek une:

C/ disk ......................................... 30000 Mo
D/ disk ......................................... 90000 Mo

- Besoj se deri ketu eke kuptu !!! Pastaj ketu filon ta ndash Hard Disk! se pari duhesh ti suprimosh tė gjitha, nuk edi une ne sa particione eki tė ndan Diskun, por duhesh ti suprimosh me germen " S " sė pari shkon nė C/ disk klikon S edhe enter me duket edhe nje herte pyt a je i sigurt qe don ta Suprimon ti kliko prap S, shkon prap te D/ disk nje ashtu e ben,deri sa i ke suprimuar tė ghitha, dhe normal duhet ta kesh Disk 2000000 Mo,per ti krijuar tash apo per ta ndar diskun klikon ne Gemern
" C " dhe ta jep shumen e diskut total qe eki Mo ti e fshin kėt shifer ( por mos harro ku i ke shifrat ta aktivizon NumLock OK,dhe se pari e jep shifren 25000 Mo ( pėr C/disk ) pastaj prap te kthen tek faqja e me parme kur ike suprimuar te gjith diskat qe ishte shifra e diskut total, dhe e sheh qe eki veq nje particion C/ disk 25000, dhe pastaj prap kliko C dhe e jep madhsin e diskut qe deshir, dhe e njejta procedur vazhdon qe don te krijosh ma shum participime te diksut dhe pasi tė ėshte kryer kja procedur ne fund duhesh te jesh ne C/Disk dhe klikon Enter dhe hapet nje fritare te pyt ne qfar menyre don ta formatosh Diskun .

1. Don ta formatosh Diskun nė formatin FAT32 Normal.
2. Don ta formatosh Diskun nė formatin FAT32 te shpejt.
3. Don ta formatosh Diskun nė formatin NTFS Normal
4. Don ta formatosh Diskun nė formatin FAT32 tė shpejt.

Ti me shigjet shko tek pika e 3 dhe klikon Enter dhe fillon formatimi,
( normal kuptohet se C/Disk eshte aty ku instalohet WindosXP dhe te ghitha programet tjera pastaj qe instalohen automatikisht ne C/ Program Files.

Pasi te m'baron instalimi i WindosXP, particionet tjera kuptohet qe nuk jan ne perpunim sepse nuk jan te formatuara,pra duhesh teklikosh me maus m'bi disk D/Disk me pullen e djatht te mausit dhe Formate, dhe kshtu i Formaton Diskat tjer qe i ke OK

Shumica mendojn se ne C/Disk duhesh te kesh madhsin mat madhen, jo eshte shum gabim,maximalja qe duhesh ta kesh C/Disk eshte e preferuar 20 deri ne 25 GO (Giga) Pse? sepse psh te jet madhsija e madhe ne C/Disk kkur don ta hap nje program psh shkon koh ma e gjat deri sa ta kerkon programin, e kur eshte madhsia ma vogel per disa sec e hap ma shpejt...

Ju keni deshir ta ndani DiskunHard ne 4 Particione ( pjes ) une mendoj se nuk eshte nevoja, mundesh ta ndash MAX deri ne 3 Disk C/ , D/ , E/

Besoj SPARTAKU SE DOT JA ARRISH TA BEN KET.

P.S : Mos harro textin qe e kam shkruar ta besh Copy dhe vendose nj nje flet Word dhe ta bejsh Imprimimin se pastaj dot ngelesh dhe dot haron sesi behet formatimi kshtu eki para syve textin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
 
Si behet ndarja e Harddiskut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: