ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Celular me ekran tė lakueshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Celular me ekran tė lakueshėm   Wed Mar 19, 2008 4:43 pm

Celular me ekran tė lakueshėmKompania holandeze Polymer Vision ka paraqitur prototipin e telefonit
celular me ekran tė lakueshėm, dhe e ka emėrtuar atė, Readius. Mbetet
vetėm pikėpyetje kur kjo ēudi do tė dalė nė treg.
Ideja e celularit, i cili pėrdorė ekran tė lakueshėm, ėshtė qė pa
rritjen e dimensioneve dhe masės sė pajisjes, tė integrojė njė ekran tė
pėrshtatshėm pėr shfletimin e faqeve tė internetit, postės elektronike,
e madje edhe pėr lexim tė librave e teksteve tjera. Pėrmes shfletimit,
nga celulari i dimensioneve mesatare, del ekrani me diagonale prej pesė
inēėsh (12.5 cm).
Teknologjia tė cilėn e ka pėrzgjedhur kompania holandeze pėr ekranin
ėshtė e-ink, e zhvilluar pėr lexuesit e librave elektronikė, sikurse qė
ėshtė, Kindle i Amazonit. Pėrparėsi e kėsaj teknologjie nė veēanti
ėshtė shpenzimi i vogėl i baterisė, sepse kur ekrani ėshtė nė lėvizje,
nuk i nevojitet energjia aspak – ajo nevojitet vetėm atėherė kur
ndryshohet pėrmbajtja e faqes.
Pėrparėsia e ekranit tė lakueshėm ėshtė ēlodhja e syve, sikur me rastin
e leximit nė letėr. Ana negative ėshtė, paraqitja bardhė e zi dhe
kohėzgjatja e paraqitjes sė pėrmbajtjes, qė e bėn kėtė ekran jo shumė
tė pėrshtatshėm pėr pėrmbajtje multimediale.
Readius do tė jetė telefon celular 3G pėr hir tė qasjes mė tė shpejt nė
pėrmbajtje, tė cilat do tė shfaqen nė ekranin e madh. Polymer Vision
planifikon tė nisė prodhimin e tyre dhe qysh kėtė vit tė fillojė
shitjen e tyre. Nuk ka tė dhėna tė sakta mbi ēmimin, por pritet qė do
tė kushtojė sa edhe telefonat celular tė klasės sė lartė.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Celular me ekran tė lakueshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajme e Portalit-
Kėrce tek: