ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Dallimi psikiater-psikolog

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Dallimi psikiater-psikolog   Fri Mar 21, 2008 1:14 am

Dallimi Psikiatėr – Psikolog
Shpeshherė ndodh qė tė ngatėrrohen profesioni i psikologut me atė tė psikiatrit. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė bėhet dallimi mes psikologut (psikologut klinik) dhe psikiatrit. Psikiatri nuk mund tė krahasohet mė psikologun. Ai ėshtė krejt ndryshe. Psikiatrėt janė mjekė tė specializuar tė trajtimin e sjelljeve anormale dhe si tė tillė ata mund tė rekomandojnė medikamente, gjė qė smund ta bėjnė psikologėt. Psikiatrėt ndjekin shkollėn mjeksore dhe janė nė fillim doktor nė mjeksi. Ata pastaj specializohen nė trajtimin e sjelles anormale, sėmundjet psikike. Psikiatrėt shohin te problemet e sjelljės sė pacientit shkaqe mjeksore dhe nė kėtė mėnyrė pėrdorin trajtim mjeksor, dmth. terapi me medikamente, krahas terapisė psikologjike. Psikiatria ėshtė degė e mjeksisė, jo e psikologjisė.

Psikologu klinik diplomon nė psikologji dhe mė pas vazhdon studimet pasuniversitare. Zakonisht pas dy apo tre vjetėsh i jepet grada e zakonshme pėr psikologėt Ph. D. ose Dr. phil. (doktor i filozofisė). Pas kėsaj, ai duhet tė praktikoj njė kohė tė gjatė nė njė instuticion nėn kujdesjėn e psikologėve tė tjerė ose psikiatėrve, para se tė fillojė tė trajtojė, diagnostifikojė njerėzit nė menyrė tė pavarur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Dallimi psikiater-psikolog
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Fatmir Terziu:NJĖ ROMAN ME SHIJEN E OSCAR WILDE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Psikologjia-
Kėrce tek: