ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Historia e psikologjis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Historia e psikologjis   Fri Mar 21, 2008 1:31 am

Historia
Psikologjia</A> ka njė tė kaluar tė gjatė,
por vetėm njė histori tė shkurtėr.
Herrmann Ebbinghaus

<table style="WIDTH: 100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">Rreth vitit 390 para erės sė re</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 84.1%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" width="84%">Plato diferencon katėr shkallėt e njohjės njerėzore: mendimi (supozimi), besimi, kuptimi dhe dija pėr tė vertetėn. Ai dallon nė mes perceptimit dhe realitetit.
E zhvillon njė model shtresash sė shpirtit: Ai nuk e ndan shoqėrinė nė bazė tė punės/veprimtarisė (shtresa e mėsuesve, shtresa e mbrojtjės, shtresa e ushqimit), por sipas fushave shpirtėrore (logjikė, epsh, guxim)
</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">Rreth 350 para erės sė re</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Aristoteles: Libri i parė i psikologjisė: "Mbi shpirtin". Aristoteles pėr herė tė parė bėn dallimin nė mes tė psikologjisė dhe filozofisė. Ai studioj lidhjen nė mes tė shpirtit dhe trupit dhe pėrshkrujti ndėrtimin e trupit. Aristoteles shifet nė tė vertetė edhe si babai i psikologjisė. </TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">Rreth 400 pas erės sė re</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Augustinus pėrshkruan nė librin e tij zhvilimin e tij personal dhe me kėtė themelon metoden e vėzhgimit autobiografik. Ai thekson rėndėsine e njohjės sė vetvetės dhe tė vetėdijėsimit tė individualitetit tė njė personi.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">Diku rreth 1250</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Thomas Aquin hulumton problemet themelore tė pėrbėrjės sė shpirtit dhe lidhjės sė tyre me trup („Problemi-Shpirt-Trup“).</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">Shekulli i 15/16 </TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Nė kohėn e Rilindjės shihet njeriu si indivd. Tani nga ana psikologjike interesim mė tė madhė kanė indivualiteti, njeriu si person i vetėm, matja e karakterit.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1590</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Nocioni psikologia pėrdoret pėr herė tė parė nga Rudolf Goclenius (1547-1628)</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">Rreth vitit 1630</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Filosofi R. Descartes ndan shpirtin e njeriut si substancė mendore nga trupi si substancė i shtrirė nė hapėsirė.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1834</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Fiziologu E. H. Weber tregon me anė tė studimit tė shqisės sė muskulit, se dallimi i sapo vėrejtur i dy peshave proporcional me madhėsine e peshės ėshtė (Konstantja e Weberit)</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1852</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Fiziologu H. von Helmholtz formulon teorinė e tij tė shiqimi tė ngjyrave Teoria-Tri-Ngjyrave.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1860</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">G. Th. Fechner ("Elementet e Psikofizikės") formon metodat psikofizike ma tė rendėsishmet (pėr konstatim, matje tė intensitetit tė njė stimuli shqisor fizikė tė pėrjetuar) dhe i zgjėron ligjin e Weber nė "Ligji Weber-Fechner" (relation logaritimik mes stimulit fizikė dhe intensitetit tė pėrjetuar).</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1872</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Ch. Darwin ("Shprehja e emocionit te njeriu dhe shtaza“) themelon „hulumtimet e sjelljes krahasuese“ dhe thekson kontinuitetin e zhvillimit prej shtazės tek njeriu. Qė prej librit tė tij (1871) "Origjina e njeriut“ shihet njeriu vetėm si qėnie natyrore.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1879</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">W. Wundt ngre laborin e parė psikologjik nė Leipzig (Gjermani).</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1883</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Anglezi F. Galton ("Hulumtimet mbi Aftėsitė e njeriut dhe Zhvillimi i tyre“) integron statistiken nė lėndėn e psikologjisė dhe themelon hulumtimin e personalitetit empirik duke u bazuar nė teste dhe pyetėsor.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1885</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">H. Ebbinghaus ("Mbi Kujtesėn") zbulon metodat ma tė rėndėsishmet tė hulumtimit tė kujtesės dhe nė bazė tė vetėtestimeve hulumton „lakoren e harresės“.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1890</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">Ch. von Ehrenfels ("Mbi qualitetin e geshtaltit (formės)“) tregon mė meloditė, se perceptimi i elementeve komlexe nuk pėrbėhet nė menyrė aditive nga elementet e saja. </TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1895</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">S. Freud publikon sė bashku mė J. Breuer hulumtimin e parė tė njė paciente tė trajtuar sipas „psikoanalitikes“ ("Hulumtimet mbi Histerinė").</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1898</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">E. L.Thorndike publikon „experimentet e para me shtazė pėr nxėniėn pėrmes provės dhe gabimit“ nė disertationen mbi "Intelegjenca e kafshėve: Njė hulumtim experimental i proceseve asociativ tek shtazėt“.</TD></TR>
<tr><td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; WIDTH: 15.9%; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8" vAlign=top width="15%">1900</TD>
<td style="PADDING-RIGHT: 5.25pt; PADDING-LEFT: 5.25pt; BORDER-LEFT-COLOR: #ece9d8; BORDER-BOTTOM-COLOR: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 5.25pt; BORDER-TOP-COLOR: #ece9d8; PADDING-TOP: 5.25pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; BORDER-RIGHT-COLOR: #ece9d8">S. Freud ("Interpretimi i ėndrrave") definon tiparet themelor tė psikoanalizės me anė tė analizimit tė ėndrrave tė tij.</TD></TR></TABLE>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Historia e psikologjis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KĖNGA LABE DHE HISTORIA E SAJ MIJĖRAVJEĒARE
» Historia e lashtė
» Historia e Prekazit ėshtė histori e lavdishme
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)
» Pėrgjigje Pėllumb Xhufit dhe tė tjerėve pėr Historinė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Psikologjia-
Kėrce tek: