ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   Thu Mar 27, 2008 12:05 pm

Universiteti pėr Biznes dhe Teknologji (UBT) dhe Universiteti “Marin Barleti”nė Tiranė, sjellin tė shtunėn 8 Mars 2008, nė ambientet e Hotel «Adriatik» nė Durrės, konferencėn “Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   Thu Mar 27, 2008 12:06 pm

”Universiteti pėr Biznes dhe Teknologji” (UBT)
ofron studime ndėrkombėtare dhe interdisiplinare, qė pėrgatisin
studentėt me kėrkesat dhe nevojat e tregut tė punės dhe trendeve
bashkėkohore. UBT u ofron studentėve drejtime qė njihen si punėtori tė
karrierės, tė njohura kombėtarisht dhe ndėrkombėtarisht pėr cilėsinė e
shkollimit dhe potencialin profesional. Ruajtjen e kėsaj pozite
kulminante UBT nuk e sheh vetėm si synim, por edhe si pėrgjegjėsi ndaj
studentėve. Nė UBT japin mėsim mbi 100 profesorė nga Amerika dhe Evropa
. Bashkėpunimi me ekspertė nga ekonomia (tė cilėt si ligjėrues u
pėrcjellin studentėve nė mėnyrė praktike njohuritė e tyre
profesionale), kompetenca interdisciplinare, pėrvoja ndėrkombėtare dhe
mobiliteti garantojnė cilėsi dhe sukses nė shkollim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   Thu Mar 27, 2008 12:06 pm

Universiteti "Marin Barleti" (UMB)
pėrfaqėson njė qendėr tė rėndėsishme universitare, nė nivel kombėtar
pėr sa i takon kapaciteteve akademike. Figura me peshė tė jetės
institucionale shqiptare janė nė stafin pedagogjik dhe bordin e tij.
Njė ish president, njė ish prokuror i pėrgjithshem, nėnkryetari i
parlamentit tė vendit, kryetari i Komisionit tė Ekonomisė, anėtare tė
Gjykatave mė tė larta tė vendit, politologė qė japin leksion dhe nė
universitetin e Sorbonės, Paris, etj janė vetėm disa prej anėtarėve tė
stafit tonė akademik. Ėshtė pikėrisht bagazhi i tyre profesional, i
njohjeve njerėzore, institucionale, nė eksperiencat e mėparshme,
vizioni i tyre i pėrbashkėt qė solli si produkt organizimin e njė
konference me subjektin qė ju propozojmė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   Thu Mar 27, 2008 12:06 pm

Pėrligjja e idesė pėr njė aktivitet me kėto tema. Pėrcaktimi dhe njohja e statusit politik tė Kosovės mbart shumė pikėpyetje mbi ecurinė e saj si entitetekonomik
tė pavarur. Kėto pikėpyetje ndėrkaq u hapin rrugėn shumė skenarėve tė
tė ardhmes sė saj si realitet i vetėmjaftueshėm ekonomikisht
Pikėpyetjet mė tė mėdha vijnė pėr shkak tė varėsisė ekonomike tė
sistemit kosovar prej Serbisė qė kėrcėnon me sanksione ekonomike,
ndėrprerje tė furnizimit me energji, bllokim tė eksporteve tė saj drejt
Kosovės, etj. Edhe reduktimi i interesit ndėrkombėtar pėr Kosovėn mund
tė sjellė implikime negative nė pikėpamje tė mbėshtetjes pėr ekonominė
e saj. Por jo vetėm. Fuqizimi dhe hapja e ekonomisė sė Shqipėrisė drejt
Kosovės, ndėrtimi i njė rrjeti infrastrukturor qė lidh dy anėt e
kufirit ku banojnė shqiptarė, duket sikur e lehtėsojnė barrėn e
mbijetesės sė njė zone qė nuk ka dalje nė det, qė nuk ka eksperiencė
zhvillimi tė pavarur, qė ka njė papunėsi mbi 50% nė njė popullsi nga mė
tė rejat nė botė, mes tė tjerave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   Thu Mar 27, 2008 12:06 pm

Zhvillimi i idesė. Njė
grup ekspertėsh, vendimmarrėsish, njerėzish tė biznesit, etj,
diskutojnė mbi skenarėt e mundshėm nė njė workshop qė do tė zhvillohet
pikėrisht pak kohė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, dhe
paralelisht me njohjen graduale ndėrkombėtare tė statusit tė saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   Thu Mar 27, 2008 12:07 pm

Dimensionet e aktivitetit. Nė kėtė propozim ka disa elemente thelbėsore:
• dimensioni i fortė akademik me studime pėr skenarėt ekonomikė qė hapen me pavarėsinė e Kosovės;
• dimension politik ku krijohen mundėsi kontakti midis politikės, biznesit dhe mjediseve akademike;
• dimension tė fortė mediatik nė bazė tė kohės sė zgjedhur, temave, pranisė sė figurave qė e garantojne kėtė; por edhe
• dimension ndėrkombėtar. Zhvillimet qė do tė pasojnė pavarėsinė e
Kosovės, kanė njė rėndėsi ndėrkombėtare tė jashtėzakonshme. Pavarėsimi
i Kosovės pėrfaqėson njė ndėr katėr ngjarjet mė tė rėndėsishme tė
globit. Skenarėt ekonomikė qė do ta pasojne atė janė thelbi i kėsaj
pavarėsie. Nė kėtė perspektivė, askush mė mirė se universitetet, tė
paqortueshėm pėr prapavija politike, nacionaliste, etj, nuk mund tė
realizojne njė tubim tė tillė, me vizion strategjik. Botimi i eseve qė
do tė mbahen siguron ndėrkohe qė gjithcka diskutohet nė aktivitet tė
shėrbejė si njė lloj almanaku udhėrrėfyes pėr veprimtarinė e
institucioneve tė Kosovės dhe tė Shqiperisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   Thu Mar 27, 2008 12:07 pm

Nė konferencė do tė marrin pjesė:

Pėrfaqėsues nga Qeveria e Republikės sė Kosovės.
Pėrfaqėsues nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė
Pėrfaqėsues nga Republika e Maqedonisė Rektorė tė Universiteteve, Ministra, Menaxherė, Ekspertė, Biznesmenė dhe pėrfaqėsues tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Konferenca "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė. Skenarėt e mundshėm"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadri Tarelli: Dy Heronjtė e Kosovės Haki Taha dhe Bajram Gashi
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)
» Ngushllime Shqipėri-Ngushllime Elbasan
» Muhabere Krasniqi me kėngė tė re pėr dėshmorin e kombit "Kjani Bela" - Video

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Ekonomi dhe Biznes-
Kėrce tek: