ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Kenetat.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DiNa
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 6
Age : 34
Registration date : 31/03/2008

MesazhTitulli: Kenetat.   Tue Apr 01, 2008 1:00 am

Kenetat formohen ne kushtet e njė klime me lageshtire te madhe,me avulim te vogėl,ne pranine e njė shtrese te papershkueshme dhe pa njė rrjedhje siperfaqsore.Si rrjedhim i teprices se ujit zhvillohet njė bimesi higroite qe fovorizon procesin e formimit te turbes..

Lidhur me kėtė vecori shpesh kenetat emertohen si njė formacion biogjeografik ujor i paajruar,bimet e se cilės nė vend qe te mineralizohen,pra zberthehen, ne te kundėrt ato turbifikohen.

Ne qoftėse ekzistojne kushtet e siperpermendura kenetat mund te formohen ne gropat liqenore,ne lugina te lumenjve,ne zonat e pyllezuara, ne pjerresite e kodrave e te maleve etj..
Kenetat mund te formohen ne fazen e fundit te evolucionit te liqenit, kur ne to ndodh njė faze e zhvillimit te akumulimit.Me intensifikimin e procesit te akumulimit ne bazenin liqenor, bimesia ujore intensifikohet,ngrihet mbi nivelin e ujit dhe ne njė moment te dhėnė nė vend te bazenit liqenor,formohet njė mocal me vegjetacionin e tij karakteristik me kallama, myshqe etj.. Ne kėtė faze emertohet si "mocal barishtor"Me kohe mocali fillon e lartesohet nga depozitimii barishteveqe e kanė mbaruar ciklin e tyre jetesorduke sjellur kėshtu,rritjen e depozitimit te turbes. Kallamat dendesohen gjithmonė e me shumė. Mocali kalon kėshtu ne fazen e pyllezimit.Por vjen njė kohe qe siperfaqen e mocalit e ze myshku "sphagnium" Myshky pėrhapet shumė e pengon ajrimin e rrenjeve te bimeve dhe ēojnė kėshtu drejt tharjes se tyre....

Sipas kushteve te ushqimit kenetat ndahen ne tre grupe kryesore:
eutrofe
mezotrofe
oligotrofe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinknushi.piczo.com
 
Kenetat.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gjeografia-
Kėrce tek: