ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Domethėnia e Fjales "Hacker" Haker

Shko poshtė 
AutoriMesazh
p!rAt-xXx
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 232
Location : System32
Job/hobbies : HaCk3r iN kOsoVA
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Domethėnia e Fjales "Hacker" Haker   Sat Mar 08, 2008 3:00 pm

HakeriHaker anglisht hacker ėshtė emri qe i jepet nje personi qe krijon e
ndryshon kompjuter software dhe hardware, dhe qe ka njohuri ne
kompjuter programim, kompjuter perdorim dhe nė ēėshtjet e sigurise te
sistemeve kompjuterike. Hakeri ėshtė nje njeri qe merret me perballimin
e sfidave intelektuale pėr te vepruar apo tejkaluar ne menyre krijuese
kufinjte qe i vihen, jo vetem ne fushat e interesuara te tij (zakonisht
informatiken apo inxhenierine elektronike) por ne te gjitha lėmet e
jetės se tij. Hakeri mund te cilesohet edhe si nje njeri entuziast
(zelltar) dhe kureshtar ne fushen e informatikes dhe kompjuterikes qe
futet pa leje ne kompjuterat (rrjetet kompjuterike) e qeverise apo
shoqerive (i shtyre nga kureshtja pėr te mesuar me teper) pėr te marre
informacionet qe do.
Ne lemin e kompjuter programimit hakeri ėshtė nje programues qe "mat e
pret" ose arrin qellimin e tij duke perdorur nje rradhe ndryshimesh te
shfrytezoje ose zgjase kodin (ēelėsin) apo burimin. Pėr disa njerez,
emri haker ka nje fame te keqe dhe lidhet me personin qe "kosit" ose
perdor dhune pėr te kryer detyra programuese te cilat janė te shemtuara
dhe te pasuksesshme. Trajta negative e emrit "hack" perdoret madje mes
perdoruesve ne kuptim pozitiv te hakerit.
Ne fushen e sigurise kompjuterike hakeri ėshtė nje person i afte te
shfrytezoje apo te hyje pa leje me ane te mjeshtrive e taktikave ne nje
sistem kompjuterik. Kjo lidhet zakonisht me hakerat Black hats (kapele
zinjte). Kundershtaret e tyre janė White hats (kapele bardhet) te cilet
janė hakera me parime dhe etike, qe nuk demtojne kurre nje sistem
kompjuterik. Poashtu ka edhe Grey hats (Kapelat e perhirta). "Hakera"
jo te mirefillte qe s“kane shume njohuri ne programim apo ne
informatike dhe qe perdorin programe te gatshme nga te tjeret dhe
demtojne ēdo sistem te pambrojtur janė Script kiddies (femije
shkarravinash).
Ne haker-kulture, hakeri ėshtė nje person qe ka arritur nje status te
sigurt shoqeror dhe ėshtė i njohur midis anetareve te kultures pėr
kryerje te vlerave kulturore dhe nje sasi te besueshme te diturise
teknike.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Domethėnia e Fjales "Hacker" Haker
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: